MANAVGAT BELEDİYESİ KUM ZAMBAKLARINI KORUMA ALTINA ALDI

zambak

MANAVGAT BELEDİYESİ KUM ZAMBAKLARINI KORUMA ALTINA ALDI

Manavgat Belediyesi, Türkiye’nin en büyük özel alanlarından birini oluşturarak nesli tükenmekte olan Likya Kum Zambaklarını koruma altına aldı

Manavgat Belediyesi, Sorgun Boğaz Mevkiindeki Boğaz Otel ve Kamp Alanı sahilinde Türkiye’nin en büyük koruma alanlarından birini oluşturdu. 15 bin m2’lik alanı panel çitle kapatan Manavgat Belediyesi, böylece endemik ve nesli tehlike altında bir tür olan kum zambaklarını yeniden yaygınlaştırmak için büyük bir adım atmış oldu. Kum zambaklarını koruma altına alan Manavgat Belediyesi’nin bu hareketi, çevrecilerin takdirini topladı.

7K4A9750

7K4A9748

7K4A4149

KOPARANLARA 38 BİN 751 TL CEZA

Birkaç yıl içerisinde koruma altına aldıkları kum zambaklarının bölgeye güzel bir hava katacağını belirten Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen “ Sıcak kum ve aşırı tuz oranına rağmen hayatta kalan ve inanılmaz bir güzelliğe sahip olan kum zambaklarını korumak için elimizde olan tüm imkanları kullanıyoruz. Kentimizin biyolojik çeşitlilik açısından da gelişmesinin bölge halkına, turizmine ve gelecek nesillerimize can vereceğine inanıyorum” dedi.

Antalya'nın doğusundan Fethiye’ye kadar olan sahil şeridindeki kumsallarda açan Likya kum zambaklarını koparan veya yayılış alanlarına zarar veren kişi veya kişilere, biyolojik çeşitliliği tahrip etmekten dolayı 2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında 38 bin 751 TL idari para cezası uygulanıyor.

7K4A4135

7K4A4138