MANAVGAT BELEDİYESİ’NDEN ALKIŞLANACAK KARAR

Kaymakamlık

MANAVGAT BELEDİYESİ’NDEN ALKIŞLANACAK KARAR

Manavgat Belediye Meclisi, Toptancı Hal Karşısında yer alan Manavgat Belediyesi’ne tahsisli hizmet alanını, yeni Hükümet Konağı’nın yapımı için Manavgat Kaymakamlığına verdi.

Manavgat Belediye Meclisi, Kavaklı Mahallesi Toptancı Hal karşısındaki eski kamyon garajı olarak bilinen 17 bin 98 m2’lik Manavgat Belediyesi’ne tahsisli alanı, her an yıkılma ihtimali olan, Manavgat Kaymakamlığı’na, yeni hükümet konağı yapılması için vererek alkışlanacak bir karara imza attı. Konu, Manavgat Belediyesi’nin Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen başkanlığında toplanan Ekim ayı Meclis Toplantısında, ek 6 ve 7. Gündem maddesi olarak tartışmaya açıldı.

BA+ŞKAN +Ş+£KR+£ S+ûZEN (3)

KAYMAKAMLIĞIN YIKILMA TEHLİKESİ VAR

Side Ek Hizmet Binası’nda yapılan meclis toplantısında konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, mevcut Kaymakamlık binasının her an yıkılma ihtimali olan bir bina olduğunu belirterek yeni hükümet konağının yapımı için Antalya Valiliği’nin yer aradığını söyledi. Kentin en büyük mülki yapılanması Kaymakamlığın çağdaş olmayan şartlarda Manavgat halkına hizmet etmesine gönüllerinin razı olmadığını dile getiren Başkan Şükrü Sözen, bunun için Toptancı Hal Karşısındaki Manavgat Belediyesi’ne tahsisli hizmet alanının, belediye meclis üyelerinin kararı ile yapılacak olan imar planı değişikliği ile Kaymakamlığa verilmesi konusunun gündeme geldiğini anlattı.

KAYMAKAMLIK YAPILACAK OLAN YER (1)

KENT MEYDANINI GENİŞLETMENİN ÖNÜ DE AÇILDI

Başkan Sözen, “Manavgat Kaymakamlığımız kentimizin en üst ölçekteki mülki amirliğidir. Bu kararı almamızda iki neden var. Birincisi bu kentin böylesine eski bir yapıda yönetilmesine gönlümüz razı olmaz. Kaymakamlığımızın çağdaş bir ortamda hizmet etmesi gerekmektedir. Manavgat Belediye Meclisi olarak bunun önünü açmamız gerekir. İkinci bir konu ise, bizim kent meydanını genişletmek hayalimizdir. 2009’daki ilk aday adaylığımızda hayata geçirmek istediğimiz projemizdi. Kaymakamlık, Jandarma, Çağlayan Okulu ve PTT’nin boşaltılıp, hatta şimdiki Balıkhaneyi de alanın içine katarak kentin ortasını açmak ve meydanı tamamen ırmağa kadar büyütmek istiyorduk. Kaymakamlığın buradan yeni ve modern bir hizmet binasına taşınması ile bu hayalimizin ilk adımını atmış olabiliriz. Bu durumu Sayın Valimize ve Kaymakam Beyimize de arz ettik. Burayı kent meydanı olarak genişletmek istediğimizi şifaen söyledik. Önümüzdeki süreçte inşallah bu güzel hayali gerçekleştirebiliriz. Önemli olan iyi bir şey için adım atmak. Doğru bir adımla böyle bir yatırımın gelmesine vesile olmak çok güzel bir atılım. Eğer meclisimiz olur verdiği takdirde meclisin ek 6. Gündem maddesi ile biz bu yerden feragat edeceğimizi ifade edeceğiz, ikinci ek gündem maddesi ile komisyona havalesini yapacağız. Komisyon 1 ay sonra. Yine uygun görürseniz oturuma ara veririz komisyonun değerlendirilmesi için. Kaymakam beyin bunun aciliyetini aktarması üzerine dilerseniz böyle yapalım” dedi. Başkan Sözen’in konuşması sonrasında 6. Ek Gündem maddesi ile söz konusu alandan Manavgat Belediyesi olarak feragat edilirken 7. Ek gündem maddesinde de Feragat edilen Hisar Kavaklı Mahallesi’ndeki yerin plan değişikliği için komisyona havale edildi.

KAYMAKAMLIK YAPILACAK OLAN YER (6)

KAYMAKAMLIK YAPILACAK OLAN YER (5)

KAYMAKAMLIK YAPILACAK OLAN YER (4)

KAYMAKAMLIK YAPILACAK OLAN YER (3)

İmar komisyonundan havale edilen konu, verilen arada komisyonca görüşülerek mevcut alanının hükümet konağı olarak değiştirilmesi oy birliği ile kararlaştırıldı. Alınan bu kararla Manavgat'a yakışır modern bir Hükümet Konağı'na kavuşma imkanı doğarken, diğer taraftan uzun yıllar kullanılmış olmakla birlikte riskli yapı kararı bulunan mevcut kaymakamlık binasının yıkılarak kent meydanının genişletilmesinin önü açılmış oldu.