MANAVGAT BELEDİYE BAŞKANI SN. ŞÜKRÜ SÖZEN’İN 3 ARALIK D

DSC_5944

MANAVGAT BELEDİYE BAŞKANI SN. ŞÜKRÜ SÖZEN’İN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Hepimiz, hayatımızın bir aşamasında engelli olabiliriz. Bu gerçek, bizim engellilik konusuna daha fazla ilgi göstermemizi gerektirir. Engelli vatandaşlarımıza yönelik duyarlılığın toplumun tüm kesimlerini kapsayacak şekilde yaygınlaşması çok önemlidir.

Toplum olarak engelli vatandaşlarımıza sahip çıkılması, olası olumsuzluklardan tüm engellileri koruma ve onlara insanca yaşam alanı sağlamak amacıyla güç birliği ve gönül birliği yapılması en büyük amacımızdır.

Maalesef ülkemizde engelli vatandaşlarımız, kendilerine tanınmayan bazı haklar ve hizmetler nedeniyle toplumdan soyutlanmış ve hayata küsmüş durumdalar. Engelli haklarını; hukukuyla, eğitimiyle ve istihdamıyla bir bütün olarak ele almak gerekir. Engelli vatandaşlarımıza tanınan haklar bir bağış, bir iyilik değil, onların insan olmalarından kaynaklanan doğal haklarıdır.

DSC_1363

Onları insanca yaşatacak ortamları hazırlamak, üretici olarak topluma kazandırmak, herkesin ve belediyelerin en önemli sorumluluklarındandır. Yerel yönetimler olan bizlere, sivil toplum kuruluşlarına ve halkımıza düşen en önemli görev, engelli vatandaşlarımızı topluma kazandıracak girişimlere öncülük etmek olmalıdır.

Manavgat Belediyesi olarak biz de engelli vatandaşlarımıza gereken ilgi ve önemi gösteriyoruz. Çok küçük gibi görünen bazı destekler, engelli vatandaşlarımız için büyük önem taşımaktadır.

DSC_1345

Bu nedenle göreve geldiğimiz ilk günden itibaren engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu amaçla kentimizde Engelsiz İletişim Merkezi, Engelsiz Kafe ve Engelsiz Park çalışmalarımızı tamamladık. Engelli transfer aracımızı ve servis aracımızı engelli vatandaşlarımıza sürekli olarak tahsis etmekteyiz. Belediye bünyemizde oluşturduğumuz engelli birimimiz tüm hızıyla çalışıp hizmet üretmektedir. Engelli enerji duraklarımız ise bu vatandaşlarımızın akülü araçları için en üst düzeyde kullanılabilir hale getirilmiştir ve kentimizin dört bir yanına yerleştirilmiştir. Bu istasyonların sayılarını artırmayı hedeflemekteyiz.

DSC_5941

Manavgat Belediyesi’nin “Engelleri Birlikte Aşalım” projesiyle kentte yaşayan engelli vatandaşlarımıza yönelik çok önemli bir veri tabanını da oluşturmuştur. Bu kapsamda kentimide belediyemize kayıtlı 1796 engelli vatandaşımıza hizmet götürmekteyiz.

“Haydi Dışarı Çık” etkinliğimizde de engelli bireylerimizin toplumla kaynaştırılması, buluşturulması çalışmalarını yürütmekteyiz.

Oluşturduğumuz birim Manavgat Belediyesi ile özel vatandaşlarımız arasında köprü olmaya devam edecektir.

DSC_1373

Belediyemizin tüm yeni yapılan projelerinde ise engelli vatandaşlarımızın rahatlıkla kullanacağı alanlar oluşturulmuştur. Caddelerimiz, sokaklarımız engelli vatandaşlarımızın yürüyebileceği şekilde dizayn edilmeye devam etmektedir. Akülü engelli aracına ihtiyacı olan kardeşlerimizin taleplerini ise geri çevirmeden anında yerine getirmek ise belediyemizin bir ilkesi haline gelmiştir.

Engelli vatandaşlarımız için ürettiğimiz bir yeni proje de “Engelsiz Yaşam Merkezi” ni hayata geçirmek olacaktır. Mayıs ayına yetiştirmeyi planladığımız Engelsiz Yaşam Merkezimizde,vatandaşlarımızın istihdamına yönelik çalışmalar yapılacaktır. Merkezimizde oyun ve sanat atölyeleri yer alarak engelli vatandaşlarımızın zamanlarını daha verimli geçirmeleri sağlanacaktır. Şu anda ise Engelsiz iletişim merkezimizde ahşap boyama ve resim kurslarımız devam etmektedir.

Şunu unutmamalıyız ki, engelli olmak hiç kimsenin kendi tercihi değildir. Şu ya da bu nedenle bizler de yarın engelli olabiliriz. Bu mantıkla hareket ederek toplum olarak engelli vatandaşlarımızın daima yanında olmalıyız ve olacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm engelli vatandaşlarımızın engellerinin kaldırılması ve daha huzurlu ve umutlu bir gelecek geçirmelerini temenni ederim.

image00022

image00021

Şükrü SÖZEN

Manavgat Belediye Başkanı