Şükrü Sözen'in Dünya Engelliler Günü Mesajı

9

Belediye Başkanımız Şükrü Sözen, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebi ile yayınladığı mesajda; "Yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarına ve halkımıza düşen en önemli görev, engelli vatandaşlarımızı topluma tekrar kazandıracak girişimlere öncülük etmek olmalıdır" dedi.

"Hepimiz, hayatımızın bir aşamasında engelli olabiliriz. Bu gerçek, bizim engellilik konusuna daha fazla ilgi göstermemizi gerektirir. Engellilere yönelik duyarlılığın toplumun tüm kesimlerini kapsayacak şekilde yaygınlaşması çok önemlidir. Toplum olarak engellilere sahip çıkılması, olası olumsuzluklardan tüm engellileri koruma ve onlara insanca yaşam alanı sağlamak amacıyla güç birliği ve gönül birliği yapılması en büyük amacımızdır.

Maalesef ülkemizde engelli vatandaşlarımız, kendilerine tanınmayan bazı haklar ve hizmetler nedeniyle toplumdan soyutlanmış ve hayata küsmüş durumdalar.
Engelli haklarını; hukukuyla, eğitimiyle ve istihdamıyla bir bütün olarak ele almak gerekir. Engelli vatandaşlarımıza tanınan haklar bir bağış, bir iyilik değil, onların insan olmalarından kaynaklanan doğal haklarıdır. Onları insanca yaşatacak ortamları hazırlamak, üretici olarak topluma kazandırmak, toplumların en önemli sorumluluklarındandır

Yerel yönetimler olan bizlere, sivil toplum kuruluşlarına ve halkımıza düşen en önemli görev, engelli vatandaşlarımızı topluma tekrar kazandıracak girişimlere öncülük etmek olmalıdır. Manavgat Belediyesi olarak biz de engelli vatandaşlarımıza gereken ilgi ve önemi gösteriyoruz.
Çok küçük gibi görünen bazı destekler, engelli vatandaşlarımız için büyük önem taşımaktadır. Manavgat’ta engellilerin en çok karşılaştıkları problemlerden birisinin de işsizlik olduğunu öğrendik. Bu nedenle göreve geldiğimiz ilk günden itibaren engelli vatandaşlarımıza yönelik istihdam çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Acil ihtiyacı olan onlarca engelli vatandaşımızı, işe yerleştirdik. Belediyemizde sakat arabası kullanan vatandaşlarımız için bir engelli girişi oluşturduk. Engelli aracına ihtiyacı olan kardeşlerimizin taleplerini geri çevirmemek ise belediyemizin bir ilkesi haline gelmiştir. Bu tür çalışmalarımız artarak devam edecektir.

Şunu unutmamalıyız ki, engelli olmak hiç kimsenin kendi tercihi değildir. Şu ya da bu nedenle bizler de yarın engelli olabiliriz. Bu mantıkla hareket ederek toplum olarak engelli vatandaşlarımızın daima yanında olmalıyız ve olacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm engellilerimizin engellerinin kaldırılması ve daha huzurlu ve umutlu bir gelecek geçirmelerini temenni ederim."

Şükrü SÖZEN
Manavgat Belediye Başkanı