Manavgat Belediye Başkanı Sn. Şükrü Sözen’in Turizm Haft

+Ş+£KR+£ S+ûZEN2 Manavgat Belediye Başkanı Sn. Şükrü Sözen’in Turizm Haftası Mesajı

Turizm ülkeler için olduğu kadar insanlar için de önemli bir faaliyettir. Ülkelerin gelişmişlikleri turizme önem verdikleri ve geliştirmeleriyle doğru orantılıdır. Turizm farklı kültürlerin farklı topraklarda bir araya gelmesini sağlayan bir etkinlik alanı olarak önem kazanmaktadır.

Ülkemiz ve bölgemiz açısından turizmin öneminin hepimiz bilincindeyiz. Turizme sahip çıkma gereği, her bireyin ve özellikle yerel yönetimlerin öncelikli görevidir.

Doğal, tarihi ve kültürel eserleriyle, dağları, ormanları, yaylaları, ırmağıyla, Titreyengöl’üyle, Side’siyle, Köprülü Kanyonuyla, Şelale’siyle, 5 yıldızlı turistik tesisleri, plajları, sanayisi, insan gücü kapasitesi, eğlence yerleri, turizmle iç içe güzel, yürekli insanlarıyla hayaller kenti Manavgat’ımızı turizmde daha iyi noktalara taşımak görevimizdir.

Antalya turizminin 3’de birini ağırlayan 200 bine yakın bakanlık belgeli yatak kapasitesine sahip bölgemiz, ekonomik anlamda da Türkiye’ye yılda 4.5 milyar dolarlık gelir sağlamaktadır. Manavgat’ımızda turizm rakamları oldukça sevindirici olmakla birlikte, geliştirilebilir özellik taşımaktadır. Böylesi bir turizm kentinde Manavgat Belediyesi olarak turizmle ve Büyükşehir Yasası ile artan nüfusa hizmet götürmek için canla başla çalışmaktayız.

TURİZM HER ZAMAN İLK PLANDA

Yüksek bir turizm potansiyeli olan bölgemizde yıllık ortalama istihdam 50 bin civarındadır. Yüksek sezonda otellerimizdeki istihdam oranı 70 bine ulaşmaktadır. Toplam nüfusumuzun yüzde 20’si turizmle uğraşmaktadır.

Manavgat Şelalesi’ni her yıl 1 milyonun üzerinde turist gezmektedir. Bunun dışında ilçemizdeki bot turizmi de önemli konumdadır. Irmakta seyir eden 150 adet botumuz her yıl 700 bine yakın turisti ağırlamaktadır. Vergi gelirleri bakımından da Manavgat 35 ilin önündedir. Buna rağmen karşılığını alamadığımız ise ortadadır. Bu veriler turizmin, bölgemizde ne kadar etki ettiğinin göstergesidir.

Büyük bir aşkla, sevdayla bağlı olduğumuz, adeta açık hava müzesi ve cennet görünümündeki Manavgat’ımızda bu potansiyeli, en iyi şekilde değerlendirmek ve dünya turizm gelirlerinden hak ettiğimiz payı alabilmemiz için her türlü gayreti göstermenin bilinci içindeyiz.

MANAVGAT BİR BÜTÜN

Her zaman dile getirdiğimiz gibi, Turizm anlayışımızda Manavgat’ı 9 turizm beldesi, Sorgun’u, Titreyengöl’ü, Side’si, Kızılağaç turizm bölgeleriyle bir bütün olarak düşünmek ve her birini Manavgat’ın markası oluşturacak şekilde değerlendirerek hizmet götürmek yatmaktadır. Manavgat Belediyesi olarak hizmet gücümüzün büyük kısmını, direkt olarak bölgenin sorunlarının giderilmesi konusunda kullanıyoruz.

Turizm bölgelerinin sorunlarıyla ilgili olarak yüksek turizm sezonu öncesi ve içerisinde Fen İşleri, İmar Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü ve diğer tüm ekiplerimiz çözüm noktasında gerekli çalışmaları yapmaktadır.

KENTİ GÜZELLEŞTİRİYORUZ

Manavgat Belediyesi olarak öncelikli amacımız Manavgat kent merkezinde de içinde yaşamaktan zevk aldığımız bir turizm bölgesi yaratmaktır. Bizlerin rahatça ve huzurla yaşadığı kentimizde, turizm hareketliliğinin de artacağı inancındayız. Kentimizi güzelleştirmek için ırmak kıyıları düzenlemeleri, gece ışıklandırmaları, meydan düzenlemelerimizi tamamladık ve düzenlemelere devam ediyoruz. Manavgat Markası için gerekli adımlar da belediyemizce atılmaktadır. Bunun dışında kentimizin en merkezi noktasında inşa ettiğimiz Kültür Merkezimiz turizm açısından görsel bir güzelliği beraberinde getirmekte, yerli ve yabancı ziyaretlerimizi memnun etmektedir.

BELEDİYE OLARAK TURİZMİ ÇEŞİTLENDİRMEK İÇİN ORGANİZASYONLAR DÜZENLİYORUZ

Antalya’ya gelen turistin 3’te 1’ini Manavgat’ta ağırlıyor olmanın bilinciyle kentimizde turizme yakışır hizmetler yapıyoruz. Bunlarla birlikte turizmi çeşitlendirmek, bölgemize gelen yerli ve yabancı turistlerimizi daha eğlenceli bir şekilde ağırlamak amacıyla belediye olarak organizasyonlar düzenliyoruz. Önümüzdeki günlerde bir Dragon Kano Festivali’ni Titreyengöl’de hayata geçireceğiz. Ayrıca Motosiklet Festivali, Barış Suyu Festivali, Side Kültür ve Sanat Festivallerimizde turistlere cazip gelecek organizasyonlara ağırlık veriyoruz.

MANAVGAT İLERLİYOR

Manavgat'ımız gönül ve hizmet verenlerin mücadelesiyle muhteşem bir turizm şehri olma yolunda ilerlemektedir. Yaptığımız ve yapacağımız yatırımlarla Manavgat'ı dünya turizminde marka şehir yapmak istiyoruz. Şehirleşmesi, mimarisi, çevreye gösterilen özeni, güçlü ekonomisi, turizmi, doğası, tarihi ve kültürel dokusuyla önümüzdeki on yılların Manavgat'ı muhteşem olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle bir Turizm Haftasında daha vatandaşlarımızı imkanları ölçüsünde turizm etkinliklerine katılmaya, ülkemizin ve Manavgat’ımızın her köşesini görmeye ve tanımaya çağırıyorum…

Şükrü SÖZEN

Manavgat Belediye Başkanı