OTİSTİK ÇOCUKLARDAN MUHTEŞEM KONSER

DNZ_9711

OTİSTİK ÇOCUKLARDAN MUHTEŞEM KONSER

Türkiye’nin otistik çocuklardan oluşan ilk orkestra ve korosu, Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkez'inde sahne alarak Manavgat halkına duygusal ve unutulmaz anlar yaşattı

TÜRKİYE’DE TEK

Manavgat Belediyesi’nin kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında kente gelen İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu (İZOT), Atatürk Kültür Merkezi’nde muhteşem bir konser verdi. Türkiye’de bir ilk olan ve otizmli 9-31 yaş arası öğrencilerden oluşan İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nun Manavgat halkına verdiği farkındalık konserine, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, eşi Hatice Sözen, belediye meclis üyeleri, Manavgatlı duyarlı vatandaşlar ve sanatseverler katıldı. 3 yıl önce 4 otizmli çocuk ile başlayıp 40 kişilik dev bir kadroyla 64. konserlerini Manavgat’ta veren İZOT, günümüzün sevilen parçalarını kimi zaman koro, kimi zaman solo olarak seslendirdi.

DNZ_9816

HEM SÖYLEDİLER HEM DANS ETTİLER

Koronun seslendirdiği “Arabaya Taş Koydum”, “Ebruli”, “Çamdan Sakız Akıyor”, “Yüksek Yüksek Tepelere”, “Ben Sende Tutuklu Kaldım”, “Çemberimde Gül Oya”, “Güzel Günler Göreceğiz” ve “Memleketim” gibi türküler ve popüler parçaları yoğun alkış aldı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve eşi Hatice Sözen ile bazı konuklar, duygusal bir parçada sahneye çıkıp dans ederek koroya manevi destek verdi. Gecenin sonunda ise “Hayat Bayram Olsa” isimli parçayı Başkan Sözen ve koro hep birlikte coşkulu bir şekilde seslendirdi.

BAŞKAN SÖZEN'DEN ANLAMLI KONUŞMA

Gecede konuşma yapan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “Manavgat bugüne kadar hiç bu kadar özel bir aileyi ağırlamamıştı. Bugün özel bir akşam ve son derece özel dostlarımızı burada ağırlıyoruz. Ben belediye başkanıyım. Kendimin çok özel bir görev yaptığımı zannediyordum, çok onurlu bir vazife yürüttüğümü zannediyordum ama bu akşam bu koroyu yönlendiren hocalarımı görünce onların benden daha özel ve onurlu işler yaptığını anladım. Gönüllülük esasına dayalı taktire şayan bir görev. İZOT korosunu burada ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Onları yetiştiren öğretmenlerine ve sonsuz özverileriyle çocuklarımızın gelişmesine katkıda bulunan ailelerine teşekkür ediyorum'' dedi.

DNZ_9854