MANAVGAT’TA DRAGON FESTİVALİ SONA ERDİ

DSC_7091-001 MANAVGAT’TA DRAGON FESTİVALİ SONA ERDİ

Manavgat Belediyesi, A. Ü MYO ve TİSOYAB işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Titreyengöl Sorgun Dragon Kano Festivali’ne 30 takım katılırken, şampiyonluğu Manavgat Belediyesi Zabıta Takımı kazandı.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Manavgat Belediyesi'nin Öncülüğünü yaptığı Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu ve TİSOYAB (Titreyengöl-Sorgun Yatırımcılar Birliği) katkılarıyla gerçekleşen 2. Dragon Kano Festivali Titreyengöl Mevki'nde gerçekleşti. 21-26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen festivale 11 kişilik gruplar halinde toplam 30 takım katıldı. 6 gün devam eden Dragon Kano Festivali, izlemeye gelen Manavgatlı spor severler ve yerli, yabancı turistlerin adeta soluğunu kesti. Her gün gerçekleştirilen müsabakalar sonunda birinci olan takımlar, son gün yapılan yarı final ve final turuna çıkmaya hak kazandılar.

İlk gün yapılan müsabaka sonunda 5 takım arasından Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in de kürek çektiği Manavgat Belediyesi Başkanlık Takımı farkla zaferi göğüsledi.

DSC_7132-001

ŞOVLAR BÜYÜLEDİ

Titreyengöl Mevki'nde yapılan festivalde Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen jetski şovu yaparken, Balkan Şampiyonu ve milli sporcu Ali Komşusu'nun Flyboard şovu da zaman zaman yürekleri ağızlara getirdi. Gösterisinin sonunda Türk bayrağı açarak milli duygulara vurgu yapan Ali Komşusu izleyenlerden büyük alkış aldı. Festivalin açılış gününe Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, MATSO (Manavgat Ticaret ve Sanayi odası) Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Baturalp Eliçevik, TİSOYAB (Titreyengöl-Sorgun Yatırımcılar Birliği) Başkanı Hüseyin Aydoğan, Manavgat Belediyesi Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri, yerli ve yabancı çok sayıda turist ve Manavgatlı spor sever katıldı.

FESTİVALE KATILIM YOĞUN OLDU

Takım ruhu, birliktelik, eğlence ve tanıtıma yönelik bir organizasyon olan festivalde 11’er kişilik Dragonlara binen yarışmacılar, Titreyengöl’ün üzerinde bitiş çizgisine en önce varmak amacıyla kürek çekti. Toplam 30 takımın katıldığı festivalde yarışmacılardan yüzme bilmek ve 18 yaşını doldurmuş olmak, dışında başka bir şart aranmıyor olması sporun, herkes tarafından yapılmasını cazip hale getirdi. 11 kişiyi tamamlayan ortaokul ve liseli

gençlerden üniversitelilere, kamu kurumu çalışanlarından otel çalışanlarına kadar herkes, yarışmada şampiyon olmak için mücadele etti. Kıran kırana geçen mücadeleler sonunda birinci olan 8 takım yarı finalde ter döktü. Finale ise Manavgat Belediyesi damga vurdu. Final yarışının tamamlanması ile Manavgat Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Takımı 1’inci, Manavgat Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Takımı 2’inci, Manavgat Belediyesi Başkanlık Takımı ise 3’üncü oldu. Kupa ve madalya töreninin belirlenecek bir tarihte Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacağı belirtildi.

DSC_6766-001

DSC_6431-001

DRAGONLAR BÖLGEYE KAZANDIRILDI

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, kötü giden sezonu canlandırmak ve bölge esnafına bir nebze katkı sağlamak için her türlü çalışmayı yaptıklarını dile getirdi. Organizasyona destek veren Akdeniz Üniversitesi MYO ve TİSOYAB’a katkı ve emeklerinden dolayı teşekkür ettiklerini belirten Başkan Sözen, “ Kano sporunu Titreyengöle kazandırmak için elimizden gayreti gösteriyoruz. Bu türlü organizasyonların bölgeye ve turizme canlılık getireceğine inanıyoruz. Kano sporunu Manavgat halkına aşılamak amacıyla bu yılki organizasyonda kullanılan malzemeler satın alındı. Bundan sonra kano yarışmaları yılda bir kez değil birkaç kez yapılacak '' dedi.

Manavgat’ın Sorgun Mahallesi’nde 1. Derece Doğal Sit Alanı Sorgun Ormanı içerisinde doğal bir göl olan Titreyengöl’de kano festivalinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi amacıyla hazırlıklar bir süredir yürütülüyordu. Hem doğa sporu hem de su sporu olan kano sayesinde eşsiz güzellikteki turizm bölgesi Titreyengöl’ün de tanıtımı yapılarak alternatif turizme katkı sağlanmış olacak.

DSC_6385-001

PROTOKOL YARIŞLARI YAPILACAK

Dragon Festivali için Eskişehir’den 24 kişilik sporcu kafilesi ile birlikte Dragon’ların da geldiği belirtilirken, aynı ekibin 20 Nisan’daki açılış gününde bir gösteri yapacağı açıklandı. Yine 20 Nisan’da Manavgat Belediyesi, Manavgat Kaymakamlığı, Akdeniz Üniversitesi MYO ve Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO)’nun oluşturacağı 10’ar kişilik takımlarla Protokol Yarışları yapılacağı belirtildi. Manavgat Belediyesi Dragon Festivali, 21 Nisan’da lise ve üniversite öğrencilerinin, 22 Nisan’da ise kamu ve özel kurumların yarışları ile devam edecek.

KÜREK HAREKETLERİYLE GÖL CANLANACAK

Takım ruhu, birliktelik, eğlence ve tanıtım fırsatlarına yönelik bir organizasyon olan Dragon Festivali’nde 10’ar kişilik Dragonlara binecek olan yarışmacılar, Titreyengöl’ün üzerinde bitiş çizgisine en önce varmak amacıyla kürek çekecek. Akdeniz Üniversitesi MYO Öğretim Görevlisi Engin Derman, kano sporunun Manavgat açısından stratejik bir önemi olduğunu söyledi. Derman, “Manavgat su kaynakları açısından çok zengin bir ilçedir. Deniz, göl, akarsu ve şelale gibi her türlü su kaynağına sahip Manavgat’ımızda kano sporunun her türlüsü yapılabilir. Bu festivalle kentimiz kano ile tanışmış olacak. Ayrıca Titreyengöl’deki yaşanacak olan hareketlilik nedeniyle göl canlanmış, su üstü ve su altındaki yaşam daha sağlıklı hale gelmiş olacak” dedi.

KATKI KOYAN A.Ü MYO ve TİSAYOB’A TEŞEKKÜR

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, belediye olarak kent turizmine canlılık getirecek organizasyonlara ağırlık verdiklerini dile getirdi. Manavgat Belediyesi olarak bu yıl ilk kez eşsiz güzellikteki Titreyengöl Mevki’nde Manavgat halkının kano sporuyla tanışacağını belirten Başkan Sözen, organizasyonun eksiksiz olması için tüm gayreti gösterdiklerini anlattı. Organizasyona destek veren Akdeniz Üniversitesi MYO ve TİSOYAB’a katkı ve emeklerinden dolayı teşekkür ettiklerini belirten Başkan Sözen, “Akdeniz Üniversitesi ve TİSOYAB’ın katkılarıyla düzenlediğimiz festivalimizde kano sporunun tanıtımını yapacağız. Kent halkımız ve turizme de böylece canlılık getirmiş olacağız. Kano sporunu Manavgat halkının seveceğini düşünüyoruz. 20 Nisan’da festivalimizin başlangıçetkinliklerine tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.

DSC_6697-001

KANO SPORU ve DRAGON NEDİR?

Kano sporu, gerek bireysel gerekse takım olarak yapılabilen ve üst düzeyde faydaları olan bir spordur. Her iki ucu sivri, düz dipli, hafif ve elde taşınabilen tekne. Ağaç kütüğünün oyulmasıyla yapılan "oyma kayıklar" da bu adla anılır. Günümüzde spor ve eğlence maksadıyla kullanılan kanolar, çoğunlukla sert ağaçtan, kalıplanmış plastikten, alüminyumdan, cam elyaftan veya ahşap üzerine gerilmiş çadırbezinden yapılır. Kano sporu adıyla, hızlı akıntı ve azgın dalgalı ırmaklarda tabii ve sun’i engelleri aşmada kullanılır Dragon tekne, daha çok şirketlerin müsabakalarında popüler olarak kullanılmaktadır. Dragon kano ejderha başı ve kuyruğu bulunan iki tip tekneden yapılır. Dragon bot tekneleri 12 veya 22 kişiliktir. 12 kişilik dragonda 10 kişi kürekçi olarak yarışır. Bir kişi davulla dümende tempo verir. Bir kişi ise kuyrukta bulunur. Dragon bot yarışmaları düz bir hat üzerine kurulan parkurlarda yapılır. Amaç parkuru en kısa sürede bitirmektir. 200 metre ve 500 metrelik mesafelerde dragon kano uluslararası yarışları yapılmaktadır.

DSC_6798-001

DSC_6394-001