BAŞKAN SÖZEN’DEN MANAVGAT’I GELECEĞE TAŞIYACAK PROJELER

IDL_0558

BAŞKAN SÖZEN’DEN MANAVGAT’I GELECEĞE TAŞIYACAK PROJELER

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, 2015-2016 döneminde hayata geçireceği projeleriyle, devam eden çalışmalarını düzenlediği muhteşem bir toplantıyla Manavgat halkıyla paylaştı.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “YENİ PROJELER” toplantısına Manavgat halkı ve basın mensupları büyük ilgi gösterdi. Projeler sunumunda Belediye Başkan Yardımcıları ve birim müdürleri de Başkan Şükrü Sözen’in yanında yer aldı. Salonun tıklım tıklım dolduğu toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra, hayata geçirilecek ve devam eden projelerin görsellerinin yer aldığı bir video gösterisi vatandaşlara sunuldu. Filmin ardından Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, konuşmasına Manavgat halkına teşekkür ederek başladı.

ÜLKEMİZ BU SÜRECİ HAK ETMİYOR

Başkan Sözen, Türkiye’nin içinde bulunduğu sürecin ve gelen şehit haberlerinin son bulması dileğini Manavgat halkıyla paylaştı. Başkan Sözen, “Ülkemiz ender yaşanan bir süreçten geçiyor. Hepimizin içini acıtan sonsuz üzüntülere boğan şehitlerimizin haberlerinin geldiği kötü bir dönem. Türkiye üzerinde tarih boyunca pek çok senaryolar programlanmıştır. Nifak sokmaya çalışıldığı dönemlerde ülkemizde yaşayan her türlü etnik yapıya sahip insan, bu bayrağın altında ve Atatürk değerleri doğrultusunda, misak-ı milli sınırları içinde birleşmeyi bilmişlerdir. Halkımız sorunların üstünden gelmeyi her zaman başarmıştır. Bir an önce bu acı süreçler biter. Bizim için ülkemiz için hayatını feda eden askerlerimize, polislerimize güvenlik güçlerimize bir defa daha Allahtan rahmet diliyoruz, dua ediyoruz. Ailelerine sabırlar diliyoruz. Ülkemiz gerçekten bu süreci hak etmiyor” dedi.

FEVZ¦- PA+ŞA VE ATAT+£RK CADDELER¦- (5)

MANAVGAT’IN ORTAK DURUŞU

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLSUN

Başkan Sözen, şehit Uğur Yıldız’ın cenazesi sonrasında çıkan olayları da değerlendirdi. Sözen, “Manavgat’ta da bir şehidimiz vardı. Birlik, Beraberlik ve bütünlük içinde şehidimizi hep birlikte onurla, gururla uğurladık. Ama maalesef ki o andan sonra Manavgat’ta yaşayan insanlarımızın dışında huzur kenti Manavgat’ı karıştırıp nifak sokmak isteyen kişiler oldu. Manavgat halkının hak etmediği, hepimizi üzüntüye sevk eden olaylar oldu. Birebir durumların içindeydim. Bu süreç zarfında da bir kişiyi kaybettik. Bu olaylarda ölen kardeşimize de Allah’tan rahmet ve ailesine sabırlar diliyorum. Bu tür olayların yaşanmaması en büyük dileğimizdir. Dileriz ki sevginin barışın, hoşgörünün koşulsuz, birbirimizi sevdiğimiz, acımızda ve tatlımızda beraber olduğumuz şimdiden sonraki ortak duruşumuz bütün Türkiye’ye örnek olur.

PAZARTES¦- MEYDAN PAZARI (3)

FESTİVALLERİMİZİ ERTELEYEREK

DUYARLILIK GÖSTERDİK

Manavgat’ımıza mal olmuş gelenekselleşmiş festivallerimiz vardı. Bu acıların içinde ilk etapta ötelemiştik. Bir an önce bu acılar durur, biz de insanlarımıza hizmet etmenin bir parçası olduğumuz sosyal etkinliklerimize devam ederiz diye düşünmüştük. Ama bu kötü süreçler bitmedi. En son Uğur kardeşimizin şehadet haberi gelince yeniden ileri döneme erteledik. Halkımızın hassasiyetleri karşısında Manavgat belediyesi de duyarlılığını gösterdi.

IDL_0550

KAYGI DUYUP SUSMUYORUZ

Bu yaşanan süreçlere rağmen hayat devam ediyor. Her birimiz işimize ailelerimize karşı sorumluyuz. Manavgat Belediyesi’nde de süreç devam ediyor. Bu tarz üzüntü verici süreçler bizi hiçbir zaman engellememiştir, bizleri her zaman kamçılamıştır, bizleri bir kat daha fazla gayrete sevk etmiştir. Biz de mücadelemizi bırakmadık, zorlukla aşmaya çalıştığımız sorunlarımız var. İnançla aştıklarımız var, aşamadıklarımız var. Bunlardan bir tanesi de asla ifade etmekten gocunmuyorum. Büyükşehir Yasasıdır. Korkarak kaygı duyarak, aman başıma bir şey gelmesin diyen, susan bir yapıda değiliz. Sorumluluk noktasında olan insanlar, halkla ilgili kaygıları açık yüreklilikle ifade edebilmeli. Konuşmak da bunlardan bir tanesi. Bizler de Manavgat belediyesi ailesi olarak yaşadığımız sıkıntıları paylaşıyoruz. Bizleri Antalya ölçeğinde tamamen çalıştırmamak, başarısız kılmak, Manavgat Belediyesini pasifize etmek ve dönemin sonunda da başarısız oldular gördünüz mü dedirtebilmek adına yasanın verdiği şartları aleyhimizde kullanan bir sistemin içinde mücadele ediyoruz. Bu bizi yıldırmıyor. Bizi hırslandırıyor, bizim koşulları daha zorlamamızı getiriyor.

IDL_0464

100 LİRAMIZ 10 LİRAYA DÜŞTÜ

100 liralık gelirimiz 10 tl ye düştü. 10 liralık gelirle hizmet etmemiz gereken havza, 10 katı büyüdür. Beldelerin borçları olarak ayda 13.5 trilyon ödüyoruz. Antalya ve Ankara ölçeğinde elimiz rahat değil. Her şeye rağmen dişimizi sıkıyoruz. Adabımızı, terbiyemizi bozmadan sabırla, bir şeylerin düzeleceği umuduyla çalışmaya devam ediyoruz. az önce görsellerini izlediğiniz projelerimiz bunun ispatıdır. örneğidir. Bu sadece 2015-2016 sürecinde bu projelerimiz var. Paramız var mı yok, borcumuz var mı çok, hırsımız var mı çok, inancımız var mı oda çok, başaracak mısınız mutlaka dönemin sonunda boynumuz eğri kalmayacak halkımıza. Üstümüzdeki en büyük sorumluluk sizlerin bize inancı, güveni ve bize sahip çıkmanız. Benim ve arkadaşlarımın şartlar ve koşullar ne olursa olsun bu dönemin sonunda başaramadık deme hakkımız yok.

AVM’LERİN KARŞISINDAYIZ

Projelerimize geçmeden önce dönemde uygulayacağımız çizgi üstü projelerimiz var. Beldelerimiz ve köylerimiz ile ilgili hazırlıklarımız var. Bunları ağır ağır hayata geçireceğiz. Caddelerimiz kent meydanlarımız yeşil alanlarımız kentin yeni yaşam alanları olacak. Manavgat’ta yaşayan insanlarımız özellikle esnaflarımız gününü zor geçiriyor. Bu zor süreçte Manavgat’taki ticari dengeleri altüst edecek noktalar doğurmaktan yana değiliz. Her zaman AVM’lerin önüne geçtik. “Dur” dedik. Küçük esnafa sahip çıkmak için. AVM’lerin onayı bakanlık nezdinde, ruhsatlarını vermek için imzalarını vermek Büyükşehir’in uhdesindedir. Dolayısıyla kontrolümüzden gitti. Bir tanesi başladı. Dileriz ki küçük esnafa zarar vermez.

PROJELERİNİ GÖRSELLERLE ANLATTI

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen daha sonra hayata geçireceği projelerini tek tek görseller eşliğinde anlattı. Başkan Sözen, 2015-206 yılı içinde Pazartesi Meydan Pazarı Düzenlemesi, Yaya Köprüsü Ulaşım Projesi (2 yaya köprüsü inşaatı), Atatürk, Fevzi Paşa, Gülveren Caddeleri, 1003 Çiçek Sokak Düzenleme projeleri, Çevreyolu Peyzaj Düzenlemesi, Sorgun Park Belediye Tesisleri gibi büyük yatırımların yanı sıra “ Nehirden Denize, Manavgat Belediyesi Kreş ve Çocuk Kültür Merkezi, Engelleri Birlikte Aşalım ve Hoş geldin Bebek gibi sosyal projelerini paylaştı.

+çEVREYOLU PEYZAJ D+£ZENLEMESi (1)

PAZARTESİ MEYDAN PAZARI PROJESİ

Geçen dönem vatandaşa söz verdiğimiz bir Pazar yeri projemiz vardı. Manavgat merkezde 10 bin 400 m2 olan geçmiş dönemde rahmetli İbrahim Sözen döneminde yapılan, ama büyüyen Manavgat’a hizmet veremeyen bir Pazar yerimiz var. Geçen dönemden beri devam eden çalışmalarımız vardı. Bugün ihalesi yapıldı. Manavgat’a yakışan ve çok farklı amaçlarla kurgulanan bir Pazar yerine inşallah kış sonunda kavuşacağız. Pazar yerimiz Manavgat’ın Aşağıpazarcı bölgesinde. Hayata geçirildiğinde toplam inşaat alanı 17 bin 613 m2 dir. Pazar alanının zemini totalde 7 bin 185 m2, çarşı bölümümüz 1928 m2, otopark 310 araç kapasiteli. Aynı zamanda Türkiye genelinde klasik pazaryeri projelerinin dışında normal zamanlarda da kent meydanı olarak kullanabileceğimiz bir proje. Yeşil alanları olan, oturma alanları ve insanların zamanlarını geçirebileceği bir Pazar yeri. Beklediğimize değdi. Yine Pazar yerinde asma katta idari ofisler olacak, asansörlerle çıkılacak. Engelli araçlarının şarz edilebileceği, engelli vatandaşlarımızın her şekilde kullanabileceği bir Pazar. Yeşil alanları da olacak. Turistlerimizin üst katlara çıkmadığını düşünerek üst katta sadece idari bölümleri kurguladık. Modern mimari şekli olan herkesin beğeneceği bir proje. İmamlar çarşısı da yıkılarak bölgeye artı değer kazandırılacak.

ATATÜRK VE FEVZİ PAŞA CADDELERİ’NDE REVİZYON

Gelişen Manavgat’ta elimizde olan caddelerimiz olmayan caddelerimiz var. Dönemimizde bütün caddelerimizi revize etmek gibi hayalimiz vardı. Ama yasa gereği büyük caddelerimiz elimizden gitti. Fevzi Paşa ve Atatürk Caddelerimiz’i revize edeceğiz. Geçen dönem dokunamadık, belediye başkanı evinin bulunduğu caddeyi düzenledi demesinler diye bekledik. Fevzipaşa ve Atatürk Caddelerinde yaklaşık 25 bin m² lik alanda düzenleme yaparak kentin bu en eski ve en işlek caddelerine yeniden hayat verecek. zeminde doğal taşlarla, plak, bant, bordür ve küptaş olarak kaplama yapılacak. Kaplama malzemesine uygun olarak engelli vatandaşların ulaşımını sağlama amaçlı, görme engelli kılavuz çizgileri ve tekerlekli sandalye kullanımını kolaylaştırıcı rampa gibi ihtiyaçların da göz önünde bulundurduk. Projeye göre, kaldırımların genişleyen kısımlarında oturma alanları ile uygun noktalara süs havuzları yerleştirileceğiz. Kaldırım düzenlemelerinde Akdeniz bitki örtüsüne uygun bitkiler seçildi. Binaların cepheleri boyanacak, gölgelikler değişecek. Ticareti engellememek için cepler yapılacak. Modern aydınlatma elemanları ile tasarlanan sokak projesinde cep otoparklarının yer alacağı ve tek yönlü düzenli trafik akışı sağlanacak. Bunlar hayal değil, caddelerimizi modern görüntülere kavuşturacağız. Bir arkadaki dar sokaklar ve zeminleri yenilenecek, binalar düzenlenecek.

IDL_0521

GÜLVEREN CADDESİ DE DÜZENLENECEK

Gülveren Caddesi de düzenleyeceğimiz caddelerden birisi. Tamamen ticari sirkülasyonu olan bir cadde. 8 bin 100 m2 kaldırım, 6 bin m2 asfalt toplamda 14 bin 100 m2lik düzenleme var. Zeminde andezit ve diyabaz doğal taşlarla; plak, bant, bordür ve küptaş malzemeleriyle kaplama yapılacak. Kaplama malzemesine uygun olarak tekerlekli sandalye kullanımını kolaylaştırıcı çalışmalarla planlanan caddede aralıklı olarak süs havuzları ve oturma bankları yer alacak. Süs havuzlarında ve kaldırımlarda mevsimlik bitkiler kullanılacak. Ayrıca modern aydınlatma elemanları da yer alacak. Yapılacak çalışmada yol çizgileri ve kavşak düzenlemesi ile trafik akışı güvenli hale getirilecek. Çalışmalarımız sonunda bu caddemizde son derece güzelleşecek.

ÇİÇEK SOKAK HAYATA GEÇTİ

1003 Sokakta arkadaşlarımızın keyifle uyguladığı örnek bir sokak. 615 m2’lik kısımda 30 milimetrelik halı tabanda yer alacak. Çelik halatlarla çiçek modülleri yerleştirildi. Aydınlatmaları var. Daha bitmedi, dükkanlarda da revize yapılacak, esnaflarımızdan da ricalarımız olacak.

TRAFİK SORUNUNA YAYA KÖPRÜLÜ ÇÖZÜM

Manavgat’ta ciddi sorunlarımızdan birisi trafik. Amacımız trafik sorununa da çözüm bulmak. Uzman plancılarımız ve bakanlığın onayladığı, 7 araç, 7 yaya köprümüz bulunuyor. Xu anda 3 araç ve 1 yaya köprümüz mevcut. Dönem içinde 2 tane yaya köprüsü tasarladık. Neden yaya köprüsüne öncelik verdik. Bir kere araç köprüsü yapabilmek adına tamamen yetkili değiliz. Ulaşım işleri 6360 sayılı yasa ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin UKOME birimine geçti. Yaya köprüsüne önem vermemizin de nedeni var. İnsanlar ulaşım aracı olarak da bisikleti kullanıyor. Yürüme kültürü de yaygınlaşıyor. Amacımız yaya köprüleri ve mahalleleri ve resmi kurumları birbirine yaklaştırırsak yürümeye teşvik ederiz diye düşünüyorum. İki yaya köprümüz var. İhale aşamasında olan ve ilk yapacağımız birincisi Yukarıpazarcıyı Yukarıhisar’a bağlayacak. Diğeri ise Örnek Mahallesi’nden kafeler caddesine çıkacak. Köprünün tasarım konseptinin, ırmak ile kamusal kullanım alanını bütünleştirici şekilde tasarlandı. Yaya Köprüsü Ulaşım Projesi’nde vatandaşların ve turistlerin geçerken dinlenebilecekleri ve ırmağı seyrede bilecekleri şekilde planlandı. şehir mimarisi de göz önünde bulundurularak 72 m’lik tek açıklık ile geçilecek şekilde tasarlandı. Genişliği 5 metre olacak köprünün tasarım şeklinde ise, Manavgat’ın şehir mimarisi, köprünün yapılacağı yerdeki mevcut peyzaj alanları ve yapılması planlanan peyzaj çalışmaları dikkate alındı.

PAZARTES¦- MEYDAN PAZARI (5)

MENFEZLER MANAVGAT’I DENİZE ULAŞTIRACAK

Manavgat’ta ticari hayatı canlandırmak en büyük hayalimizdi. Bölgemizde bakanlık belgelri 250 bin yatak kapasitemiz var. Manavgat esnafı olarak bunun ekonomik boyutundan faydalanmak en büyük hakkı. Bir tane caddeyi Hüseyin Avni Akın’ı ve Herford’u geçen dönem açmıştık. Sorgun’daki potansiyelimiz büyük. İnsanları yürüyerek Manavgat’a getirmek için çalışıyoruz. Otellerin sayısı artıyor. 10 bin yatağa yakın potansiyeli Manavgat’a indirmek istiyoruz. Önünden ırmak kenarı düzenlemelerini Boğaza kadar devam eden düzenlemelerle bunu gerçekleştireceğiz. Allahın bize lütfu olan Manavgat ırmağının kenarlarını denize kadar indireceğiz insanlarımız keyifle yürüyecek, bisikletle inecek. Boğaza kadar kaba yolunu açtık. İki yerde menfeze ihtiyaç oldu. Onların da ihaleleri yapıldı. 15 güne kadar başlarız diye düşünüyoruz. Ve o bandı da etap etap projelendireceğiz, aydınlatmaları ve kent mobilyaları ile hayata geçireceğiz. Menfezin birisi de D 400 üstünden Sorgun bağlantısı. O yolu da birbirine menfezle bağlayacağız. Menfezlerin bütçeleri çok büyük.

SORGUN’A SAHİL PARK TESİSLERİ

Halkımız bizim için son derece önemli. Manavgat’ta yaşayan insanlarımızındır burası. Buradaki özel ve halka ait noktaları ticari kaygılarla siyasi aritmekle bir yerlere pazarlanmasına peşkeş çekilmesine her zaman karşı olduk. Sorgun Belediyesi Sahil Park Tesisleri var. Rahmetli İbrahim Sözen döneminde Manavgat’a kazandırılmış. Bir dönem manavgat halkına hizmet vermiş. Daha sonra tahsis süreci bitmiş bir şekilde önümüze geldi. Boğaz otel de dahil olmak üzere tahsisleri yeniledik. En kısa zamanda halkımıza yararlı olacak şekilde projelendireceğiz. Sorkun Mevki’nde yer alan 930 parsel üzerindeki 18 bin m² alana Belediye Sahil Park Tesisleri yapılması planlandı. Belediye Sahil Park Tesisleri içerisinde Kır düğün alanı, restoran, vatandaşın kullanımına sunulan yüzme havuzları ve aqua park havuzu, oyun park alanı, 100 araç kapasiteli otopark ve çevre düzenlemesi yer alacak. Proje kapsamında; Açık alanda teraslama yapılarak mevcut ağaçlar korunacak. Belediye Sahil Park Tesisleri tamamlandığında Manavgat halkı, ailece gün boyu faaliyetlerde bulunabileceği deniz, kum ve doğayla iç içe bir mekana sahip olacak. Vatandaşlar tesislerde nikah sonrası yemek ve düğün, toplantılarını veya şirket yemekleri gibi organizasyonlarını da yapabilecek. Yeşillikler içindeki kır düğün alanı evli çiftlerin özel günlerini unutulmaz hale getirecek. Hazırlanan projeye göre restoran ve havuz çevresi, modern aydınlatma sistemleriyle geceleri de ışıl ışıl olacak. Manavgat’ta yaşayan insanlarımız buralardan hizmet almayı her zaman hak ediyor.

+ç¦-+çEK SOKAK (2)

ÖRNEK MAHALLESİ IRMAK KIYISI DÜZENLEMESİ ve ÇEVRE YOLU DÜZENLEMESi

Kent merkezinde daha önce dokunamadık. Belediye Aile Çay Bahçesi ile Çevreyolu köprüsü arasına müdahale etmemiştik. Şimdi yeniden tasarladık. Farklı bir şekilde çalışma yaptık. Örnek Mahallesi Irmak kıyısı düzenlememiz 35 bin metrekarelik bir alan. Park tasarımında ahşap seyir ve dinlenme terasları, fener restoran, kafeler, gölet ve su oyun parkı, modern çocuk oyun alanları, otopark düzenlemeleri olacak. Buraya zeminine Manavgat yazısını yerleştireceğiz. Çevreyolu köprüsünden geçenler Manavgat’tan geçtiğini algılayacak. İhalesi yapıldı. Beklememizin sebebi esnaflarımızı mağdur etmemektir. Sezonun bitiminde çalışmalara başlayacağız. Ayrıca 26 bin metrekarelik alanda da Çevreyolu Peyzaj düzenlemelerimizi tamamlamak üzereyiz. Üzerinde ahşap köprüleri olan, su havuzları ve kent aydınlatmalarının olduğu bu bant da Manavgat’a yakışır hale getirildi.

SOSYAL PROJELER TAMGAZ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Engelleri Birlikte aşalım projesi kapsamında Engelli Transfer Aracı’nın da hizmete başladığını belirtti. Nehirden Denize projesiyle halkımızın denize, turistlerin de kent merkezine getirildiğini söyledi. Başkan Sözen, Hoş geldin Bebek ve Kreş ve Çocuk Kültür Merkezi projelerinden de bahsetti. Toplantıda sorulara da cevap veren Başkan Sözen, son olarak vatandaşlarla ve proje ekibiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.