ULUSLARARASI MANAVGAT TAŞ HEYKEL SEMPOZYUMU BAŞLIYOR

MANAVGAT TA+Ş HEYKEL SEMPOZYUMU (2)

ULUSLARARASI MANAVGAT

TAŞ HEYKEL SEMPOZYUMU BAŞLIYOR

Manavgat Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliği ile organize edilen taş ve su temalı “Uluslararası Manavgat Taş Heykel Sempozyumu”, 29 Eylül’de başlıyor. 29 Eylül-16 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan heykel sempozyumuna Hacettepe Üniversitesi, Ordu üniversitesi, Denizli Pamukkale üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi’nden 7 Türk, Bulgaristan, İtalya, Japonya ve Amerika’dan 5 yabancı olmak üzere 12 ünlü heykeltıraş katılacak.

12 HEYKELTRAŞ 12 ESER

Yukarıpazarcı Irmak Kıyısında düzenlenen geniş bir alanda 19 gün boyunca sabah 08.30-19.30 saatleri arasında çalışacak olan heykeltıraşlar, 12 adet eser heykeli üreterek Manavgat Belediyesi’ne ve Manavgat halkına hediye edecek. Ünlü heykeltıraşlar, her biri 2.5 ton ile 7 ton arasında değişen mermerleri büyük bir itina ile yontarak şekil verecek. Manavgat Belediyesi ekipleri, Yukarıpazarcı Irmak Kıyısı’nda heykeltıraşların çalışacağı alanın hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor.

AÇILIŞ 29 EYLÜL’DE

Manavgat Belediyesi Uluslararası Manavgat Taş Heykel Sempozyumu’nun açılışı ise 29 Eylül Salı günü Saat 11.00’de Başkan Şükrü Sözen, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Sadettin Sarı, öğretim üyeleri ve heykeltıraşların katılımıyla sempozyum çalışmalarının yapılacağı Yukarıpazarcı Irmak Kıyısı’nda yapılacak. Heykeltıraşlar Ahmet Özer, Alessio Ronaldi, Ayhan Karapınar, Ayhan Yılmaz, Caroe Turner, Hanife Yüksel, Hitoshi Tanaka, Işık Aslıhan, Leonardo Cumbo, Figen Tek Altun, Petre Petrov ve Serap Yıldız İlden’in sempozyum için Manavgat’a gelmeye başladığı belirtildi.

Yrd_doc_dr_Serap_yldz_ilden tanaka

MANAVGAT HALKI İZLEYEBİLECEK

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “Manavgat’ta kültür ve sanata her zaman önem verdik ve vermeye devam edeceğiz. Amacımız Manavgat’ın marka değerini güçlendirirken sanatın büyüleyici ve etkili gücünden yardım almaktır. 29 Eylül-16 Ekim tarihleri arasında çok değerli sanatçılarımızı kentimizde ağırlamaktan büyük onur duyacağız. Sanatçılarımızın çalışmalarını Manavgat halkımız da izleyebilecek. Manavgat’ımıza ve bizlere verdikleri önem ve destek nedeniyle üniversitemizin Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ve değerli öğretim üyelerine ve katılımcı heykeltıraşlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

carole turner Ayhan kayap¦-nar alessio ranaldi

PRESTİJLİ MANAVGAT MARKASI YARATILACAK Protokol töreninde konuşan Dekan Prof. Sadettin Sarı, “Doğal tarihsel ve kültürel güzellikleriyle Antalya’nın ve bölgenin çok özel bir yerleşimi olan Manavgat’ta farkındalığı yükseltmek, doğal ve kültürel değerler arasında güçlü etkileşimli bir ilişki ve algı zinciri oluşturarak değerlerin güçlerini karşılıklı transfer edip yüksek prestijli bir Manavgat markası yaratmaya sanat aracılığıyla katkı vermek amacıyla “Taş ve Su” temalı Taş Heykel Sempozyumunu düzenleyeceğiz. 28 Eylül-16 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenecek sempozyuma yerli ve yabancı 10 sanatçımız davet edilecek” dedi. SANATÇILARIMIZI AĞIRLAYACAĞIZ Sempozyumun verimli geçmesi için belediye başkan yardımcılarımız ve belediye ekibimiz seferber olacaktır” dedi.