BAŞKAN SÖZEN MANAVGAT HALKI İLE KUCAKLAŞTI

9

BAŞKAN SÖZEN MANAVGAT HALKI İLE KUCAKLAŞTI

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Değişen Kent Manavgat’ toplantısında vatandaşlar ile bir araya geldi.

Başkan Sözen’in Değişen Kent Manavgat toplantısına yaklaşık 2 bin 500 vatandaş katıldı. Başkan Sözen vatandaşları tek tek kapıda karşıladı. Toplantının düzenlendiği salon dolup taşarken, çoğu vatandaş toplantıyı dışarıda ve ayakta izlemek durumunda kaldı.Vatandaşlar Başkan Sözen’in konuşmasını fuaye ve konferans salonundaki dev led ekrandan izledi. Toplantıya Başkan Sözen’in annesi Türkan Sözen, eşi Hatice Sözen, kızı İrem Sözen ve ailesi, CHP Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar ve partililer, belediye meclis üyeleri,oda başkanları, muhtarlar, Antalya ve Manavgat basını ile vatandaşlar katıldı.

7K4A5880

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda 80 kişilik Manavgat Belediyesi Çocuk Korosu, Tayfun Yılmaz şefliğinde “Özgürce Yaşa” adlı şarkıyı söyledi. Bu güzel başlangıçtan sonra söz alan Başkan Sözen konuşmasına Manavgat halkını ve katılanları selamlayarak başladı. Sözen konuşmasının devamında; “Biliyorsunuz biz şeffaf, projelerimizi sizlerle paylaşan, sizlere sorarak proje yapan, sizlere gelişmeleri aktaran ve sizlere değer veren belediyecilik anlayışı ile hareket ediyoruz. Sizlerle hem gelişen kent Manavgat’ı paylaşmak hem de sizlerle birlikte olmak amacı ile bu toplantıyı planlamıştık. Belirlediğimiz tarihten sonra seçim startı verilince programımızın yönünü değiştirdik. Manavgat son derece şanslı bir kent, barış, kardeşlik, hoşgörü ile seçimi konuşma fırsatımızın olduğu bir kent. Seçimler demokrasimizin bize seçme, yorumlama, değerlendirme ve kendi adımıza karar verme fırsatı verdiği çok özel günlerdir. Geleceğimizi ilgilendiren seçim arifesindeyiz. Ülkemiz Cumhuriyet tarihinin en önemli seçiminde en doğru kararı verecektir. Cumhuriyetin bize kazandırdıklarını korumamız gerekir,ülkemizi anca böyle Atatürk’ün muasır medeniyetler seviyesine taşıyabiliriz. Ülkemizin durumunu sorgulamak bir vatandaşlık görevidir, gerçek anlamda bir sorumluluktur. Yarınlarımızla ilgili kaygı duyuyorsak oy kullanmak mecburiyetindeyiz. Çocuklarımızın yarın kaygısına, gelecek tereddüdüne sesimizi çıkarmak, düşüncelerimizi ifade etmek asli görevimizdir. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına olan borcumuzu ancak böyle bir vatandaş olarak ödeyebiliriz. Bugün gazeteciler, yazarlar cezaevindeyse, üniversiteler ilim yuvaları olmaktan çıktıysa, bunları sorgulayarak oy kullanmalıyız. Turizm, ekonomi, küçük esnaf dar durumdaysa, milyonlarca işsiz varsa, altı milyon göçmeni sorgulamak mecburiyetindeyiz.

7K4A5907

Sevgili gençlerimiz sizlere hak ettiğiniz bir eğitim, gelecek sunulmuyorsa ve gelecek kaygısı yaşıyorsanız, sizler de oy kullanmak mecburiyetindesiniz. Bu ülkenin geleceği, Atatürk’ün devrimleri ışığındadır. Hiçbir şey için geç değil. Bizler en doğru kararı verecek kadar her şeyi izleyebilen, gözlemleyebilen bir toplumuz. Bizler sizden aldığımız enerji ve heyecanlı bir ruh ile yola çıktık ve yola çıkmamızda en büyük katkı sizindir. Manavgat’ta kasaba halinden kente döndük. Tabi ki bu bizden öncekilerin katkısı ile de oldu, buradan tekrar saygı ve minnetlerimi ifade ediyorum. Manavgat’ta yaşamaktan keyif alınan bir kent yaratmakta heyecanımızı ortaya koyduk. Bu yollar tek başına kat edilmez. Sizi sahiplenen, kurulan kumpaslarda ve her durumda sahip çıkan bir kent olursa kat edilir. Bu kent sadece bu kadarını hak etmiyor, dünya kenti olabilir, olmalıdır da” dedi.

Başkan Sözen, “Allah’ın bize her türlü güzellikleri verdiği özel kentimize ilave ettiklerimiz” diyerek projelerini şöyle sıraladı: “Kente artı değer katan ve gurur duyduğumuz Atatürk Kültür Merkezi, İbrahim Sözen Gençlik Merkezi, zor koşullarda söktüğümüz Atatürk Stadyumu, kentimiz için önemi büyük olan meydanlarımız; Cumhuriyet Meydanı, Asım Okur Meydanı, Eski Belediye Meydanı, Manavgat Kent Meydanı ve Kapalı Otopark Projesi, Pazartesi Pazarı Kapalı Otopark ve Kent Meydanı düzenlemesi. Yaya Köprüsü Ulaşım Projesi, Türkiye’de İlk Defa Tek Parça Yaya Köprüsü, Hisar ve Örnek Mahallesi Yaya Köprüsü. Cem Kültür Evi Projesi. Kimlikli Cadde ve Sokak Projeleri ile esnaflarımızın yanındayız. Cadde düzenlemelerimiz; Atatürk, Fevzipaşa, Gülveren, Mithatpaşa, Hisar ve Herford Caddesi. 9 yılda 290 km imar yolu yaptık. Çiçek Sokak,Nikah Salonu,Banka ATM’leri düzenlemesi, Manavgat’ın üç girişine Kent Simgesi. Daha yeşil Manavgat için; Irmak Kenarı Rekreasyon Düzenlemeleri, Manavgat Şelalesi Çevre Düzenlemesi; yasal kavgamızı verdik ve kaygı duymadan rant kapısı olmasını engelledik ve en yakın zamanda kentte yaşayanların kartla gireceği bir sistem oluşturacağız. Konsept Parklarımız; Tarık Akan, Jale İnan, Şehitlerimizin adını verdiğimiz parklarımız. Her Mahalleye Bir Park Projesi ile 9 yılda 120 parkı mahallelerimize kazandırdık. Göreve başladığımızda kişi başına düşen 1 buçuk metrekare yeşil alanı, 3 buçuk metre kareye çıkardık. Mesire alanlarımız; Yemişli,Boğaz Mevkii Orman Alanı ve Örenşehir Mesire Alanı. Tarihimize sahip çıkıyoruz; Antik Side Kentsel Tasarım projesi ile Side yeni yüzüne kavuşuyor. Side turizmde dünyanın merkezi olacak. Son derece önemli bu projeyi bizi engellemeye yönelik baskılara geçit vermeden, korkmadan, kaygısızca bu değişimi devam ettireceğiz.

7K4A5921

Giritliler Evi, Manavgat Kent Müzesi. Manavgat kitapçığında vaat ettiğimiz projelerimizin tamamını bitirdik ve taahhütlerimizi iki katına çıkardık. Sosyal belediyeciliğe önem veriyoruz; Manavgat Belediyesi Huzurevi, Kreş ve Çocuk Kültür Merkezi, Toros Kadınları Emek Pazarı ve bunun ikinci aşaması, benim için çok önemli olan ve beni duygulandıran, ağlatan Torosların Kadınları Manavgat’ı Geziyor Projesi en çok gurur duyduğumuz projedir. 78 kırsal mahallemizden gezilerimize katılan kadınlarımızdan Manavgat’ımızın tarihi turistik yerlerini görmeyenler var.Gezilerimize ara vermeden devam ediyoruz. Aile Danışma Merkezi, Kadın Spor Merkezleri ,Kadın Sanat Kursları, Kız Öğrenci Misafirhanesi, Haydi Kızlar Kampa Projesi, Kurs Eğitim Merkezileri, Side Gençlik Merkezi, Hoş geldin Bebek Projesi, Sosyal Market, Evde Bakım Hizmeti ile son 3 yılda 4 bin 500 eve hizmet götürüldü. Engelsiz Park, Halk Masası İletişim Merkezi. En çok önem verdiğimiz, en özverili çalışan birimlerimizden olan, halkımızın üzüntülü günlerinde yanında olduğumuz Cenaze Hizmetleri ve taziye çadırı hizmetimiz. Sporu ve sporcuyu destekliyoruz; Manavgat Belediyespor, Yağlı Pehlivan Güreşleri, MANBİS Bisiklet Kiralama Sistemi. Edebiyat dostu bir kent; Kitap Kafe ve Konuşan Banklar, Şiir Okuyan Trafolar, Kadınlar Edebiyat Durağında Projesi. Kültür ve Sanat kenti; Uluslar arası Taş ve Heykel Sempozyumu. Kültür ve Sanat etkinlikleri;Manavgat’ı tüm Türkiye ve dünyaya festivaller ile tanıtıyoruz; Barış Suyu, Side Dünya Müzikleri, Dragon, Motosiklet, Sokakta Hayat Var festivalleri, Hıdrellez Şenlikleri ve Anneler Günü, Kar-ne Şenliği. Belediyemizin imkan ve kaynaklarını halkımız ile paylaşıyoruz; Ramazan ayında iftar çadırlarımızda aynı sofrayı paylaşıyoruz, sabahları çorba ikramı, bir fincan kahve ile mutlu yıllara. Projelerimiz ile turizme katkı sağlıyoruz; Nehirden Denize Projesi, yılda on bin kişi kullanmıştır. Tüm canlılara sahip çıkıyoruz, sevimli dostlarımız Hayvan Barınağında sıcak yuvalarında. Merkezdeki hizmetlerimizi köylerimize taşıdık; Kırsal Kesim Mahalle Evleri, Mahalle Muhtarlık Evleri, Kapalı Pazar Alanı Düzenlemesi, Çok Amaçlı Kapalı Alan ve Çevre Düzenlemeleri. Muhtarlar Çalıştayı, Bisiklet Yolları, Yol ve Kaldırım Düzenlemeleri. Asfalt Plent Tesisi; 9 yılda toplam 560 km sathi kaplama, 260 km sıcak asfalt çalışması yapıldı. Hizmet kalitemizi arttırdık; Side Ek Hizmet Binası, Belediye Hizmet Binası yenilendi. Tapu birimi yeni yerinde, Fen işleri çözüm timi iş başında, Çağrı Merkezi ve WİFİ hizmeti.”

7K4A5818

Başkan Sözen son olarak ise şunları ifade etti; “Sizlerden aldığımız heyecanla bu ana kadar yaptıklarımız bunlar. Değişim diye çıkılan bu yol bunun çok çok ötesinde. Bu süreç kolay olmadı. Manavgat’ta heyecanımız kırmaya, yatırımlara engel koymaya, bizi sizlerden koparmaya çalışanlar oldu. Artık söylemek gerekiyor. Biz bu söylemlerden hep uzak kalmaya çalıştık ama artık bilmeniz bizim sorumluğumuz ve görevimiz. Haftada birkaç müfettiş ağırlayan, sürekli sarı zarflarla soruşturma izinleri gelen bir belediye başkanı ve çalışma arkadaşları olarak asla yılmadık, yılmayacağız. Manavgat’a hizmet etmeyi kısır kasaba siyaseti zanneden insanlar, kendilerini Kaf dağında görenler, soruşturma kağıtlarını basına ulaştırmayı siyaset sanıyorlar. Biz bu filmi daha önce de gördük. Sizlerin desteği ile daha önce 18 ay sizlerden ayrı kalmamıza rağmen aynı inançla çalışmamıza, daha hırslı bir şekilde süreci sahiplenerek devam ettik. Bizi baskı ve sindirme ile kamçılıyorlar aslında kendilerine teşekkür etmem gerekiyor ama bu yöntem kendilerine bir şey kazandırmaz. Birilerinin yazdığı basın bildirileri ile okumaktan bile aciz ellerine tutuşturulan basın bildirimleri ile kısır siyaseti kurgulamaya çalışmak bizlerin yaptığı devasa projeleri algılamaktan yoksun olanların projelerimizi küçük görmeye çalışmasına müsaade etmemiz mümkün değildir. Bizler şuna inanıyoruz ki bu kenti yönetebilecek, bu kentin yarınlarında etkin olabilecek, yüreğinde bu süreçleri hisseden bir çok insanımız var. Ama bu süreçlerin yüreklice götürülmesi, medeni cesaretlerle götürülmesi en doğru olandır. Perde arkalardan kentin geleceğini karalamaya çalışmak, bu kentte yapılan bu kente zarar veren projelerde sessiz kalmak, bu kent tarafından günü geldiğinde cezalandırılır.

7K4A5944

Ben, bu kendini siyasetçi olarak tanımlayan arkadaşlara seslenmek isterim. Sizlere şikayet ettiğim, çeşitli açıklama toplantıları yaptığım, meclis toplantılarında, basın toplantılarında aktardığım, defalarca karayollarına gittiğim, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanıma arz ettiğim, en son noktada da Ak Parti İlçe Başkanıma, “Sevgili kardeşim bu proje kente zarar verir dediğim” Manavgat’a hiçbir katkısı olmadığına inandığım o ucube üst geçitler kenti bölecek dediğimde, “Ben gidip bakayım” dedi. Ertesi gün de, “Ben baktım inceledim çok güzel olmuş” dedi. Ben de dedim ki, “Hangi liyakat ile, hangi ehliyetle, hangi şehircilik deneyimiyle evet dedin de bu sorumluluğu tek başına üstleniyorsun ?” Bu toplum bunun hesabını mutlaka soracak. Siyaset yapıyorsan bunun önünü açacaksın. Siz ve sizin gibilere sesleniyorum buradan; Siyaset kutsal bir iş. Siyaset yürek işi, cesaretle kendini ortaya koyma işi. Siyaset insanları karalayarak kendine zemin oluşturma işi değil. Manavgat’ta kentin ciğerleri olan o Türkbeleni yanarken, elimizden giderken neredeydiniz ? Şu anda asla ve asla tasvip etmediğim, 5 yıldır bir tek bile ağaç dikilemeyen, 17 bin metrekarelik kentin yüzüne bakan beton yığını bir kütle ile yapılan proje bu kente haksızlık değil midir ? Çağdaş kent olmaktan bahsediyoruz. İdareciler sorumlu olmak zorundadır, idareciler kendini irdelemek zorundadır. İdareciler, “ben bu kentin geleceği ile ilgili yorum yapma hakkına sahip miyim” diye kendini irdelemelidir. Eğer kendini irdelemezlerse, bugün aynı kişiler kendilerini yargılar. Okuyan, eğitim gören bir toplum anca Atatürk Türkiye’sinin geleceğini kurgulayabilir. “Eğitimin sorgulandığı bir süreçte, yüzlerce, binlerce üniversiteliyi bu ülkeye kazandıracak bir üniversite alanının cezaevi yapılmasının adımında neredeydiniz?” diye bu toplum size sorar. Bu yanlış derken, oranın halkına duyduğumuz saygı, eğitime duyduğumuz saygı, çağdaş bir kente duyduğumuz saygı itibariyle o insanların serzenişinin yanındayken siz neredeydiniz ? Bu ülkenin cezaevlerine ihtiyacı yok. Bu ülkenin sahiplenen evlatlara ihtiyacı var, doğru eğitilen Atatürk ilke ve devrimleri ile yetiştirilen bir gençliğe ihtiyacı var. Manavgat halkı yarın size bunların hesabını soracak. Side’de bize yaşattıklarınızı, Side’ de dününün hesabını veremeyen yanlış insanlara, Side’ye rağmen sahip çıkmanızın hesabını size mutlaka soracak. Bizlerin de yarın o platformlarda söyleyeceğimiz daha bir çok şey var, bekleyin ve görün. Bizler hala geçmiş değil diyoruz, hala beraber çalışmaya hazırız.

7K4A6006

Her arkadaşım göreve geldiğinde, siyasi parti ve STK nezdinde kalktık gittik ve bu kentin dinamiklerini beraberce hareketlendirmeliyiz dedik. Bu kenti beraber nefes aldırmalıyız dedik. Projelerimizi müşterek neticeye götürmeliyiz dedik. Bu toplum birlik olamamamızın hesabını sorar dedik ama maalesef şu ana kadar mesafe kat edemedik ve yine söylüyorum geç kalınmış değil. Bizler herkesi seviyoruz, bizler bulunmaz Hint kumaşı değiliz, bizler ömrümüzün sonuna kadar bu koltuklarda oturacak da değiliz. Kendini yetiştiren, kendini ifade etme cesareti gösteren ben de varım deme yürekliliğini gösteren, partim de dahil herkesin elini öpmeye ve elini kaldırmaya hazırım. Manavgat’ı ve bu ülkeyi en az benim kadar sevip düşündüğünüzü ve her zaman her koşulda taşın altına elinizi koyacağınızı biliyorum. Kişilerle ilgili derdimiz olmadığını, bir tarafta bir demokrasi anlayışı, konuşan kendini ifade eden bir toplum, bir tarafta bir tek kişinin yön vereceği bir tek kişinin karar mekanizmasında olacağı bir sistem. Bunun sorgulanarak, nihai kararının verileceği bir seçim süreci. Önümüzdeki Cumhuriyet tarihinin en büyük seçimi olarak algıladığım bu seçimin çocuklarımıza, gençlerimize, Manavgat’ta yaşayan değerli hemşerilerime, ülkemdeki bütün çeşitliliğe şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

7K4A6038

7K4A6198

7K4A5965

7K4A5889

7K4A6246

7K4A6258

7K4A6445

7K4A6367

7K4A6374