BAŞKAN SÖZEN GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Untitled-2

BAŞKAN SÖZEN GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, gündemdeki önemli konulara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Manavgat’ın doğal değerlerinin her zaman korunmasında yana olduklarını belirten Başkan Sözen, toplantıda Türkbeleni Projesi, Sorgun Çamlığı, Atatürk ve Fevzipaşa Caddeleri ve Yat Limanı ve Çekek Yerlerinin bakanlık planından kaldırılması konularına değindi.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, kent gündemindeki önemli konuları değerlendirmek üzere basın mensupları ile bir araya geldi. Düzenlenen toplantıya, Manavgat’ta görev yapan yerel basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Sözen, toplantıya genel dilek ve temennilerini sunarak başladı.

Başkan Sözen basın toplantısında yaptığı konuşmaya; “Değerli basın mensubu arkadaşlarım, toplantımıza icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Kentin sorumluluğu tek başına taşınmıyor, basın mensubu arkadaşlarım ile müşterek çalışma içerisinde biz de çalışmalarımızı yürütüyoruz. Her biriniz önemli bir görev yürütüyorsunuz, sorumluluğunuzdan dolayı öncelikle hepinize teşekkür ediyorum. Beraber taşıyacağımız bir seçim atmosferinde, ben şimdiden siyasi yapılara ve açıklanacak aday arkadaşlara yürekten başarılar diliyorum. Keyifli, kentin hak ettiği, saygılı bir seçim süreci temenni ediyorum. Sizlerin de bu noktada sorumluluğu çok büyük, etik değerler içerisinde sizlere de seçim döneminde başarılar diliyorum” cümleleriyle başladı.

7K4A0073

TÜRKBELENİ BETON BİR YAPIYI HAKETMİYOR

Seçim yaklaştıkça gündemin ısındığını dile getiren Başkan Sözen; “Bütün projelerde Manavgat Belediyesi olarak hasassiyet göstermekteyiz. Doğanın korunması kollanması ve gelecek kuşaklara aktarmak esastır. Manavgat belediyesini bu konuda eleştirmek ne kadar vicdanidir. Maalesef bu süreçte her şey olumlu geçmiyor. Örneğin son gündemi değerlendirelim. En sıcak gündemimiz Sorgun. Manavgat Belediyesi’nin yeşile ne kadar önem verdiğini biliyorsunuz. Hizmet sürecimizde kişi başına düşen yeşil alanı arttırdık, parklar, nefes alanları oluşturduk. Böylesine bir belediyecilik anlayışına sahipken acımasız eleştiriler de oluyor. Geçtiğimiz gün İyi Parti Antalya Milletvekili Tuğba Vural Çokal hanımefendi ile de Sorgun’da açıklama yaptık. Manavgat Belediyesi’nin yeşile verdiği en önemli kavgası Türkbeleni’dir. Orası kentin ortasında büyük bir şanstır. Bizim oraya dair bir ‘Doğal Köy’ projemiz vardı, projemizde tek bir ağaç kesimi yoktu. Projeyle ilgili ön tahsis almamıza rağmen, kesin tahsis verilmedi. Ardından bir 5-6 ay sonra da o muhteşem yer yandı. Ağlayarak o yangın söndürme çalışmasının içinde olduk. O dönem Sayın Bakanın yorumlarıyla umutlandık, yeşillenmesi tamamlanacak, eski haline dönecek denildi. Maalesef ki orada bambaşka bir proje oluşturuldu. Projenin temsil ettiğimiz görev dolayısıyla nezaketen temel atma törenine katıldım, detayını asla bilmiyordum. Temel atma törenine katılmam, onaylamam anlamına asla gelmez. Yine görüyoruz, içim acıyor. Ama devasa betonarme yapılırı. Yatırım önemli ama doğru zamanda doğru yapmak gerekir. Türkbeleni beton bir yapıyı hak etmiyor” diye konuştu.

7K4A0078

SORGUN KONUSUNDA MANAVGAT BELEDİYESİ’NİN SUÇLANMASINA İZİN VERMEM

ÇANTACILARI ÖTELEYEREK BU GÜNLERE GELDİK

Sorgun Çamlığını planlamak için defalarca Bakanlıktan onay istediklerini vurgulayan Sözen; “Sorgun Çamlığı’nın Türkbeleni’nin kaderini yaşamaması için planlama yetkisi istedik, halkın kullanımında kalmasını istedik. Burayı Manavgat Belediyesi’ne bırakın, ağaç kesmeksizin buraya halkın hizmet alacağı doğal alanlar oluşturalım dedik. Bu taleplerimizi de resmi olarak dile getirdik. Çantacılar gezdi bu memlekette. Biz burayı almak isteyen çantacıları öteleyerek bugünlere geldik. En son noktada Sorgun Çamlığında 3 tane alanın tahsisi söz konusuydu. O inşaat faaliyetinin olduğu yere de gittik, orada da açıklamamızı yaptık. Sizin vesileniz ile bir kez daha tekrar etmek isterim. Kültür Bakanlığının 27.04.2016 tarihinde ilaheye çıkardığı bir alan ve 3 bölgeden oluşuyor. Birincisi 20 bin 285 metrekare günübirlik alan, ikincisi de 13 bin 23 metrekare günübirlik alan, üçüncüsü de 33 bin 540 metrekare bir spor alanı. Teknik süreç, işleyiş Kültür Bakanlığı’nın Kartal İnşaat’a vermiş olduğu bu 20 bin 285 metrekarelik yerin ön izni 17.08.2016 tarihine denk geliyor. Ön izinle ilgili yine süreç gereği ilgili belediyeye, firma vaziyet planını soruyor. Vatandaşlar bu konuyu tekrardan onay merci olan Turizm Bakanlığına iletiyor. Bakanlık da 16.02. 2017 tarihinde günübirlik tesis alanı olarak buraya yatırım belgesi düzenliyor. Şirket, vaziyet planı için tekrardan belediyemize 27.02.2017 tarihinde müracaat ediyor. Biz de konuyla ilgili 06.03.2018 tarihinde Orman İşletme Müdürlüğü’ne konuyla ilgili asli görevimiz olmamasına rağmen yazı yazdık. Bölgedeki ağaç kesimi bize göre sorun yaratacaktır dedik ve sorun yaratıp, yaratmayacağını sorduk. Cevap olarak 09.03.2018 tarihinde ağaç kesiminin herhangi bir sakınca olmadığıyla ilgili bir yazı gönderdi. Böylelikle Turizm ve Orman Bakanlığının ağaç kesimlerini onayladığı öğreniliyor. Daha sonra Kültür Bakanlığı Kartal İnşaat’ın kesin tahsis işlemini uygun buluyor 29.05.2018 tarihi itibariyle. 21.11.2018 itibariyle de bakanlık tapu kütüğüne 20 yıllık ittifak hakkı kuruyor ve 21.12.2018’de de yapı ruhsatı düzenleniyor ve firma inşaata başlıyor. Bizlerin Sorgun Çamlığı için verdiği mücadeleyi bilmeyen yoktur. Bizlerin büyüdüğü, çocuklarımızın büyüdüğü bir alan olan Sorgun’un, kente kazandırılması gerektiğini ve halka ait olduğunu her platformda ifade ettik. Burası bize verilmedi ama bildiğim kadarıyla Büyükşehir Koruma İmar Planı yapıyor burayla ilgili, dilerim ki bir an önce yapılır ve burası yazık olmadan yine halkın olarak kalır. Bizler buranın kavgasını verirken orada bir kez bile bulunmamış kişilerin, basın açıklamalarına katılma nezaketi bile göstermeyen insanların, Manavgat Belediyesi’ni suçlamasına asla izin vermem. Buna da müsaade etmedim. Toplum doğrul bilgilenmelidir. Sürecin nasıl geliştiğini tüm samimiyetimle sizlere ifade ettim” dedi.

7K4A0116

EKONOMİNİN KÖTÜ GİTMESİNİ ATATÜRK VE FEVZİPAŞA’DAKİ PROJEYE İNDİRGEMEK DOĞRU DEĞİL

Atatürk ve Fevzi Paşa Caddeleri’ne değinen Sözen; “Sizler de süreci takip ettiniz, siyasi malzeme olarak çok kullanıldı. Bizim amacımız proje oluştururken, aracı azaltarak insanların yürümesini çoğaltmak, ticari faaliyeti arttırmaktı. Maalesef bu konu siyasete alet edildi. O mahalleyle ilgili bir tek serzenişi dahili olmayan insanlar o projeyi eleştirme cesaretini kendilerinde buldular. Biz Manavgat Belediyesi olarak hala projemizin arkasındayız. Bir şeyi asla karıştırmamak lazım; bizlerin de olumlu bir sürece girmesi adına çalıştığımız ticaretin ve turizmin kötü gitmesini, esnafların sıkıntısını o projeye indirgemek doğru değil, vicdani değil. Biz projenin yanlışlığı değil halkın talebi üzerine araç park adeti çoğaltıyoruz. Araç park adetini toplamda 161’e çıkardık” ifadelerini kullandı.

7K4A0165

GOLF ALANININ YANINDA ÇEKEK VE MARİNA KORUNMALI

Ulualan bölgesinde stadının olduğu alana kadar olan bölgede Ulaştırma Bakanlığınca bir yatırım çalışması olduğundan da bahseden Başkan Sözen; “Buradaki plan çalışmamamızı Sayın Lütfü Elvan’ın bakanlık döneminde yaptık. Golf alanı çekek yeri ondan sonra Marina yeri turizm tesis alanları olmak koşuluyla bizler de görüşünüzü beyan ettik düşüncelerimizi ifade ettik bakanlıkta böyle bir plan müşterek plan çalışmanız vardı. Şu anda askıda binlik aşaması bizde askıda 25 binlik ve 5 binlik ölçüde büyükşehirde askıda olan bir değişiklik süreci ile karşı karşıya kaldık. Çekek yerini ve Marina yerinin tamamen Golf alanına dönüştürülmesi bu iki unsurun ortadan kaldırılması tabii askı süreci devam ediyor mutlaka ki orada mülkiyet sahiplerinin itirazları olacaktır. Bu askı süreci bitmeden o itirazları da bizler de değerlendirip düşüncemizi aynı doğrultuda marina'nın ve çekek yerinin de olması gerektiğini ifade ederek görüşümüzü beyan ederek o askının neticesini bakanlığımıza ileteceğiz.

YAT LİMANI VE ÇEKEK YERİ ÖNEMLİ BİR SEKTÖR

hepimizin ortak düşüncesi turizm'in Manavgat'ta çeşitlendirilmesi dir sadece işte bir kriz dönemi yaşadık sadece turizm ve bağımlı olduğumuzu üzülerek gördük sadece yataklara yönelik otellere yönelik olduğumuzu gördü. Ondan dolayıdır iş kollarını biraz arttırmak çeşitlendirmek turizmi belli ölçüde 12 aya yaymak ve güçlendirmek anlamında son derece önemli o bölgede çalışmasını doğru yaparak doğru zeminde bölge dinamikleri ile de paylaşarak orada bir Golf belli bir noktasında Golf alanların olmasının bölge turizmin artı getireceğini inananlardanız. Bu sektöre milyonlarca turisti taşıyan bu teknelerimize hizmet veren 6 tane çekek yerimiz var bu sektörü tamamen yok etmek anlamına gelir bu sektörün biraz daha modernleştirilerek devam etmesini sağlamak lazım bizim önceki bakanlıkla müşterek yaptığımız planda hem çekek yerimiz vardı hem Marina yerimiz vardı.

İNSANLAR KOLAYI SEÇİP ELEŞTİRİYOR

İnsanlar en kolayı seçiyor değerli arkadaşlar kentle ilgili fikir beyan etmek kentle ilgili bu kentin değerlerinin yok olduğu zamanlarda gelip duruş göstermek yerine en kolayını seçiyorlar perde arkasından eleştirmeye yönelik seçiyorlar bu kentin ortak duruşa ihtiyacı var. Bu kentin müşterek hareket etme ihtiyacı var. Bu kentin bütün dinamiklerle siyaseti açıp siyaset ötesi çocuklarımızın geleceği olan değerlerimize sahip çıkmaya ihtiyacı var. Bugün sizlerle oluşumuzun da temelinde bu var Sorgun çamlığı bizim kum mevkii Bizim oralarda ki yapılacak yatırımlar buralardaki doğru çalışmalar bizim geleceğimizdir ama doğru yapılması gerekir.

7K4A0273

KENTİN SAHİBİ HALKTIR

Basın mensuplarının soru cevap bölümünde Başkan Sözen şunları ifade etti; “Benim sizlerle paylaşmak istediğim konular bunlardı. Kentimizle ilgili ortak duruş ve ses çıkarmamız lazım. Klavye başında yalancı kahramanlıkla kente bir yarar sağlanmaz. Ben Türkbeleni ve Sorgun Çamlığını onaylamıyorum. Bizler defalarca talepte bulunduk, Sorgun ve Türkbeleni için. Buralara vatandaşlarımız için spor,piknik alanı, doğal tesisler yapacaktık fakat izin verilmedi. Çağdaş kentin gerekleri vatandaşları yeşil alanla buluşturmaktır. Birçok yerde ortak duruşla geri adımlar oldu. İki açıklamada da katılım azdı, kentin sahibi halktır. Halkın duruş göstermesi önemlidir. Kimseyi suçlamak fayda getirmiyor, ortak bir duruş sergilememiz gerekir. Katıldığınız için hepinize yürekten teşekkür ediyorum. Sizlerin de desteği ve sağduyusuyla seçimin sağlıklı geçmesini temenni ediyorum. Hassasiyetiniz için teşekkür ediyorum.”

Tarih: 07.01.2019