SN. ŞÜKRÜ SÖZEN’İN TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAK

1111

MANAVGAT BELEDİYE BAŞKANI SN. ŞÜKRÜ SÖZEN’İN 5 ARALIK TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLİŞİ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

İnsan hakları ve demokrasi kavramı kadının yönetimde söz sahibi olduğu şartlarda daha da güçlenir.

Bir ülkede yaşayan kadınların siyasette ve yerel yönetimlerde söz sahibi olması, o ülkenin medeniyet düzeyinin de göstergesidir.

Dünyanın bir çok ülkesinde kadınların seçme ve seçilme hakkı, düşünce aşamasında bile değilken, 84 yıl önce Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınması Türkiye'de yasal hale gelmiştir.

Ulu Önder Atatürk, “Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır. Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır" demiştir ve bu düşünceden yola çıkarak, Türk kadınının toplumsal hak ve yönetimde söz sahibi olması temeli 5 Aralık 1934'te atılmıştır.

Siyasette, iş dünyasında, kısacası hayatın her alanında kadının varlığı her zaman önemlidir. Kadınların fırsat ayrımcılığına uğramadan hayatın her alanında görünür hale gelmesi, bir ülkenin refahı, huzuru, barış içinde yaşaması ve üretkenliğinin artmasının da kaynağıdır.

7K4A6310

Bu nedenle kadına yönelik şiddet ve negatif ayrımcılık ancak bir toplumun ilerleyişinin körelmesine hizmet eder.Tarihimizin her döneminde saygın bir yere sahip olan kadınlarımız, ortaya koydukları başarılarla Türk kadınının gücünü tüm dünyaya göstermiştir. Bizler de kadınlarımızın temel hak ve demokrasi adına attığı her adımda yerel yönetim olarak yanlarında olmaya devam edeceğiz. Kadın Odaklı belediyecilik anlayışımız, yeni kadın projelerimizle birlikte Manavgat’ta artarak evam edecektir.

Kadınlarımızın eğitimde, sanatta, sporda, iş dünyasında, sosyal yaşamda ve ekonomide olduğu gibi, siyasette de hak ettikleri yere geleceklerine olan inancımla, bu anlamlı günlerini en içten dileklerimle kutlarım.

BÜYÜK ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN TÜRK KADININA ve MİLLETİMİZE ARMAĞAN ETTİĞİ KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ TANINMASININ 84. YILINDA, VARLIKLARI İLE ELLERİNİN DEĞDİĞİ HER YERİ DEĞİŞTİREN, GÜZELLEŞTİREN YAŞANILIR KILAN TÜM KADINLARIMIZIN 5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLARIM.

Şükrü SÖZEN

Manavgat Belediye Başkanı

7K4A0016

Tarih: 04.12.2018