TİTREYENGÖL KANOYLA TİTREYECEK

dragon kano

TİTREYENGÖL KANOYLA TİTREYECEK

Manavgat Belediyesi Dragon Kano Festivali 20 Nisan Pazartesi Günü Titreyengöl Mevki’nde başlayacak. 3 gün sürecek olan Kano festivali, turizme canlılık getirirken, 1. Derecede Doğal Sit Alanı’ndaki Titreyengöl üzerindeki hareketlilik ise göl içersindeki yaşamı canlandıracak

MANAVGAT HALKI İLK KEZ TANIŞACAK

Manavgat Belediyesi Dragon Kano Festivali 20-22 Nisan 2015 tarihleri arasında Titreyengöl Mevki’nde yapılacak. Manavgat Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu ve TİSOYAB (Titreyengöl-Sorgun Yatırımcılar Birliği) işbirliği ile yapılacak olan Dragon Kano Festivali ile Manavgat halkı ilk kez kano ve kano sporu ile tanışmış olacak. Manavgat’ın Sorgun Mahallesi’nde 1. Derece Doğal Sit Alanı Sorgun Ormanı içerisinde doğal bir göl olan Titreyengöl’de kano festivalinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi amacıyla hazırlıklar bir süredir yürütülüyor. Hem doğa sporu hem de su sporu olan kano sayesinde eşsiz güzellikteki turizm bölgesi Titreyengöl’ün de tanıtımı yapılarak alternatif turizme katkı sağlanmış olacak.

PROTOKOL YARIŞLARI YAPILACAK

Dragon Festivali için Eskişehir’den 24 kişilik sporcu kafilesi ile birlikte Dragon’ların da geldiği belirtilirken, aynı ekibin 20 Nisan’daki açılış gününde bir gösteri yapacağı açıklandı. Yine 20 Nisan’da Manavgat Belediyesi, Manavgat Kaymakamlığı, Akdeniz Üniversitesi MYO ve Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO)’nun oluşturacağı 10’ar kişilik takımlarla Protokol Yarışları yapılacağı belirtildi. Manavgat Belediyesi Dragon Festivali, 21 Nisan’da lise ve üniversite öğrencilerinin, 22 Nisan’da ise kamu ve özel kurumların yarışları ile devam edecek.

KÜREK HAREKETLERİYLE GÖL CANLANACAK

Takım ruhu, birliktelik, eğlence ve tanıtım fırsatlarına yönelik bir organizasyon olan Dragon Festivali’nde 10’ar kişilik Dragonlara binecek olan yarışmacılar, Titreyengöl’ün üzerinde bitiş çizgisine en önce varmak amacıyla kürek çekecek. Akdeniz Üniversitesi MYO Öğretim Görevlisi Engin Derman, kano sporunun Manavgat açısından stratejik bir önemi olduğunu söyledi. Derman, “Manavgat su kaynakları açısından çok zengin bir ilçedir. Deniz, göl, akarsu ve şelale gibi her türlü su kaynağına sahip Manavgat’ımızda kano sporunun her türlüsü yapılabilir. Bu festivalle kentimiz kano ile tanışmış olacak. Ayrıca Titreyengöl’deki yaşanacak olan hareketlilik nedeniyle göl canlanmış, su üstü ve su altındaki yaşam daha sağlıklı hale gelmiş olacak” dedi.

KATKI KOYAN A.Ü MYO ve TİSAYOB’A TEŞEKKÜR

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, belediye olarak kent turizmine canlılık getirecek organizasyonlara ağırlık verdiklerini dile getirdi. Manavgat Belediyesi olarak bu yıl ilk kez eşsiz güzellikteki Titreyengöl Mevki’nde Manavgat halkının kano sporuyla tanışacağını belirten Başkan Sözen, organizasyonun eksiksiz olması için tüm gayreti gösterdiklerini anlattı. Organizasyona destek veren Akdeniz Üniversitesi MYO ve TİSOYAB’a katkı ve emeklerinden dolayı teşekkür ettiklerini belirten Başkan Sözen, “Akdeniz Üniversitesi ve TİSOYAB’ın katkılarıyla düzenlediğimiz festivalimizde kano sporunun tanıtımını yapacağız. Kent halkımız ve turizme de böylece canlılık getirmiş olacağız. Kano sporunu Manavgat halkının seveceğini düşünüyoruz. 20 Nisan’da festivalimizin başlangıç etkinliklerine tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.

KANO SPORU ve DRAGON NEDİR?

Kano sporu, gerek bireysel gerekse takım olarak yapılabilen ve üst düzeyde faydaları olan bir spordur. Her iki ucu sivri, düz dipli, hafif ve elde taşınabilen tekne. Ağaç kütüğünün oyulmasıyla yapılan "oyma kayıklar" da bu adla anılır. Günümüzde spor ve eğlence maksadıyla kullanılan kanolar, çoğunlukla sert ağaçtan, kalıplanmış plastikten, alüminyumdan, cam elyaftan veya ahşap üzerine gerilmiş çadır bezinden yapılır. Kano sporu adıyla, hızlı akıntı ve azgın dalgalı ırmaklarda tabii ve sun’i engelleri aşmada kullanılır Dragon tekne, daha çok şirketlerin müsabakalarında popüler olarak kullanılmaktadır. Dragon kano ejderha başı ve kuyruğu bulunan iki tip tekneden yapılır. Dragon bot tekneleri 12 veya 22 kişiliktir. 12 kişilik dragonda 10 kişi kürekçi olarak yarışır. Bir kişi davulla dümende tempo verir. Bir kişi ise kuyrukta bulunur. Dragon bot yarışmaları düz bir hat üzerine kurulan parkurlarda yapılır. Amaç parkuru en kısa sürede bitirmektir. 200 metre ve 500 metrelik mesafelerde dragon kano uluslararası yarışları yapılmaktadır.