TARİHİ YIKIM MANAVGAT ENKAZDAN KURTULUYOR

7K4A6511

BALIKHANENİN YERİNE KENT MEYDANI YAPILACAK

Manavgat Belediyesi tarafından ilçe merkezinde bulunan balıkhanenin yerine kent meydanı ve otopark yapılacak. Balıkhanenin yıkımına Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in de katılımıyla başlandı. Başkan Sözen, mevcut yapının enkaz görünümde olduğunu belirterek, “Çağdaş kentler meydanlarıyla ön plana çıkıyor. Bu bölgeye Manavgat’a yakışan bir kent meydanı yapacağız” dedi.

Manavgat’ın Yukarı Hisar Mahallesi ırmak kenarında 2008 yılında yapılan yap işlet devret sistemiyle yapılan ve 10 yıllık işletim hakkı bulunan balıkhane binası yıkılarak yerine 2 bin 107 metrekarelik kent meydanı yapılacak. Manavgat Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin uygulanması amacıyla gemi şeklindeki balıkhane binasının yıkımına başlandı.

HALKIN EN ÇOK ŞİKAYET ETTİĞİ YAPI

Yıkım dolayısıyla gazetecilere açıklamalarda bulunan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, 2009 yılından ilk defa aday adayı olduğu günden bu yana halkın en çok balıkhaneden şikayet ettiğini belirterek, kendi görüşünün de böyle bir binanın ilçe merkezinde olmaması gerektiği şeklinde olduğunu belirtti. Binanın özel sektör tarafından yap işlet devret sistemiyle yapıldığını ve işletici firmanın sözleşmesinin 10 yıllık olduğunu hatırlatan Başkan Sözen, sözleşmenin sona ermesinin ardından binanın yıkılması amacıyla encümenden karar aldıklarını ve bugün itibariyle yıkıma başladıklarını anlattı.

7K4A6413

MANAVGAT’LA ÖZDEŞLEŞEN MEYDAN OLACAK

Avrupa’da ve modern kentlerde, şehirlerle özdeşleşen meydanların olduğunu ifade eden Başkan Sözen, “Avrupa’ya baktığınız zaman en az 5-6 tane kent meydanı olduğunu görüyoruz. Çağdaş kentlerin meydanlarıyla ön plana çıktığını görüyoruz. İlk dönemimizde de Cumhuriyet Meydanı’nı kente kazandırmıştık. Bu yapıyı da yıkarak, alanı, altı otopark olacak ve üstünde ise Manavgat halkının ve ilçemize gelen ziyaretçilerin nefes alabileceği bir kent meydanı haline getireceğiz” dedi.

7K4A6528

EN ÇOK HEYECAN DUYDUĞUM ÇALIŞMA

Başkan Sözen sözlerini şöyle sürdürdü: “Ön tarafta, meydanı ırmaktan koparmamak için seyir terası olacak. Halkın hakikaten seveceği bir proje olacak ve Manavgat’ta 2 büyük meydanımız olmuş olacak. Mutluluğumu ifade etmek istiyorum. Bir kez daha söylemekte fayda görüyorum. 9 yıllık görev hayatımda en heyecan duyduğum ve neticelendirdiğimiz zamanda en mutlu olacağım çalışma budur. Belediyelerin görevi sadece yol kaldırım ve tesis yapmak değildir. Çağdaş görünüme zarar veren, kenti mutlu etmeyen kötü yapıları yıkmak, yerlerine yeni projeleri yapmak da bizim görevimizdir. Burası insanların girip hizmet almaktan imtina ettiği bir yerdi. İnşallah, binlerce 10 binlerce insanımız hizmet alacak, ırmağı seyredecek, eşiyle dostuyla buluşacak. Kentin hassasiyetlerini değerlendirerek bu yapıları yıkmak bizim görevimiz. En kısa zamanda yaparak projeyi kent halkının hizmetine açacağız.”

Başkan Sözen, meydanın altında 92 ve üstündeki ceplerde de 30 araçlık otopark olacağını belirtti.

kent meydanı kapalı otopark projesi