İtfaiye Müdürlüğü`nden Tanıtıcı Broşür

18Manavgat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü`nden tanıtıcı broşür. Elektrik kontağı ve baca temizliğine dikkat!

Başkan Sözen de destek verdi

Son yıllarda temizlenmeyen bacalar ve elektrik kontaklarından kaynaklanan yangınların arttığı tespitini yapan Manavgat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, vatandaşı bilgilendirme kampanyası başlattı. Müdürlük, kampanya kapsamında ``Elektrik Şakaya Gelmez`` ve ``Bacanızı Temizletmeyi Unutmayın`` uyarılarının bulunduğu 20 bin adet broşür bastırdı. Uyarı broşürleri, Manavgat Cumhuriyet Meydanı`nda kurulan standda yine itfaiye çalışanları dağıttı. Bir merdivenli itfaiye aracının da yanaştırıldığı meydanda, standa vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Broşürleri çikolata ve şekerlemelerle birlikte dağıtan itfaiye çalışanları, baca temizliği konusunda bilgilendirme de yaptı. İtfaiye Müdürlüğü`nün yaptığı tanıtım çalışmasına Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de destek verdi. Standı ziyarete gelen Başkan Sözen, birkaç vatandaşı da bu konuda uyarmayı ihmal etmedi.

Yangınların En Büyük Sebebi

Manavgat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü 2011 yılında 385 yangın ihbarı alındığını, 302 yangına müdahale edildiğini, 83 ihbar içersinde bazı yangınların vatandaşlar tarafından kendi imkanlarıyla söndürüldüğünü, bazılarının ise asılsız ihbar olduğunu söyledi. İhmal ve tedbirsizlik sonucu çıkan bu yangınlarda can kaybı olmamasının sevindirici olduğu vurgulandı. İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, 2011 Kasım ayına kadar meydana gelen toplam 302 adet yangının söndürülmeden atılan sigara ve kibritten, elektrik kontağından, ocak ve sobadaki ateşin etrafa sıçramasından; baca tutuşmasından ve değişik nedenlerden meydana geldiğini dile getirdi.

İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, özellikle baca temizliğinin önemsenmesi gerektiğini de anlattı Vatandaşların, Belediye İtfaiye Müdürlüğü`nden 47.20 TL karşılığında baca temizlik hizmeti alabileceği belirtildi.