Zabıtaya sigara yasağı bilgilendirmesi.

9

Manavgat Belediyesi zabıta memurları, geçtiğimiz Pazar günü yürürlüğe giren "4207 Sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun Hükümlerinin Uygulanması" konulu genelgeyle ilgili olarak düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.

Belediye Meclis Toplantı Salonu'nda bir araya gelen zabıta memurlar, Sağlık Grup Başkan Yardımcısı Duygu Şen'in verdiği bilgileri dikkatle dinledi. Duygu Şen, zabıta memurlarına yasaya göre denetimlerin nasıl yapılacağını, denetimlerde kaç kişinin bulunacağını ve nasıl ceza kesileceğini anlatmaya çalıştı. Sağlık Grup Başkan Yardımcısı Duygu Şen, "19 Temmuz 2009 Pazar günü artık tam dumansız Türkiye'ye merhaba diyoruz. Toplumun tüm kesimlerini ve özellikle gelecek nesilleri, başkalarının içtiği sigara ve tütün ürünlerinin dumanın zararlı etkilerinden korumak amacıyla yeniden düzenlenen Yasa uygulanmaya başlıyor. 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren, ikamete mahsus konutlar haricinde kamu ve özel tüm binaların kapalı alanlarında, toplu taşıma araçlarında sigara içilemeyecek ve diğer tüm tütün ürünleri kullanılamayacak. Yasada belirlenmiş istisnai alanlar son derece sınırlı. Kamuya açık kapalı alanlar ve işyerlerinde artık sigara içme odaları olmayacak. Tütün tüketilmesine izin verilmeyen alanların her kademedeki yöneticileri, bu düzenlemelerin uygulanması konusunda yasal olarak sorumlu olacaklar. Yasa kapsamında, tütün tüketilmeyecek tüm bina ve araçlara bu durumu belirten uyarı yazıları asılacak. Yasa, sigara, pipo, nargile, puro gibi bütün tütün ürünlerini kapsıyor. Dumansız Hava Sahası uygulamasıyla ilgili bizlere büyük görevler düşüyor. Benim işim sizleri uygulama hakkında bilgilendirmek. Sizlerden istediğimiz ise görevlendirmelere uymanız" dedi. Denetimlerin Sağlık Grup Başkanlığı tarafından yürütüleceğini dile getiren Duygu Şen, 3'er kişilik ekipler oluşturulacağını ve mesai saatleri dışında kalan kısımda da denetimlerin sürdürüleceğini söyledi. Duygu Şen, "Denetimlerde nöbet sistemi oluşturulacak. Ekiplerde Zabıta haricinde kamu kurumlarından görevlendirilen personel de olacak. Duyarlı vatandaşların şikayetler incelenerek Sağlık Grup Başkanlığına haber verilecek. Grup Başkanlığı ise görevlendirilen ekipleri denetime gönderecek. Uygulamaya hepimiz de yavaş yavaş alışacağız. Sizler ceza kesmede yetkili olacaksınız" dedi.
Sağlık Grup Başkan yardımcısı Duygu Şen'i dikkatle dinleyen zabıta memurları denetimlerde yaşayabilecekleri herhangi bir ters duruma karşı yanlarında kolluk kuvveti bulunup bulunmayacağı konusunda sorular yöneltti. Duygu Şen ise, bu konuda çalışmaların sürdüğünü, yakında polisin de denetim ekibinde yer alıp almayacağı konusunda bilgilendirmelerin yapılacağını söyledi.