SİDE’DEKİ JALE İNAN PARKI KADINLAR GÜNÜNDE AÇILDI

06

SİDE’DEKİ JALE İNAN PARKI KADINLAR GÜNÜNDE AÇILDI

Manavgat Belediyesi’nin Side’de yaptırdığı Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu Jale İnan Parkı, Manavgat halkının yoğun katılımıyla düzenlenen muhteşem bir törenle açıldı.

Manavgat Belediyesi tarafından Side’de Türkiye’nin ilk kadın arkeologu Jale İnan ve Cumhuriyet Kadınları adına yaptırılan park, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde açıldı. Belediye personelinin emek ve çabaları 12 günde tamamlanan parkın açılışına başta Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve Jale İnan’ın öğrencileri Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyeleri Side kazı başkanı Prof. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı ve Prof. Dr. Feriştah Alanyalı olmak üzere, CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar, belediye meclis üyeleri, oda ve dernek başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, mahalle muhtarları, belediye çalışanları, basın mensupları ve Manavgat halkı katıldı. Açılış töreni, Ulu Önder Atatürk ve tüm şehitlerimiz adına 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından da İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

05

ÖĞRENCİLERİ JALE İNAN’I ANLATTI

Açılış öncesi konuşma yapan Prof. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı, İnan’ın bir Side aşığı olduğunu ve ailesinden para desteği alarak Side Müzesi’nin kuruluşuna katkıda bulunduğunu söyledi. Prof. Hüseyin Sabri Alanyalı, “Jale İnan Hocanın 1980’li yıllarda başlattığı çalışmalar Türk arkeolojisi adına yapılan önemli çalışmalardır. Side ve arkeolojisi Jale hocayla bütünleşmiştir. O Side’de kazı yapan ilk kişidir. İnan Hoca bir Side aşığı idi, ailesinden para desteği alarak Side Müzesi’nde çalışmıştır. Jale Hocamız aynı zamanda büyük fedakarlıklarla Apollon Tapınağını ayağa kaldıran kişidir. 8 Mart kadınlar gününde Jale hocamın isminin olduğu bir parkın açılışında bulunmaktan onur duyuyorum ve bu parkı hayata geçiren Belediye Başkanı Şükrü Sözen’e teşekkür ediyorum” dedi. Prof. Dr. Feriştah Alanyalı da konuşmasında “Böyle güzide bir parka 8 martta jale hocanın isminin verilmesine çok teşekkür ediyoruz. Jale inan Türk arkeolojisinin yetiştirdiği en önemli arkeologlardandır. Hocaların hocasını saygı ve sevgiyle anıyorum. Onun ismini unutmak mümkün değil. Side’yi restorasyon çalışmaları ile ilk tanıştıran Jale inandır. Bugün gezdiğimiz pek çok yer Jale hocanın çalışmasıdır. Rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

DSC_8485

SÖZEN; “KADIN BU ÜLKENİN TEMEL TAŞIDIR”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde böylesine anlamlı bir parkın açılışını yapıyor olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, açılışa katılan Manavgat halkına teşekkür ederek konuşmasına başladı. Başkan Şükrü Sözen, kadınlarının önemine değindiği konuşmasında şu sözlere yer verdi. “Ülkemizin Atatürk Türkiye’si olmasında her birinin emeği olduğunu bildiğimiz kadınlarımızın günü bu gün. Sadece bir gün değil kadınlar her zaman işleyişin içinde olması gerekir. Bu gün Ulu Önder Atatürk cihan harbinde silah arkadaşlarının dışında aynı zamanda da Türk kadını ile yer almıştır. Türk kadını bu ülkenin temel taşıdır. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte de kadınlarımız önemli bir misyon üstlenmiş, engellemelere rağmen her zaman toplumda önder olmuşlardır. Bizler için kadın, mahiyette tutulması gereken bir olgu değil, aksine ülkenin yönetiminin içinde özgürce olması gereken bir unsurdur. Ama öğrendik ki, dün yine bir kadınımız katledilmiş Manavgat’ta. Bunu telaffuz etmek bizim için utanç verici. Yine Türk-Metal-Sen üyesi 7 emekçi kadınının trafik kazasında can verdiğini de duyduk. Kadınlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.

DSC_8501

JALE İNAN PARKI SİDE’YE ARTI DEĞER KATACAK

Side’deki çalışmalarıyla ilgili olarak da bilgi veren Başkan Sözen, “Medeniyetlere ev sahipliği yapmış, tarih ve turizm cenneti Side’miz bizim için önemli. Side’mizdeki güzellikleri ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Bu nedenle Antalya Valiliğimizin ve Anıtlar Kurulu’nun desteğiyle, doğal taşlarla ve bugüne kadar olmayan aydınlatma sistemi ve yangın sistemleriyle Side’yi yeni bir çehreye kavuşturmaya çalışıyoruz. Çalışmamızın ilk etabı tamamlanınca, ikinci etabına da bu yazın bitiminde başlayacağız. Side bunu hak ediyor. Dünyanın görmek için heyecan duyduğu bir yerdir Side. Bizlere de artı değer katmak kalıyor. Bu parkımız da bunlardan bir tanesi. Özellikle açılışını bu güne yetiştirmeye gayret ettik. Kadınlarımıza dikkat çekmek. Ülkemizde iz bırakan Cumhuriyet kadınlarına yer verdik. Manavgat’ımız burayı hak ediyor. Bu parkla ilgili meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hak eden bir insan olan Jale İnan ismini oy birliği ile verdiler. Jale Hoca, Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu. Babası da arkeolog. O dönemde bile o aydın duruşundan hiç taviz vermemiş. Geçmiş tarihi gün yüzüne çıkarmaya çalışmış. Ailesinin imkanlarıyla Side’ye katkı koymuş. Bu vesileyle rahmet diliyorum” dedi.

DSC_8512

HALKA HİZMET İBADETTİR, YILMADAN ÇALIŞACAĞIZ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, kente hizmet ederken engellemelere, zorluklara rağmen yılmadan çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Sözen,

“Değerli hemşerilerim, yine bu güzellikler halkın hizmetine kolay sunulmuyor. Bu süreçlere inanmak, ekip ruhu ile çalışmak, katkı koymak lazım. Bu başarılara değinmeden önce Manavgat belediyemizin 106 mahallesine ve en ücra köşelerine kadar hizmet verdiğini söylemek istiyorum. Manavgat belediyesi çalışanları, emekçileriyle gurur duyuyrum.106 mahalleye ayrımsız hizmet götürüyorlar. Başarılı bir süreç götürüyoruz. Bunun değerlendirmesini sizler yapacaksınız. Ama olumsuzluklar da yaşanmıyor değil. Üzüntü verici olumsuzluklar yaşıyoruz. Halk tabiri ile çakallar dağdan iniyor. Uluyorlar arasıra. Bu güzellikleri gölgelemeye çalışıyorlar. Ve ilginç olanı bu çakallar, insanların evlerinin kapısına kadar geliyor. Ama evlerin kapısına geldikten sonra, yine ne hikmetse aynı dakika inlerine dönüyorlar. Şunu bilsinler, Manavgat Belediye Başkanı, Manavgat çalışanı, Manavgat ailesi, asla bunlardan korkmayacak. Bizler halkına inanan insanlarız. Bizler halka hizmet etmeyi ibadet olarak değerlendiririz. Bizim gibi insanlar asla geri adım atmaz. Her şeyi, her durumu halka havale eder. Biz de öyle yapıyoruz, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sizin desteğiniz olduğu sürece hizmet vermeye çalışmaya devam edeceğiz. Manavgat’ımız bu gün burada gördüğümüz birlikteliği koruduğu takdirde, daha iyi şeyleri elbirliği ile başaracağız. Manavgat Belediyesi daha çok temeller atacak, açılışlar yapacak. Bu parkın yapımında emeği geçen Fen işlerinden sorumlu Başkan Yardımcımız Sebahat Çevik hanımefendiye, proje birimimize ve hepsinden önemlisi bu parkı 12 günde tamamlayarak 8 Mart tarihine yetiştirmek için gece gündüz çalışan Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz ve çalışanlarına sonsuz teşekkür ederim. Parkımız Manavgat’ımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

DSC_8602

18 CUMHURİYET KADINI YER ALIYOR

Başkan Şükrü Sözen’in konuşmasından sonra, başta kadınlar olmak üzere, protokol üyeleri hep birlikte kurdeleyi keserek parkın açılışını yaptı. 5 bin metrekare büyüklüğündeki parkta, Cumhuriyet tarihine damga ve ilkleri yapan 18 Türk kadının isimleriyle özgeçmişleri, kadın şairlerin isimleri ve şiirlerinin yer aldığı panolar ve kadın heykellerinin dışında, grupları, çocuk oyun alanı ve yeşil alanlar yer alıyor.

IMG_8457