Başkan SÖZEN;``2012 PATLAMA YILIMIZ OLACAK``

24Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, gazetecilerle kahvaltılı basın toplantısında bir araya gelerek hem 10 Ocak gününü kutladı hem de projelerini anlattı.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, gazetecilerle kahvaltılı basın toplantısında bir araya gelerek hem 10 Ocak gününü kutladı hem de projelerini anlattı.``2012 bizim patlama yılımız olacak`` diyen Başkan Sözen, Irmak Kıyı şeridinde 1418 ada üzerinde yapılan binayla ilgili de,``Zamanında aynı kişiler gelerek bizden izin istedi ama biz vermedik. Çapı bizim yokluğumuz dönemine getirilip alınmıştır. Şükrü Sözen böyle bir yapılaşmanın içinde asla olmaz. Halkımız bilmeli``dedi.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat`ta görev yapan yerel basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü`nü, onlarla kahvaltıda bir araya gelerek kutladı. Pınar Balık Restoran`daki toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Şimşek ve Hasan Şekerlisoy ile Belediye Avukatı İbrahim Acar da eşlik etti. Kentte görev yapan gazetecilerin büyük sorumluluk isteyen kilit bir görevde olduğunu belirten Başkan Sözen, her zaman omuz omuza çalışmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Gazetecilerin bu çok özel gününde onlara basın yeleği ve kalem de hediye eden Başkan Sözen, yine gazetecilere hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi.``Sevgili gazeteci dostlarım. Bugünü çok önemsiyoruz gerçek anlamda sorumluluk isteyen kilit bir görevdesiniz. Sizler ve bizler bunun bilincindeyiz. Manavgat`taki duruşunuzla, katkılarınızla bütün Türkiye`ye örnek teşkil ettiğinize inanıyorum. Temsil ettiğiniz görevin ağırlığının yanı sıra, sosyal güvence itibarıyla hak ettiğiniz noktada olmadığınızı biliyorum. 1960`larda 212 sayılı iş yasası ile bir takım sendikal hakların sizlere verildiğini ancak her zaman olduğu gibi yine o dönemlerde patronların baskısıyla sizlere verilen bu hakların geri alınmaya çalışıldığını biliyorum. Bu geri adıma duruş gösteren 9 gazetenin 3 gün boyunca yayınını durdurarak sizleri yıldırmak istediğini ve bu nedenle gazetecilerin bir araya gelerek bir yayın çıkardığını biliyorum. Gazetecilerin verdiği hak kavgasının neler olduğunun bilincindeyiz. Yine tıpkı o günlerdeki gibi bu gün itibarıyla da sendikal haklar konusunda hak ettiğiniz noktalarda olmadığını biliyorum. Çektiğiniz emek ve gayretin karşılığını alamadığınız kanısındayım. Bizler Manavgat halkı olarak basından her zaman hoşnut olduk. Seçkin insanların temsil ettiği bir yapısınız. Manavgat`ta sizlerle beraber bir yerel seçim süreci geçirdik. Seviyeli bir süreçti ve devam ettiğimiz çalışma sürecinde de Manavgat menfaatlerini göz önünde bulundurarak bizlere destek oldunuz. Bunun için size teşekkür ediyoruz. Daha sonra unuttuğumuz, unutmak istediğimiz talihsiz bir süreci de beraber yaşadık. Manavgat basını koşulsuz ayırt etmeksizin bu sürecin hassasiyetini bilerek bize katkı yaptı. Bu, bize ve Manavgat`a verdiğiniz önemle alakalıdır. Sizlere bir kere daha teşekkür ederim.

2012 PATLAMA YILIMIZ OLACAK

Manavgat`la ilgili yapmak istediğimiz çok güzel işler var sevgili dostlarım.Bunda sizlerin katkısı çok büyük. Basınla koordineli olmadan, müşterek hareket etmeden halkımızı doğru bilgilendireceğimiz kanaatinde değilim. Bu hizmeti Manavgat Belediyesi`nden esirgemeyeceğinizi biliyorum. Önümüzdeki süreçte kaybettiğimiz zamanı da telafi etme adına hızlı bir sürece girdik. Bir çok proje bitti. Şu anda statik çalışmaları devam ediyor. Manavgat`a yakışır bir stadyum projesi var bitme noktasına gelen. 4 bin kişilik içinde sosyal tesislerin olduğu, modern Manavgat`a yakışır bir stad olacak. Önümüzdeki 2 ayda ise startı verilecek. Yine startını sizlerin vesilesiyle duyuracağımız. Bir gençlik merkezi projesi var. Manavgat ırmağını önemsedik. 4 ayrı noktada proje üretiyoruz.2`si bitti ince detayları çalışılıyor. Kültür Merkezi yapacağımız yerde, şimdiki futbol sahasının olduğu yerde proje çalışması sürüyor. Projelerde profesyonellerden destek alıyoruz. Kapalı spor salonu yeni yerine taşındığı zaman Manavgat`a yakışır kültür merkezini hayata geçireceğiz. Yazın, Manavgat`a renk getirip esnafa katkı yapacağını düşündüğümüz ışıklandırma sistemiyle ilgili çalışıyoruz. Kum Mevki`ni önemsiyoruz. Bu mevkiinin Manavgat`a kazandırılması konusunda ciddi hazırlıklarımız var. Deniz kenarıyla ilgili çalışmalarımız var. Halkımızın denize gireceği yerlerin kısıtlı. Bu konuda çözüm üretelim diye ilk süreçten itibaren çalışıyoruz. Projemiz bakanlıkta onay aşamasında onay alınınca hemen başlayacak durumdayız. Manavgat`ın gereksinimi olan asfalt, kaldırım, kavşak düzenlemesi yeni açılması gereken Herford Caddesinin startını da yakın zamanda vereceğiz. Çevre yolundan sonra sorguna bağlantı yolları açılması için çalışmalar var. 2012 bizim patlama yılımız olacak. Manavgat`ın hak ettiği hizmetleri kısa döneme sığdırdığımızı, bu süreci başarıyla geçirip nihayete götürdüğümüzü göreceksiniz. Basınımız Manavgat`ın gelişme sürecinde olmadığı sürece bir yanı eksiktir. Yerel yönetimin de eksikleri olabilir. Sizler Manavgat`ı yakınen takip ediyorsunuz. Sizlerin önerileri telkinleri, eleştirilerini son derece önemsiyorum.

IRMAK KIYISINDAKİ BİNAYA BİZ İZİN VERMEDİK

Bir önemli konu daha var. Burayla ilgili olarak bizlere ciddi tepkiler geliyor. Burada yine sizin vasıtanızla Manavgat halkını aydınlatmak istiyorum. Hisar Kavşağı`na gelmeden ırmak kıyısında 2 inşaat başladı. Yol bandının altında..1418 ada üzerinde. 4 tane arsamız var orada. Vatandaşın arsası. Normal koşullarda bugüne kadar işlenmediği için herkes orayı yeşil alan, park olarak biliyordu. Mutlaka sizlerin de bilgisindedir. Şahıslara ait olan İmar uygulaması yapılmış arsa konumuna gelmiş. Aşağı yukarı 500-600 metrekarelik. 4 parça var orada. İlk göreve geldiğimizde arsa sahipleri bize, belediyeye geldiler ve burada inşaata başlamak istediklerini söylediler. Bizler de orada bu yapılaşmanın yanlış olacağını söyledik. Onlara, yasal hakları olduğunu fakat o arsaları konumu itibarıyla oradaki evlerin, yolun ırmak bağlantısının kesileceğini söyledik. Oranın halka ait yeşil alan olduğunu geçmişte uygulamanın yapıldığını ama yanlış olduğunu basa basa söyledik. Önce orası 1995`te imar uygulamasıyla 1 arsa haline gelmiş. Otel arsası ve konut olarak tercihli olarak 3 kat, yüzde 20 emsal olarak bir arsa halinde konuşlanmış. Daha sonra Akay Şenel Beyin ikinci döneminde imar uygulaması yapılmış. 2002de Zeynel Bey döneminde de 4 arsa haline getirilmiş. Yapılan iş bizim dönemimizdeki bir imar uygulaması değildir. Üstüne basarak söylüyorum, Halkımızın hassasiyeti olduğunu biliyorum. Öyle veya böyle burası insanların yasal hakkı haline gelmiş. Bizler bu insanlarımıza şunu önerdik. Buranın yanlış olacağını, ne kendilerinin ne bizim, halka bunu ifade edemeyeceğimizi, bize biraz izin vermeleri gerektiğini kısa sürede imarda çalışma yaptırıp, mağdur etmeden takas yöntemiyle kendilerine başka yerlerden yer göstererek çözeceğimizi ifade ettik. Biz konuyu o zaman beklemeye almıştık. Hepinizin bildiği talihsiz süreçte benim görevde olmadığım süreçte bu arkadaşlar çap alarak inşaata başladı. Halkımız bunu bilmediği için,``Şükrü Sözen döneminde buralar imara açıldı`` deniyor. Manavgat kamuoyunun bunu net bilmesinden yanayım. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen olarak oralardaki bu konuşlanmalara hiçbir şekilde sıcak bakmadık izin vermedik. Ama yasa itibarıyla da yapabileceğimiz hiçbirşey kalmamış değerli arkadaşlarım. Bu konuda basınımız ve basınımız yoluyla da halkımızın bunları bilmesini istiyorum.