Başkan Sözen`den Uğur Mumcuyu Anma Mesajı

16Atatürkçü,laik, cumhuriyetçi,demokrat Türkiye`nin yılmaz savunucusu,araştıran ve sorgulayan gazeteci Uğur Mumcu`ya özlemimiz aramızdan ayrılışının 19. yılında büyüyerek artmaktadır.

Ülkemizin ve Türk basının kaybettiği en büyük değerlerden biri olan Mumcu, somut belgelere dayalı çalışmaları ve yayınladığı eserleriyle önder bir gazeteci olmuştur.

Cumhuriyetin ve Cumhuriyetin kazanımlarının tehdit altında olduğu, günümüzde, Türkiye üzerinde oynanan oyunları kalemiyle açığa çıkarmaktan çekinmeyen Mumcu`nun, ülkemizin nereye doğru sürüklenmekte olduğuna yönelik tespitlerinin doğruluğu daha iyi görülmektedir.

Uğur Mumcu kişiliğiyle, ahlakıyla, mücadelesi ile yazarlığıyla önümüzdeki kuşaklara örnek olmaya devam edecektir. Böyle bir insanı yetiştirmiş bir toplum, böyle bir gazeteciyi yetiştirmiş bir medya, ülkemizin geleceği için umut ve güven kaynağı olmaya devam ediyor.

Bu ülkede 1990`lı yıllarda hukukçular, gazeteciler öldürüldü… 2000`li yıllarda ise hukukun kendisi katledildi. Gazeteciler hapislere gönderildi. Bu gün daha ağır sorunlarla karşı karşıyayız.

Onun bir araştırmacı gazeteci, düşünür olarak üstünde durduğu konuların yaptığı çalışmaların,günümüz için ne kadar aydınlatıcı olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.Türkiye`nin Uğur Mumcu gibi insanlara çok büyük ihtiyacı var. Geride bıraktığımız 19 yıl, Uğur Mumcu`nun öneminin daha da artmasına, daha çok sevilmesine, değerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmuştur. O öldürüldüğünde doğan çocukların her biri şimdi genç oldu. Anısına sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Dünya görüşlerinden dolayı siyasi cinayetlere Uğur Mumcu gibi kurban giden Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı ve diğerleri unutulmadı. Mücadelesini verdikleri değerler ve ilkeler unutulmadı, unutulmayacak. Barış, laiklik, özgürlük yolunda ``Herkese insan hakları, her yerde demokrasi`` diyerek, aydınlanma ve bilimin ışığında bir uzun yürüyüşe çıkanlar, sizleri unutmayacak.

Hepiniz yerinizde huzur içinde yatın. Yüreğimizde ve belleklerimizde her zaman yaşayacaksınız…

Düşünenlerin öldürülmemesi, öldürülenlerin hiç unutulmaması dileğiyle, yine onun dizeleriyle O`nu özlemle anıyoruz.

Korkmadan öldük ey halkım. Unutma bizi.
Özgürlüğe adamış bir top çiçek gibiyiz şimdi,
hep birlikteyiz ey halkım, unutma bizi, Unutma bizi
unutma bizi...
Halkın seni unutmadı, unutturmayacağız...

Bu duygularla aydın kimliği, demokratik duruşu ve ilkeli yaşamıyla önümüzdeki kuşaklara örnek olmayı sürdüren Uğur Mumcu`yu saygı ve özlemle anıyoruz.

Şükrü SÖZEN
Manavgat Belediye Başkanı