Başkan Sözen Sözünü Tuttu

Kızılağaç ve Manavgat`ın Su Sorunu Çözülüyor.

TEMEL ATMA TÖRENİ ŞUBAT AYININ İLK HAFTASINDA

Başkan Şükrü Sözen, seçim döneminde turizm merkezi Kızılağaç`a verdiği sözü tuttu.Sözen`in önümüzdeki günlerde temelini atacağı tüm Türkiye`ye örnek olacağı 20 milyon Avroluk Dev Avrupa Birliği İçme Suyu İnşaatı Projesiyle Kızılağaç ve Manavgat`ın 2040 yılına kadar içme suyu sorunu çözülecek. Başkan Sözen, ilk kazma vurma törenine tüm Manavgat halkını davet etti.

DEV AB PROJESİNE KIZILAĞAÇTAN START VERİLECEK

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, seçim döneminde Kızılağaç halkına ve turizm yatırımcılarına verdiği sözü tuttu. Başkan Sözen`in girişimleriyle önümüzdeki günlerde hayata geçecek 20 milyon 294 bin Avroluk Dev Proje Avrupa Birliği Destekli Manavgat İçme Suyu İnşaatı projesiyle, 13 adet 5 yıldızlı otel ile 20 bin yatak kapasitesini barındıran Kızılağaç Bölgesi`nin ve Manavgat`ın 160 bin nüfus hesaba alınarak 2040 yılına kadar içme suyu sorunu çözülecek. Şubat ayının ilk haftasında düzenlenecek büyük bir törenle Kızılağaç Bölgesi`nden başlayarak tamamı 43 ay, ilk etabı ise 15 ay sürecek olan dev yatırıma ilk kazma vurulacak.

SÖZEN;SEÇİM ÖNCESİNDE SÖZ VERMİŞTİ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, 29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesinde Kızılağaç Turizm Yatırımcıları Derneği (KITUYAD)`ta dernek üyeleriyle yaptığı toplantıda bölgenin içme suyunu çözmek için söz vermişti. Başkan Sözen, 19 Şubat 2009 tarihinde yaptığı konuşmada,``Bölgenin yaşadığı su sorununu biliyoruz. Bunu çözmek için göreve geldiğimizde elimizden geleni yapacağız. Manavgat doğu yakası ve Kızılağaç bölgesini de içine alan sahil bandının içme suyu projesini hayata geçirmek için çalışacağız. Çözüm önerimiz Avrupa Birliği`nden kısmen hibe kısmen düşük faizle kredilendirilerek projenin hayata geçirilmesidir. Bunun takipçisi olacağız. Kanalizasyon sorununu da çözeceğiz. Sahillerimizin korunması için ise Manavgat Atıksu arıtma tesisi de kısa sürede göreve geldiğimizde hayata geçirilecektir`` demişti. Başkan Sözen 11 Mayıs 2010 tarihinde KITUYAD Genel Kurulu`nda da yaptığı konuşmada da yine bölgenin içme suyu sorununu çözeceğine dair sözler vermişti.

32 KİLOMETRE YENİ HAT 48 KİLOMETRE İYİLEŞTİRME

Avrupa Birliği`nin 20 milyonluk hibe desteğiyle Manavgat`ta tüm Türkiye`ye örnek olacak projesiyle Manavgat`ta toplam 32 kilometre yeni içme suyu hattı döşenecek.48 kilometre iyileştirme yapılacak. Ulukapı Mevkii Sülek Tepesi`nde 120 kot üzerinde 10 bin metreküplük depo yapılacak. Yeni depo ile Kızılağaç arasına toplam 17 bin 100 metre(Yaklaşık 17 kilometre) boru döşenecek. Projenin 9 milyon 200 Avro`luk 15 ay sürecek ilk etabında yapılacak bu işlerden daha sonra kanalizasyon alt yapısı ele alınacak. İçme suyu, kanalizasyon, teknik yardım, müşavirlik işleri ise toplam 43 ay sürecek. Aralık ayında yapılan ihaleyle Asil İnşaat firması bölgenin içme suyu alt yapısını yenileyecek ve tüm bu işleri yapacak. Bir Danimarka şirketi olan NİRAS ve Türk Koltek Firması ise danışmanlık işlerini yürütecek.Projenin bir an önce hayata geçirilmesi için danışman ve müteahhit firmalar,Manavgat Belediyesi`nde harıl harıl çalışıyor.

SÖZLERİMİZİ TUTUYORUZ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, seçim döneminde turizmcilere verdiği sözü, tutmanın heyecanını yaşıyor ve projeyle ilgili şunları söylüyor. ``Denizi, ırmağı ve barajları ile meşhur Manavgat`ımızda içme suyu sorunu ve alt yapı eksikliği olduğunu bilmek bizleri çok üzüyordu.Seçim döneminde ve sonra özellikle Kızılağaç Bölgesi`ne verdiğimiz sözler vardı.20 bin yataklı Kızılağaç`ta turizm yatırımcıları ile yaptığımız toplantılarda sorunun çözümüne yönelik sözler vermiştik.Atık su arıtma tesisinin hayata geçirilmesi,yol kaldırım ve çevre düzenlemesi gibi kısımlarını MATAB Başkanlığımız ve Manavgat Belediye Başkanlığı yönetiminde yerine getirdik.Şimdi de içme suyu sorununu çözüyoruz.Bundan sonraki kısım ise kanalizasyon alt yapısı olacak. Biz yaptıklarımızı ön plana farklı yollarla çıkarmaya çalışmadık.Manavgat sevdasıyla, turizmin sorunlarının bir an önce çözüme ulaşması gerektiği bilinciyle hareket ettik.Hiçbir zaman popülist siyaset yapmadık. Verdiğimiz sözleri yerine getirdiğimiz için vicdanen rahatız.Bunun takdiri Manavgat ve Kızılağaç halkınındır.Projemiz hibe fonlarıyla yapıldığı için ayrıca belediye kasamız da hemen hiçbir zarara uğramayacaktır.Proje kapsamında yapılacak işler konusunda turizm dönemi olup olmamasını da dikkate alacağız. Şubat ayının ilk haftasında tüm Manavgat halkıyla ilk kazmayı Kızılağaç`ta vuracağız. Tüm Manavgat halkımızı törenimize davet ediyoruz`` diye konuştu.