MANAVGAT’TA DAĞ BİSİKLETİ MARATONU HEYECANI YAŞANDI

586A6228

MANAVGAT’TA DAĞ BİSİKLETİ MARATONU HEYECANI YAŞANDI

Manavgat Belediyesi, Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Manavgat Kaymakamlığı’nın düzenlediği 5. Uluslararası Manavgat Bisiklet Günleri kapsamında düzenlenen, Manavgat Dağ Bisikleti Maratonu’nun startı, düzenlenen büyük organizasyonla Atatürk Kültür Merkezi önünden verildi.

Son olarak 2010 yılında yapılan Manavgat Dağ Bisikleti Maratonu’na Türkiye’nin 81 ilinden ve Almanya, Rusya, Belçika ve Norveç’ten gelen 14’ü yabancı olmak üzere toplam 130 sporcu katıldı. Manavgat Bisiklet Günleri kapsamında Boğaz Otel’de 3 günlük kamp kuran bisikletçiler, dağ maratonu startı için Atatürk Kültür Merkezi önünü doldurdu. Saat 13.00’da 86 km’lik Uluslararası Manavgat Maratonu, 76 km’lik MTB Gran Fondo uzun etapı ve Elit Bayanlar etaplarının startını, Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Gençlik ve Spor Hizmetleri İlçe Müdürü Süleyman Karakaya, (MASTOB) Manavgat-Side Turistik Otelciler Birliği Başkanı Cengiz Haydar Barut, Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı verdi.

586A6189

Uluslar arası Dağ Bisikleti Maratonu’nda 42 km’lik MTB Gran Fondo kısa etabının startı ise Oymapınar Mahallesi’ndeki start noktasından verilirken, gençleri bisiklet sporuna özendirmek amacıyla organize edilen, “Yarının Bisikletçileri Okullar Arası Yarışı’nın startı ise yine Atatürk Kültür Merkezi önünden Saat 14.00’de verildi. Yarışçılar Naras Barajı, Seleuekia Antik Kenti ve Oymapınar güzergahlarından geçerek, birbiriyle kıran kırana yarıştı. Akşamüstü finishe ulaşan sporcular için ödül töreni düzenlendi. Tören öncesinde konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, sporun her dalını önemsedikleri gibi bisiklet sporuna da ayrı bir önem verdiklerini söyledi. Uzun bir aradan sonra Manavgat’ta dağ bisikleti maratonunu yapıyor olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Başkan Şükrü Sözen, bundan sonra da her yıl düzenli olarak organizasyonu gerçekleştireceklerini söyledi. Başkan Şükrü Sözen, Manavgat’ta bisiklet sporunu sevdirmek, turizme katkı sağlamak adına kenti bisiklet yolları ile donattıklarını da söyledi. Sözen, organizasyonda emeği geçen başta Bisiklet Federasyonu olmak üzere ve katılımcı sporculara teşekkür etti. Başkan Sözen’in ardından söz alan Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ise organizasyonda katkı veren Manavgat Belediyesine teşekkür ederek, Federasyon takvimine göre Manavgat’ta bir turnuva daha yapmayı istediklerini söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ise, bisiklet sporunu kendisinin de yaptığını belirterek, amatör ruhla yapılan sporu önemsediklerini dile getirdi. Budak, sosyal belediyeciliğe önem veren belediyelerin insanların dinlendiği yerler olduğunu vurgulayan Budak, böyle bir organizasyonu gerçekleştiren Manavgat Belediyesi’ne teşekkür etti.

DJI_0013

86 km’lik Uluslararası Dağ Bisikleti Maratonu’nda erkeklerde 1.’inci Abdulkadir Kelleci, 2’inci Serdar Anıl Depe, 3’üncü Benjamin Joerges olurken, kadınlarda ise Ayşe Çakır 1’inci, Esra Kürkçü 2’inci, Damla Bayraktar 3’üncü oldu. Gran Fondo 76 km’lik uzun etabında erkeklerde 19-34 yaş grubunda Deniz Kılıç 1’inci, Mustafa Şirin ‘inci, Osman Koç 3’üncü oldu. 35-44 yaş grubunda Turgay 1’inci, Oğuz Özçelik 2’inci, Engin Karabacakoğlu 3’üncülüğü elde etti. 45-54 yaş grubunda Bora Tiryaki 1’inci Levent Sünger 2’inci, Tarkan Erbil 3’üncü oldu. Gran Fondo 42 km’lik kısa etabında 19-34 yaş grubu erkeklerde Akın Kılıç1’inci, İbrahim Turkan 2’inci, Steinar Pedersen 3’üncü oldu. 35-44 yaş grubunda Yunus Yetkin 1’ini, Mevlüt Kabadayı 2’inci, Albert Molit Domaas 3’üncü oldu. 45-54 yaş grubu erkeklerde ise Faramarz Can Cevatzade 1’inci, Mehmet Seylan 2’inci, Tommy Stine 3’üncü oldu. 55 yaş üstü erkeklerde Mehmet Akif Baykan 1’inci Freedy Johansen 2’inci Trod Knudsen 3’üncü oldu.

DNZ_4046

35 yaş üstü kadınlarda Hanaa Salman 1’inciliği elde etti. “Yarının Bisikletçileri Yarışması’nda bisikletleriyle yarışan gençler de ödüllerini aldı. 12-13 yaş grubunda Gökay Mengüş 1’inci, Furkan Tüter ikinci, Ramazan Öğrekçi 3’ncü olurken, 14-15 yaş grubunda İbrahim Ethem Demir 1’inci, Mert Akyıldız 2’inci, Berkay Kaçar 3’üncülüğü elde etti. Toplam 7500 TL ödüllü yarışmada başarılı olan yerli ve yabancı bisikletçilere kupa ve madalya ödüllerini CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya ve Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Öz verdi. Okullar arası yarışmada dereceye girenlere ise Salcano tarafından 14 bisiklet hediye edildi.

DNZ_4093

DNZ_4270

DNZ_4797

DNZ_4824

DNZ_5054