MANAVGAT BELEDİYESİ’NDEN TOROS KADINLARI HAREKATI

Toros

MANAVGAT BELEDİYESİ’NDEN TOROS KADINLARI HAREKATI

Manavgat Belediyesi, kadınların kent ve aile ekonomisine katkıda bulunmaları amacıyla oluşturduğu TOROS KADINLARI Emek Pazarı Projesi’ne start verdi. Projeye katılmak isteyen kadınlar, bilgilendirme toplantısına akın etti. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in önderliğinde başlatılan TOROS KADINLARI EMEK PAZARI Projesi, Manavgatlı kadınları oldukça heyecanlandırdı.

KADINLARA YÖNELİK BÜYÜK SOSYAL PROJE

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, kentte yaşayan tüm kadınları heyecanlandıracak büyük bir sosyal projeye daha imza attı. Manavgat Belediyesi, önderliğinde Manavgatlı kadınların kent ve aile ekonomisine katkıda bulunmak, üretim yapan kadınların ürünlerini satarak gelir elde etmesini sağlamak, kadınların kişisel, sosyal ilişkilerinin, ticari zihniyetlerinin ve girişimci özelliklerinin gelişmesine katkı sağlamak, turizme destek olmanın yanı sıra kent ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla TOROS KADINLARI EMEK PAZARI Projesini hayata geçirmek için ilk adımı attı. EMEK PAZARI Projesi’nde pazarın, kısa vadede kentsel boyutta, orta vadede bölgesel ve ulusal boyutta, uzun vadede ise uluslararası boyutta faaliyet göstermesi hedefleniyor.

7K4A1357

BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA BÜYÜK İLGİ

Toros Kadınları Emek Pazarı Projesi’ni Manavgatlı kadınlara tanıtmak amacıyla ilk bilgilendirme toplantısı, Atatürk Kültür Merkezi’nde Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in katılımıyla yapıldı. Toplantıya konuşmacı olarak Belediye Başkan Yardımcısı Sebahat Çevik önderliğindeki MASİAD Girişimci Kadınlar Kurulu Başkanı Esma Özden, Belediye Kreş ve Çocuk Kültür Merkezi sorumlusu Emine Çataltaş, İbrahim Sözen Gençlik Merkezi Sorumlusu Fatma Yücel, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Deniz Ekici ve Belediye Halk Masası Sorumlusu Tuğba Görücü katıldı. Projenin sunumları ise Ümit Gündüz tarafından yapıldı. Oluşumda yer almak isteyen Manavgatlı kadınların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda ilk sözü Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen aldı.

7K4A1248

SÖZEN; “KADINLAR İŞLEYİŞİN İÇİNDE OLMALI”

Belediye Başkanı Şükrü Sözen, konuşmasına Türk kadınına teşekkür ederek başladı. Başkan Sözen, “Sözlerime Türk kadınımıza minnetlerimi ifade ederek başlamak istiyorum. Türk kadınına her zaman önem verdik. Türk kadınının dik duruşu, mücadelesi olmadığı zaman ülkemizin bu noktalara gelemeyeceğine inananlardanız. Kadın ruhu her zaman girişimci, üreten bir ruhtur. Koruyan kollayan bir ruhtur. Kadın işleyişin içinde olmadığı takdirde istenen noktaya gelinemez. Belediyecilik anlayışımızda her zaman bunun bilinciyle hareket ettik. Fikir vermek, üretmek anlamında kadınlarımıza her zaman değer verdik. Türk kadınının üretimine, idari anlayışına güvenerek fırsatlar verilmelidir. Manavgat’ta bu güne kadar eksik kaldığımız en önemli konu budur. Kadınlarımıza yönelik bu proje de bu konulardan birisi. Kentimizde her zaman kadınları kültürel sosyal hayatın içine dahil edebilme çalışmalarımız gençlik merkezlerimizde ve kurs merkezlerimizde devam ediyor. Bu etapta ise kadınlarımızın biraz daha üretime teşvik edilmeleri, Manavgat ve aile hayatlarına katkı yapmaları için yol haritası belirlenmesi konusunda arkadaşlarımız ciddi bir çalışma yaptı. Turizme bağımlı bir kentiz. Bu projede amacımız kadınlarımızın turizmdeki arz talep dengelerine yönelik üretim yapmak. Bu anlamda kadınlarımıza zemin oluşturmak istiyoruz. Pazartesi Pazarımızı yeni hayata geçirdik. Modern çizgileri olan bir Pazar yeri. Orayı haftanın bir günü değil, 7 günü canlı tutmak istiyoruz. Bunda da sizlerin desteği son derece önemlidir. Üretiyorsunuz, ailenize katkı yapıyorsunuz. Ama bu projenin içine dahil olursanız, sizlerin varlığınız ve yaratıcılığınızla bu alanımız daha rantabl olacak, gerçek hedefine ulaşacak. Kadın Emek Pazarı Projesine katkı yapan herkese ve sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

7K4A1289

LOGOYU KADINLAR SEÇTİ

Toplantıda daha sonra söz alan proje yaratıcısı Belediye Başkan Yardımcısı Sebahat Çevik, dünya üzerinde görülen herşeyin kadının eseri olduğunu belirterek sözlerine başladı. Ekonomiyi bile değiştirenlerin kadınlar olduğunu tekrar vurgulayan Sebahat Çevik, projenin bir kadın hareketi olduğunu anlattı. Kadın Emek Pazarı’nın projenin ilk aşaması olduğunu belirten Sebahat Çevik, ikinci aşamada Kadın Çiftçiler Pazarı, üçüncü aşamada Kadınları Edebiyatla Buluşuyor ve dördüncü aşamada ise Kadın Hakları Eğitim programının hayata geçirileceğini söyledi. Sebahat Çevik Manavgat Belediyesi’nce inşa edilerek kente kazandırılan modern Pazartesi Pazarı kompleksinde Cumartesi günleri Toros Kadınları Kadın Emek Pazarı’nın ilk etapta belirli kurallar çerçevesinde faaliyete geçirileceğini söyledi. MASİAD Girişimci Kadınlar Kurulu Başkanı Esma Özden ise, belediyenin önderliğinde hazırlanan böylesine güzel ve büyük bir projeye bilgi ve katkı koymaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

7K4A1316

Toplantıda projede kullanılacak logo, 4 alternatif çalışma içerisinden oylanarak yine kadınlar tarafından belirlendi. Projenin hayata geçirilmesi ile ilgili olarak görsel sunumların yapıldığı toplantıda kadınlar, projeyle ilgili sorular da yöneltti. Toros Kadınları Emek Pazarı’na katılacak olan kadınlar, 27 Temmuz Perşembe günü kendileri için hazırlanacak olan İletişim, Satış Pazarlama ve el Sanatları eğitimlerinde geçirileceği belirtildi. Toplantı sonunda kadınlar hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

7K4A1367

7K4A1350