MANAVGAT BELEDİYESİ’NDEN ANLAMLI ÇANAKKALE PROGRAMI

IMG_ (218)

MANAVGAT BELEDİYESİ’NDEN ANLAMLI ÇANAKKALE PROGRAMI

Manavgat Belediyesi Türk Halk Müziği Korusu, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi'nde muhteşem bir konser verdi.Şef Onur Gök yönetiminde 60 kişiden oluşan koronun özel giysi tasarımlı konserini dinlemeye Manavgat halkı akın etti.

Atatürk Kültür Merkezi de konserden önce bayraklarla donatılarak anma konserine hazırlandı. Sahneye doktor, asker, Anadolu kadını gibi yöresel giysilerle çıkarak türkülerini seslendiren koristler büyük beğeni topladı. Çanakkale kahramanlık türkülerinin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından türkülerin seslendirilip Çanakkale ruhunun yaşatıldığı konser büyük beğeni topladı. Rollerini büyük bir ustalıkla sergileyen koristler ve dinleyiciler gecenin sonunda hep birlikte ellerinde bayraklarla “Memleketim” şarkısını seslendirdi. Gecede başta Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen olmak üzere herkes duygusal anlar yaşadı.

IMG_5148

Gecenin sonunda teşekkür çiçeğini koroya sunmak için sahneye çıkan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, sözlerine “Bir başkadır bizim memleketimiz” diyerek başladı. Başkan Sözen, günün anlam ve önemini anlatan duygusal konuşmasında şu sözlere yer verdi. “Çok güzel bir ülkede yaşıyoruz. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Ülkemiz zor ve meşakkatli günlerden geçiyor. Ama şunu asla unutmamamız lazım. Bu ülke bugünlere gelirken çok daha zor günlerden geçti. Bu millet, kadınıyla, çocuğuyla, genciyle onurlu ve bir o kadar da meşakkatli mücadelelerden geçerek bu ülkeye sahip çıkmış bir millettir. Bu millet, bu günlerden çok daha zor günleri her türlü sıkıntıya rağmen aşarak vatanına sahip çıkmıştır. Bu gün güzel yürekleri ve sesleriyle bize bu milli duyguları yaşatan, geçmişimize şehitlerimize atalarımıza bir kere daha minnet duymamız gerektiğini hatırlatan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Onlar olduğu müddetçe, evlerinde oturmak yerine çocuklarının ellerinden tutarak bu gün buraya gelen sizin gibi yürekli insanlar olduğu müddetçe bu ülke bu zor günleri de mutlaka aşacaktır. Değerli hemşerilerim.

IMG_5093

Ülkemizde çok farklı renkler var. Doğusuyla batısıyla, güneyiyle kuzeyiyle, kürdüyle, Türküyle Alevisiyle, Sünnisiyle, Lazıyla, Çerkeziyle çok farklı renkler var. Ve biz o renkleri seviyoruz. O renklerle yaşamaktan keyif alıyoruz. Bunu kimse bozamayacak. Ulu Önder Atatürk’ün izinden giderek yüreklice bu bayrağı salladığınız müddetçe bu günleri de aşacağız bunu kimsenin bozmasına el birliğiyle müsaade etmeyeceğiz. Ben bir kez daha bize bu güzel ülkeyi canları pahasına bırakan, bizim bugünleri beraberce yaşamamıza vesile olan, Çanakkale’de, Anafartalar’da, Sarıkamış’ta ölen tüm şehitlerimizi bir kez daha anıyorum. Ruhları şad olsun.

IMG_5178