MANAVGAT AYAKTA

CHP Z¦-YARET¦- (1) MANAVGAT AYAKTA

Büyükşehir Yasası uygulamaları bahane edilerek Oymapınar ve Manavgat Barajları’ndan sonra 32.5 km uzunluğundaki tüm ana caddelerin de Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi Manavgat halkını ayağa kaldırdı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, STK’lar nezdinde bilinçlendirme, toplumsal duruş çalışması başlattı. Ziyaret ve toplantılarda ise Başkan Sözen’e destek yağdı.

MANAVGAT BÜYÜKŞEHİR YASASI

UYGULAMALARINA “DUR” DİYECEK

Manavgat ve Oymapınar Barajları’nın haksız ve hukuksuz bir şekilde Akseki Belediyesi’ne devredilmesi konusu daha gündemdeyken son olarak Manavgat’taki 32.5 km uzunluğundaki ana caddelerin de Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna geçmesi Manavgat’ta bardağı taşırdı. Büyükşehir Yasası ile birlikte Manavgat’a ait değerlerin bir bir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine isyan eden Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, bu gidişata “Dur” demek amacıyla kentte toplumsal mücadelenin fitilini ateşledi.

BİLİNÇLENDİRDE, DESTEK ve TOPLUMSAL DURUŞ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Büyükşehir Belediyesi’nin Aralık ayı devam meclisinde alınan caddelerin sorumluluk devri kararından sonra Manavgat’ta sivil toplum örgütleri nezdinde bir dizi bilinçlendirme, destek ve toplumsal duruş çalışması başlattı. Önceki gün Manavgat’taki ticaret ve esnaf odaları ile bir araya gelerek basına kapalı olarak toplantılar düzenleyen Başkan Şükrü Sözen, bugün de siyasi partileri ziyaret etti.

DEN_9051

SİYASİ PARTİLERİ ZİYARET

Başkan Şükrü Sözen, öğle saatlerinde önce CHP’li belediye meclis üyeleriyle toplantı yaptıktan sonra siyasi partileri ziyaret etti. Başkan Sözen sırasıyla Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni meclis üyeleriyle birlikte ziyaret ederek, Büyükşehir Yasası ve haksız uygulamalarına karşı birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak destek istedi. Başkan Sözen’i ve beraberindeki meclis üyelerini büyük bir nezaketle ağırlayan MHP ilçe Başkanı İsmail Hakkı Karadağ, Saadet Partisi İlçe Başkanı İbrahim Maslak, Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Mehmet Çayır ve CHP İlçe Başkanı Ahmet Öztürk, Manavgat’ın çıkarlarını korumak adına Manavgat Belediyesi’ne her türlü desteğin verileceği konusunda söz verdi.

ORTAK PAYDAMIZ CUMHURİYET

DEĞERLERİ Ve MANAVGAT’IN ÇIKARLARI

Başkan Sözen, siyasi partilerde yaptığı konuşmalarında önce ilçe başkanlarına başarılar dileyip, çalışma anlayışı ve samimiyetleri için teşekkür etti. Sözen, demokrasinin gereği olan siyasi partilerde ülkenin bölünmez bütünlüğü ile Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmanın dışında da yaşanan çevrenin çıkarlarını korumanın ortak payda olması gerektiğini vurgulayarak konuşmasına başladı. Sözen, kendisinin de, çocukların geleceği için Manavgat’ın çıkarları ve topraklarının en iyi şekilde halka kullandırılması için Belediye Başkanlığı görevi aldığını dile getirdi. Başkan Sözen, son dönemde Manavgat’ın geleceği ile ilgili olumsuz gelişmeler yaşandığını vurgulayarak, bunu toplumla önce STK’larla paylaşmak sonra da halka anlatabilmek için yola çıktığını söyledi.

MHP Z¦-YARET¦- (4)

BÜYÜKŞEHİR YASASI İLÇELERİ

BUDAMAK ANLAMINA GELMİYOR

Başkan Sözen, Büyükşehir Yasası’ndan ülke gerçeklerine hazır olmadan gündeme getirildiğini, alelacele kurgulandığında doğacak sıkıntıların vatandaşlara külfetler getireceğini, ama Manavgat belediyesinin buna hazırlıklı olduğunu, ama doğacak sıkıntılarla ilgili olarak da halkı ileriye dönük olarak bilgilendireceklerini söyleyerek seçim süreci geçirdiklerini hatırlattı. Başkan Sözen, seçim sürecinde söylediklerinde haklı olduklarının ağır ağır ortaya çıkmaya başladığını söyledi. 6360 Sayılı Yasanın bütün yetkileri Büyükşehir Belediyesi’ne verdiğini ancak belirten Başkan Sözen, fakat bu yasanın ilçelerin budanması anlamına gelmediğini vurguladı. Sözen, siyasi nezakete önem vererek Büyükşehir’le ortak çalışmaya gayret ettiklerini ancak geçen 8 aylık süreçte Manavgat’ın değerlerinin bir bir elden gittiğini ve bu durumun halka anlatmanın zamanının geldiğini söyledi.

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

Başkan Sözen, “ Antalya Büyükşehir Belediyesi 640 km’lik bir havzaya hizmet vermek zorunda. Ancak 6360 sayılı yasayla yetkilerin tamamen Büyükşehir’e verilerek ilçeleri budanması anlamına gelmiyor. Anlayışımız gereği her zaman müşterek çalışmaya gayret ettik. Adabımızı, uslubümüzü, siyasi nezaketimizi olumsuzluklar yaşamımıza rağmen bozmadık. Halkın önünde zuhur eden olayları toplum izliyor. Bir takım şeyleri toplumun vicdanına da bırakmayı da öğrendik ama günü geldiğinde bıçak kemiğe dayandığında da en üst merci olduğunu bildiğimiz topluma şikayet etmeyi de öğrenerek geldik. Ve şu anda bu noktadayız. Manavgat belediyesi, bizim değildir halkındır. Manavgat belediyesi bir siyasi partinin makamı değildir. Şükrü Sözen’in değildir. Halkındır. Bizim de layık olduğu şekilde taşımaya gayret etmek görevimizdir. Günü geldiğinde hata yaptığımızda halk faturasını keser gereğini yapar. Dolayısıyla bu süreçte amacımız çıkarları korumaktır. Ama elimizden bu değerler gidiyorsa da halka kaybediyoruz demek de bizim asli görevimizdir.

MHP Z¦-YARET¦- (2)

BARAJLAR, CADDELER, 80 TARIM ARAZİSİ,

SİDE LİMANI, TÜRKBELENİ

Başkan Sözen, Manavgat’ın elden giden değerlerini de ziyaretlerinde bir bir anlattı. Koordinatörlük sisteminin de yanlış olduğunu vurgulayan Başkan Sözen. “Sahillerimiz biz seçimden önce talep etmemize rağmen tekrar talep edildi ve su sporları da dahil elimizden uçtu gitti. Dişimizi sıktık kavgamızı verdik yasal süreçleri başlattık. Akabinde baraj olayları gündeme geldi. Manavgat ait olan yerlerle ilgili bize sorma gereği bile hissedilmedi. Temeli olmayan gerekçelerle verildi. Köylerimizin tarım vasfındaki 80 arazisi talep edildi. Bakın sabah elimize tebliğ geldi. Side’nin yat limanı ve büfeleri alındı. Yapmayın dedik. Caddelerimiz halka ait olan yerlerdir. Belediyelerin prestijidir. Müşterek konuşalım beraber belirleyelim dememize rağmen aldılar. Koordinatör adı altında, teknik deneyimi olmayan bir kişiye hazırlatıp alelacele Antalya komisyonuna 15 dakika içinde getirip alelacele meclisten geçirdiler. Ben hangi caddelerimizin alınacağını meclis başladıktan sonra öğrendim. Böyle bir çalışma anlayışı olamaz. Bununla halka hizmet veremeyiz. Türkbelenimizle ilgili 5.5 yıldır mücadele ediyoruz. Bize gelin tahsis aşamasına dendi. Resmi yazıyla tahsis aşamasına getirdiğimiz, projesini hazırladığımız Türkbeleni bile gidiyor.

MANAVGAT’IN DEĞERLERİNİ

SATANLARI TOPLUMA ŞİKAYET EDECEĞİZ

Başkan Sözen, sözlerine şöyle devam etti. “Bizler yalvarıyoruz. Buralar bizim çocuklarımızındır, bunu da en iyi uygulayacak olan Manavgat Belediyesi’dir. Ama ne yazık ki hizmet noktasındaki insanlar özellikle Manavgat ölçeğinde bu işlere duyarsız kalmıştır. Ve hele ki koordinatör olarak getirilen insan Manavgat’a resmen ihanet içindedir. Bunları

detayıyla açıklayacağım. Bu toplum asla siyaset adına yapılan hataları asla affetmemiştir. Önümüzdeki süreçte de kısa sürede bunu Manavgat’a daha büyük ölçekte anlatmak için zemin oluşturacağız. Duyarlı olan sizlerle birlikte hiçbir siyasi kaygı olmaksızın vatandaşımıza bazı şeylerin serzenişinde bulunacağız. Yanımızda olursanız güç buluruz. Hep beraber Manavgat’a ortak bir platformda sahip çıktığımızı hatırlatırız ve Manavgat’ın sahipsiz olmadığını bir kez daha gösteririz. Manavgat halkını belli ölçüde bilgilendireceğiz. İnşallah kısa sürede beraberce paylaşım yapılarak adım atılacaktır. Manavgat halkının kendi çıkarlarına ne kadar hassasiyet gösterdiğini ispat edeceğiz. Art niyetli düşünen ve perde arkasında Manavgat’ın değerlerini satanları topluma şikayet edeceğiz” dedi.

BBP Z¦-YARET¦- (1)

MHP’Lİ KARADAĞ:

“MANAVGAT BİR GİRDABIN İÇİNE SOKULMAK İSTENİYOR”

MHP İlçe Başkanı İsmail Hakkı Karadağ Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in konuşmaları üzerine şu görüşlere yer verdi. Karadağ, “Amacımız kamuoyu menfaatinde beraber olmak, Manavgat’ımıza zarar verecek her türlü oluşum ve planın karşısında durmaktır. Manavgat üzerinde yapılan ve yapılmak istenen siyasi operasyonlara son derece duyarlı olacağız ve bizden beklenen her türlü desteği sokak desteğidir, parti desteği olsun her zaman Manavgat yöneticilerinin yanında olacağız. Yerel siyasi hırslarla birbirimizi hırpalamanın, birbirimizi işlerinde engellemenin mantığının olmadığını düşünüyoruz. Önemli olan ortak değerlerimizdir. İşimizin çok kolay olmadığını biliyoruz. Görevde olmadığımız zamanlarda ciddi şekilde bu şekilde kafa yorduk. Şimdi de son zamanlarda çok hayati meselelerde Manavgat bir girdabın içine sokulmak isteniyor. Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu misali önümüze yasayla ilgili pek çok şey çıkacak. Manavgat’ın ana caddelerinin Büyükehire devretmek halisane olabilir mi? Belediye Başkanımızın açıklamalarını da yakından takip ediyoruz. Biz yüreğimizden bu ifadeleri kullanıyoruz. Her türlü sorunda birlikte olunması gerekiyorsa oluruz. Geleceğimizle ilgili Belediyemizin ve sivil örgütlerin yanında olacağız. Zaten Manavgat’ın ve kamunun mefaatlerinin yanında olacağımızı, yanlış bulduklarımızı da eleştireceğimizi söylemiştik. Bundan da taviz vermediğimizi herkes bilir. Ayağınıza sağlık bize moral verdiniz. İnşallah güzel şeyler yapacağız. Biz bu ülkenin sinir uçlarıyız. Akp ve diğer partili arkadaşlarımızın da aynı duyarlılığı göstermesi gerekir. koordinatörsün yarın halkın içine çıkacaksın. İbretle izliyoruz. Hayatımda böyle siyasi bi şey görmedim. Siyasi tarihi bu kadar okumuş bir insanım. Kurt kuzuyu yiyecekmiş bahane arıyormuş. Barajların verilmesinde bir tuzak var. Bunlar kendilerinden olmayanları hep ötelemişlerdir. Sıra geldi bölgelerdeki illeri, ilçeleri bölüp parçalayıp karşı karşıya getirmek. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Eğer bu ilçemize haksızlık yapılıyor da bilerek bu insanlar susuyorsa hepsi şeytandır. Birlikten güç doğacağını ve ayrılıktan azap doğacağını söylüyorum. Gece gündüz her an her türlü paylaşıma hazırız”

SP’Lİ MASLAK; “SEÇİLMİŞ BELEDİYE BAŞKANINA SAYGISIZLIK”

Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Mehmet Çayır, Alperen Ocakları Başkanı Yılmaz Derin, SP Partisi İlçe Başkanı İbrahim Maslak ve CHP İlçe Başkanı Ahmet Öztürk de Başkan Sözen’in ziyaretlerinde destek konuşmaları yaptılar. SP İlçe Başkan İbrahim Maslak, gelişmeleri üzülerek izlediklerini ve onaylamadıklarını dile getirdi. İbrahim Maslak, “Manavgat’ta gittikçe yetkileri alınan bir belediyeye doğru gidiyoruz. Bunu saygısızlık olarak görüyoruz. Demokrasiye aykırı tutumlar sergileniyor. Tamamen her şey Büyükşehir’in yetkisine verilmiş bir duruma geldi. Bundan sonra seçim yapmaya da gerek yok. Sadece Büyükşehir Belediye Başkanı seçilsin. İlçelere birer tane koordinatör atansın. Konuştuklarında her zaman demokrasi diyorlar, milletin iradesi diyorlar. Ama ne yazık ki bunları göremiyoruz. Her zaman yerinden yönetimi savunduk. Ciddi bir oyla seçilmiş bir belediye başkanımız var Manavgat’ta. Bir caddesine bile karışamayan yetkisi olmayan bir belediye yönetimi haline getirmeye çalışıyorlar. Seçilmiş olan belediye başkanımızın her zaman yanındayız. Bir duruş göstermek gerektiğine inanıyorum. Buna bir tepki koymamız gerekiyor. Başkanımızın her zaman yanında olacağız” dedi.

SP Z¦-YARET¦- (1)

BBP’Lİ ÇAYIR; “GEREKİRSE BÜYÜKŞEHİR ÖNÜNDE ÇADIR KURARIZ”

BBP İlçe binasında da Başkan Şükrü Sözen’i belediye başkan adayı Hacı Çayır’la birlikte karşılayan BBP İlçe Başkanı Mehmet Çayır, gündemi yakından takip ettiklerini ve Büyükşehir Yasası uygulamalarını Manavgat halkının hak etmediğini söyledi. Çayır, “Sıcak bir belediye başkanlığınız var. Çalışmalarınızdan dolayı takdir ediyoruz. Bu ülke için bir çivi çakanın bile önemi var. Biz milletin tarafıyız. Millet için çalışmak isteyen herkesin yanında oluruz. Bizim hiçbir şekilde parti ya da ideoloji gözetmeksizin, bölücüler hariç, Manavgatımızın lehine olacak olan her türlü faaliyetin içinde oluruz. Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu kısıtlamalar ve ideolojik bakış açılarını onaylamıyoruz. Bu konuda basın yoluyla uyarılarımızı yaptık. Elimizden geleni yapmaya hazırız. Olmuyorsa gideriz Büyükşehir’in önüne çadır kurar hakkımızı araraız . Manavgat’ın hakkını yedirmeyiz. Bu sadece belediye başkanının problemi değildir. Sorumluluk alan herkesin problemidir” dedi.

SP Z¦-YARET¦- (2)

CHP’Lİ ÖZTÜRK; “SESSİZ KALANLAR BU ZİHNİYETE DESTEK VERENLERDİR”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen CHP’de de kalabalık bir partili grubunca karşılandı. Burada da konuşma yapan Şükrü Sözen’i dinleyen CHP İlçe Başkanı Ahmet Öztürk, Türkiye’de olduğu gibi Antalya’da da her yeri satan zihniyetle karşı karşıya olduklarını söyledi. Öztürk, “Antalya ve Türkiye’deki önemli değerleri satmaya çalışıyorlar. Ülke kaynaklarını tükettiler. Şimdi Büyükşehir Yasası ile ulaştıkları yerlere el attılar. Manavgat insanının mutlak surette duyarlı olmasını bekliyorum. Çünkü eğer buralar da giderse Manavgat merkezde kapalı kalır. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz derler. Yaptıkları iş belli. Artık Manavgat bir mevzidir. Sahildeki bakir alanlar önemlidir. Buna sessiz kalanlar, o zihniyete destek verenlerdir.