KIZILOT SAHİLİ MANAVGAT'INDIR

DSC_1072

KIZILOT SAHİLİ MANAVGAT'INDIR

Manavgat Kızılot'ta, Akseki Belediyesi'ne hukuksuz bir şekilde verilen sahil ile ilgili olarak dün Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in yaptığı basın açıklamasının yankıları bu gün de devam etti.

DSC_1079

Bu gün CHP Milletvekili Mustafa Akaydın, İl Başkanı Semih Esen, CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar, il yönetim kurulu üyeleri, partililer ve belde halkı Kızılot sahilinde buluşarak Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'e destek verdi. 40 derece sıcaklığa rağmen ellerinde, "Kızılot Sahili Manavgat'ındır", "Gözü dönmüş otorite", "Sevim Koş Büyükşehir Geldi", "Bu sahil çok büyük AVM yapalım" pankart ve dövizleriyle sahilde toplanan kalabalık halk topluluğu, zaman zaman sloganlar da atarak yasal olmayan bir şekilde sahillerini Akseki Belediyesi'ne kiralayan Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne serzenişte bulundu.

PROF. AKAYDIN; "BU ŞEKİLDE ANTALYA YÖNETİLEMEZ"

CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar Sivas şehitlerini anarak konuşmasına başladı.

Büyükşehir Yasası'ndan en çok sıkıntıyı çeken ilçelerden birisinin Manavgat olduğunu dile getiren Aliye Coşar, bütün kentte Büyükşehir Belediyesi ve yasanın sıkıntılarının yaşandığını vurguladı. Coşar, sahilin Akseki Belediyesi'ne verilmesinin de iki komşu ilçeyi birbirine düşürmek olduğunu söyleyerek Manavgat halkını değerlerine sahip çıkmaya davet etti. Ardından söz alan CHP Milletvekili Prof. Mustafa Akaydın ise Menderes Türel'in yaptığı hiçbir şeyin Antalya'ya iyi gelmediğini söyledi. Yolları gezdiğini de belirten Mustafa Akaydın, sanki savaş sonrası görüntü olduğunu söyledi. Bu şekilde Antalya'nın yönetilemeyeceğini vurgulayan Akaydın, Kızılot sahilinin Antalya'ya da Türkiye'ye de yetecek nitelikte olduğunu dile getirdi.

DSC_1083

ESEN'DEN SÖZEN'E DESTEK

CHP İl Başkanı Semih Esen de Büyükşehir Yasası gibi ucube bir yasa ile yönetmenin yanlış olduğunu söyledi. Esen, "250 bin yatak kapasitesi ile milyonlarca turisti yüzünün akıyla ağırlayan bir belediye başkanımız var. Manavgat'ın kapıları Almana İngiliz'e, Aksekiliye herkese açıktır. Buraya gelen hiçbir misafir memnun olmadan ayrılmamıştır. Sanki bir memnuniyetsizliği ortadan kaldırıyormuş gibi burada Akseki'ye plaj yapıyoruz demek hem hukuka aykırıdır hem de Akseki ile Manavgat halkının arasındaki kardeşliği bozmuştur. Manavgat'a yapılan haksızlıktır. Belediye Başkanımız Şükrü Sözen'e destek için toplanmış bulunuyoruz. Bu yanlışın karşısında kendisinin yanındayız" dedi.

SÖZEN; "HAK ARAMAKTAN SIKILDIK"

Son olarak söz alan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise bir kentin, halkın bölgesine, değerlerine sahip çıkmasının gurur verici olduğunu söyledi. Sözen, "Biz kent olarak bir aile olabilirsek, bize ait olanların kavgasını verirsek her zaman başarırız. Burada olduğunuz için teşekkür ederim" dedi. Başkan Sözen sürekli hak aramak durumunda olan bir kent olmaktan sıkıldıklarını, bazılarının da kendilerine eziyet etmekten sıkılmadığını söyledi. Başkan Sözen, 4 gün önce denetime çıkan zabıta ekiplerinin bir inşaat faaliyeti olduğunu tespit edip, hafriyat araçlarının da Akseki Belediyesi'ne ait olduğunu bildirmesiyle durumu öğrendiklerini söyledi. Sözen, Akseki Belediye Başkanı ile de görüştüğünü belirterek, "Sayın Akseki Belediye Başkanı beni aradı. Sahilin kendilerine ait olduğunu Büyükşehir Belediyesinden sahilin komple tahsisini aldıklarını söyledi. Bende bu sahilin Kızılot halkının, daha sonra Manavgat'ın olduğunu daha sonra Akseki de dahil olmak üzere tüm ülke ve dünya insanlarının olduğunu ifade ettik. Yasal olmayan bir şekilde inşaat yapamayacaklarını devam ettikleri sürece buna engel olacağımızı söyledik" dedi

DSC_1099

HABER VERMEMEK ETİK DEĞİL

Sözen, plajın sadece 6 m2'lik büfe yeri olarak encümen kararı ile Akseki'ye verildiğini belirterek bu durumun yanlış olduğunu söyledi. Sözen, "Tüzel kişilikle hiçbir belediye yasal ihaleye giremez. Bir belediye kendi sınırları dışında asla hizmette, ticari faaliyette bulunamaz. Manavgat Kızılot plajı neresi Akseki neresi? Yasayı bir tarafa bırakın bir belediyenin sınırları içinde faaliyet yapılıyorsa ki, biz ziyaretlerimizde bile o belediye başkanına telefon açarak bölgenizdeyiz diyerek haber veriyoruz. Manavgat belediyesini hiçe sayarak, haber vermeden inşaata başlıyorsunuz. Bu etik değil. Ölçüsüz, adapsızdır" dedi.

SÖZEN; "SİYASİ ŞOVA İZİN VERMEYELİM"

Sayın Akseki Belediye Başkanı yaylalara ekip gönderip oralarda yörük kültürünü yaşayan insanlarımızın evlerinin söküleceğini insanların yaylalara çıkamayacağını da söylemiş. Bizim dedelerimiz yaylalara çıkmış. Biz de bundan sonra da çıkmaya devam edeceğiz. Akseki halkıyla, Gündoğmuş halkı ile hiç kimseyle derdimiz yok bizim. Manavgatın 64 km sahil bandı vardır. Aksekili kardeşimiz buranın neresine sığmamış. Bizim neyimiz varsa bütün sosyal tesislerimiz Aksekide oturan kardeşlerimizindir. Bu tarz yanlış siyasi çıkışlar, iki kardeş ilçeyi birbirine düşman etmekten başka bir işe yaramaz. Biz asla Aksekili, Gündoğmuşlu kardeşimizle düşman olmayız. Manavgatın her bir sahili kendilerinindir. Birilerinin siyasi şov yapması adına bunlar fırsat vermeyelim.

DSC_1109

OLMAYAN İŞYERİNE RUHSAT VERMİŞLER

Başkan Şükrü Sözen, 2010 yılında Orman alanından Kızılot Beldesi'ne tahsis edilen bu alanın 6360 sayılı yasa ile Manavgat Belediyesi'ne geçtiğini, 2020 yılına kadar sahilin Manavgat Belediyesinin olduğunu söyledi. Sözen, Akseki Belediye Başkanı'nın sosyal medya paylaşımlarını da göstererek bunun kendi halkını kandırmaktan başka bir şey olmadığını söyledi. Sözen, "Yasal olmayan şekilde Aldığınız 6 m2lik büfe ile 125 bin m2'lik sahile sahip çıkamazsınız. Buna bu halk asla izin vermez. Bizler hukuksuzlukla boğuşmaktan yorulmuyoruz. Yorulmayacağız. Ama yasa ne der. Fiilen ortada olmayan bir işyerine işyeri açma ruhsatı veremezsin derk. İhale alan bu işletmeciye işyeri açma ruhsatı vermişler. Bunu bir muhalefet belediye başkanı Şükrü Sözen yapsa canına okursunuz. Bunlara sizin duyarlılığınızla bir dur deme zamanı. Tekrar Aksekili dost ve akrabalarımıza, kardeşlerimizle hiçbir sorunumuz yoktur. Bizim herşeyimiz ortak. Bizim arasına kimse girmeye çalışmasın. Bu sahil herkesindir." dedi.