MANAVGAT FESTİVALLERİ BASIN LANSMANI İLE START ALDI

871

MANAVGAT FESTİVALLERİ BASIN LANSMANI İLE START ALDI

Irmağı, şelalesi, denizi tarihi hazinesi ve eşine az rastlanır doğal güzellikleriyle dünyada büyük bir üne sahip olan Manavgat’ta her yıl aynı anda düzenlenen festivaller, bu yıl da büyük ses getirecek.

Başkan Sözen, festivallere büyük bir basın lansmanı ile start verdi

Son yıllarda Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in büyük yatırımlarıyla kültürel, sosyal ve sportif anlamda oldukça gelişen Manavgat, tüm yıla yayılan festival ve ulusal organizasyonlarla da Türkiye çapında adından söz ettirmeye devam ediyor. Manavgat Belediyesi tarafından hemen her alanda düzenlenen festival ve etkinlikler, halkın ve turistlerin de katılımıyla kente farklı bir dinamizm katıyor. Tarih, turizm ve doğa cenneti Manavgat’ta şu aralar yine festival zamanı geldi çattı. Kent halkı ve turistler önümüzdeki günlerde eğlenceli günler geçirmek için gün saymaya başladı.

BASIN LANSMANI İLE START VERİLDİ

Başkan Şükrü Sözen, bu yılki festivallere Antalya Akra Barut Otel’de yaptığı basın toplantısıyla start verdi. Basın toplantısına Antalya ve Manavgat’ta görev yapan yerel ve ulusal basının temsilcileri katıldı. Basının büyük ilgi gösterdiği toplantıda, Başkan Şükrü Sözen, gazeteci konuklarıyla tek tek ilgilendi. Daha sonra Başkan Şükrü Sözen, belediye başkan yardımcıları Hasan Şimşek, Sebahat Çevik, Oytun Eylem Doğmuş, Aydın Öz, Semra Öztürk ve belediye meclis üyeleri Ayşe Çetin, Nilsu Gündüz ile birlikte çıktığı basın toplantısında festivaller ile ilgili olarak basına bilgi verdi.

2

SOSYAL MESAJ ve ANA TEMA “ÇOCUK İSTİSMARINA HAYIR"

Festivallerin ana temasına değinen Başkan Sözen; “Festivallerimizi, ülkemizin canını acıtan konuları dile getirme ve bu konularla ilgili farkındalık yaratma anlamında da önemsiyoruz. Geçen yıl terör olayını ana tema olarak vurguladık. Bütün etkinliklerimizde teröre lanet duruşu ortaya koymuş. Bu yıl da bir süredir hepimizin canını acıtan çocuk istismarını gündeme getirip, bu noktada farkındalık yaratmaya gayret ediyoruz. ‘Çocuğuma dokunma’ adı altındaki duruşumuzla etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz. Sizlerin vesilesi ile de bu duruşumuzun ülkemizde duyurulması ve idarecilerimizin de bunu göz ardı etmemesi gerektiğini duyurmak istiyoruz. Çocuk istismarı konusunda yasal düzenlemeler ile cezaların daha caydırıcı hale getirilmesi gerekiyor. Çocuklarımızla ilgili olarak yüreklerimizin acımasını istemiyoruz. Bu sosyal mesajımızı festivallerimizde gerek görsel temalarla ve festival kortejimizde dile getireceğiz ve tüm Türkiye’ye duyuracağız” dedi.

3 BÜYÜK FESTİVAL

Manavgat Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen, Manavgat Barış Suyu Kültür, Sanat, Turizm ve Gençlik Festivali, Uluslararası Manavgat Motosiklet Festivali ile Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali'nin hazırlıkları tamamlandığını söyledi. Manavgat Belediyesi tarafından bu yıl 8'ncisi düzenlenecek Uluslararası Manavgat Motosiklet Festivali 11 Temmuz-14 Temmuz, 22'inci Manavgat Barış Suyu Kültür, Turizm, Sanat ve Gençlik Festivali 10-12 Ağustos ve 17'nci Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali de 15-22 Eylül tarihlerinde gerçekleştirileceğini açıkladı

4

MOTOSİKLET FESTİVALİYLE START

Bu yıl Barış ve dostluğa çağrı yapmak adına Manavgat'taki festivaller serisi 11 Temmuz’da 8'nci Uluslararası Manavgat Motosiklet Festivali ile başlayacak. Sorgun ormanları içinde, Manavgat ırmağıyla Akdeniz’in buluştuğu eşsiz güzellikteki Boğaz Mevkii’nde yapılacak olan festival, yerli ve yabancı 4 bini aşkın motosiklet tutkununu ağırlayacak. Festivalde Motosiklet Şovmeni Troger Mokus sıra dışı gösterileri ile nefes kesecek. Haluk Levent, Manuş Baba ve Gripin’in dışında Özgür Şarkılar, Full House, Retrobüs’ün konser vereceği festival, motor yarışmaları, festival korteji ile renklenecek. Katılımcılar gün içinde kamping alanında eğlenceli aktivitelere katılacak.

BARIŞ SUYU’NDA YILDIZLAR GEÇİDİ YAŞANACAK

Motosiklet Festivali'nin ardından 10 Ağustos’ta ise 22'inci Manavgat Barış Suyu Kültür, Sanat, Turizm ve Gençlik Festivali başlayacak. Festivalde; Hadise, Serdar Ortaç, Yüksek Sadakat, İrem Derici, İpek Demir, Jehan Barbur, gibi sanatçılar konser verecek. Festival kapsamında Cumhuriyet Meydanı altındaki sergi alanında “Barış Köyü” kurulacak. Çeşitli etkinlikleri içeren stantların kurulacağı Barış Köyü, gün içinde her yaşa hitap eden özelliği ile festivali halkla buluşturacak. Barış Köyü’nde cam atölyesi, ebru atölyesi, bileklik atölyesi, kitap ayracı atölyesi, küslerin barıştırıldığı barış standı yer alacak. 17.00-20.00 saatleri arasında aktif olacak olan köyde, çocuklar, gençler ve kadınlar için eğlenceli aktiviteler düzenlenecek. Ayrıca Atatürk Kültür Merkezi’nde fotoğraf ve resim sergileri de açılacak.

3

SİDE’DE TARİH MÜZİKLE BULUŞACAK

Festival Serisinin son halkasını ise 17'nci Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali oluşturuyor. Antik Side'de gerçekleştirilecek olan festivalde, kültür ve sanat ekinlikleri düzenlenecek. Festival kapsamında Yasmin Levy, Cem Adrian ve Antalya Senfoni Orkestrası gibi sanatçılar ve müzik grupları sahne alacak. 15-22 Eylül tarihlerindeki festivalin tüm konserleri ise ücretsiz izlenebilecek. Bu yıl Side’deki festivalde Girit kültürünün yerli ve yabancı turistlere tanıtımının sağlanacağı kültürel ve sanatsal etkinlikler de yer alacak. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, her zamankinden fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulduğu Türkiye’de, Manavgat’ta düzenlenecek olan festivallerin barış, dostluk, sevgi ve kardeşliği pekiştireceğini söyledi. Başkan Şükrü Sözen, “Tüm sanatseverleri Manavgat’ta düzenleyeceğimiz festivallerimize davet ediyorum” dedi. Başkan Sözen toplantıda ayrıca, getirilen imar affının Side’yi olumsuz etkileyebileceğini de dile getirdi.

7K4A4760

7K4A4765