Başkanımız Sözen`den Engelliler Günü Mesajı

26Hepimiz,hayatımızın bir aşamasında engelli olabiliriz.Bu gerçek,bizim engellilik konusuna daha fazla ilgi göstermemizi gerektirir.

`Hepimiz,hayatımızın bir aşamasında engelli olabiliriz.Bu gerçek,bizim engellilik konusuna daha fazla ilgi göstermemizi gerektirir.Engellilere yönelik duyarlılığın toplumun tüm kesimlerini kapsayacak şekilde yaygınlaşması çok önemlidir.Toplum olarak engellilere sahip çıkılması, olası olumsuzluklardan tüm engellileri koruma ve onlara insanca yaşam alanı sağlamak amacıyla güç birliği ve gönül birliği yapılması en büyük amacımızdır.

Maalesef ülkemizde engelli vatandaşlarımız,kendilerine tanınmayan bazı haklar ve hizmetler nedeniyle toplumdan soyutlanmış ve hayata küsmüş durumdalar.
Engelli haklarını hukukuyla, eğitimiyle ve istihdamıyla bir bütün olarak ele almak gerekir.Engelli vatandaşlarımıza tanınan haklar bir bağış,bir iyilik değil,onların insan olmalarından kaynaklanan doğal haklarıdır. Onları insanca yaşatacak ortamları hazırlamak,üretici olarak topluma kazandırmak,toplumların en önemli sorumluluklarındandır.

Yerel yönetimler olan bizlere,sivil toplum kuruluşlarına ve halkımıza düşen en önemli görev,engelli vatandaşlarımızı topluma tekrar kazandıracak girişimlere öncülük etmek olmalıdır.Manavgat Belediyesi olarak biz de engelli vatandaşlarımıza gereken ilgi ve önemi gösteriyoruz.

Çok küçük gibi görünen bazı destekler, engelli vatandaşlarımız için büyük önem taşımaktadır.Manavgat`ta engellilerin en çok karşılaştıkları problemlerden birisinin de işsizlik olduğunu öğrendik.Bu nedenle göreve geldiğimiz ilk günden itibaren engelli vatandaşlarımıza yönelik istihdam çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Engelli aracına ihtiyacı olan kardeşlerimizin taleplerini geri çevirmemek ise belediyemizin bir ilkesi haline gelmiştir.Bugüne kadar pek çok engelli vatandaşımızı aracına ve dolayısıyla özgürlüğüne kavuşturduk.Irmak kıyısındaki çalışmalarımız dahil yapacağımız her türlü projede ise engelli vatandaşlarımızı hiçbir zaman unutmayacağız.Onların rahatı ve huzuru için atılacak adımların başlangıç noktasında Manavgat Belediyesi olarak her zaman bizler olacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Şunu unutmamalıyız ki,engelli olmak hiç kimsenin kendi tercihi değildir. Şu ya da bu nedenle bizler de yarın engelli olabiliriz.Bu mantıkla hareket ederek toplum olarak engelli vatandaşlarımızın daima yanında olmalıyız ve olacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle,tüm engellilerimizin engellerinin kaldırılması ve daha huzurlu ve umutlu bir gelecek geçirmelerini temenni ederim.Şükrü SÖZEN
Manavgat Belediye Başkanı