“KENDİ ZAAFİYETİNİZİ İŞ BİLMEZLİĞİNİZİ MANAVGAT B

IMG_0194

BAŞKAN SÖZEN;

“KENDİ ZAAFİYETİNİZİ İŞ BİLMEZLİĞİNİZİ MANAVGAT BELEDİYESİNE MAL EDEMEZSİNİZ”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, sadece kapalı 2 rögar kapağını gerekçe göstererek sel baskınlarıyla ilgili Manavgat Belediyesi’ni “Manavgat’a ihanet etmek ve sabotaj yapmakla” suçlayan Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü İbrahim Büküş’e yaptığı basın toplantısında sert bir şekilde yanıt verdi.

Sözen, “2 rögar kapağını bahane ederek 8000 rögar kapağını kapalı gibi gösteremezsiniz. Kendi zaafiyetinizi iş bilmezliğinizi Manavgat Belediyesine mal edemezsiniz. Buna izin vermeyiz. Siz bir adet rögarı bile temizlemediniz. Daha yağmur suyu drenaj hattı temizlik ihalesini bile yapmadınız” dedi.

BAŞKAN YARDIMCILARI VE BİRİM MÜDÜRLERİ DE KATILDI

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, geçtiğimiz günlerde aşırı yağışlar nedeniyle Manavgat’ta yaşanan sel baskınını, sadece kapalı 2 rögar kapağına bağlayarak Manavgat Belediyesi’ni “ihanet etmek ve sabotaj yapmakla” suçlayan Büyükşehir Belediyesi Manavgat Koordinatörü İbrahim Büküş’e basın toplantısıyla yanıt verdi. Başkan Sözen, bütün belediye başkan yardımcılarını ve birim müdürlerini de makamında toplayarak, “Kimse Manavgat Belediyesi’ni ihanetle suçlayamaz. Buna izin vermeyiz. Siz 8000 rögar kapalıymış da bu yüzden Manavgat’ı sel basmış gibi gösteremezsiniz. Kendi zafiyetinizi, eksikliğinizi, iş bilmezliğini Manavgat belediyesine mal edeceksiniz. Yıllardır Manavgat Belediyesinin rutin yaptığı rögar temizliklerini bir kez dahi yaptınız mı? Daha yağmur suyu drenaj hattı temizlik ihalesini bile yapmadınız” dedi.

DSC_0731

MANAVGAT BELEDİYESİ’Nİ

HALKLA KARŞI KARŞIYA GETİREMEZLER

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen konuşmasına, terör saldırılarında ölen şehitlerimizi anarak başladı. Başkan Sözen “Son günlerde 15 şehidimiz, son 3 ayda 145 polis ve asker ayrıca 234 sivilimiz terör nedeniyle hayatını kaybetti. Sizlerin vesilesiyle terör nedeniyle hayatını kaybeden tüm asker, polis ve sivillerimize Allah’tan rahmet diliyor, bu acıların bitmesini istiyorum” dedi.

Başkan Sözen Manavgat Belediyesi’nin kötülenip halkla karşı karşıya getirilecek bir kurum olmadığını dile getirerek. “Yine halkın huzuruna sizin vesilenizle çıkmaktan gocunduğum ve yanlış bilgilendirme cevap vermek adına bu toplantıyı düzenliyorum. Gönül istiyor ki, bu kente yapılan güzel şeyleri ifade edelim. Ancak maalesef ki hoşumuza gitmeyen bu tarz açıklamaları yapmak mecburiyetinde kalıyoruz. Basınımızı bu tarz serzenişlerle meşgul etmek bizim tarzımız değil. Ama yanlış bilgilendirmelerin de önüne geçmek görevimiz. Sosyal barışa büyük önem veriyoruz. Amacımız halkımızın bu kentte yaşamaktan keyif almasını sağlamak ve bu sürece katkı yapabilmek. Amacımız toplumu germek değil. Ülkemiz tarih boyu görmediği sıkıntıları yaşıyor. Acıların had safhada olduğu, toplumsal birlikteliğin yüksek seviyede olması gereken dönemlerde bu tarz siyaseten polemikler, yorumlar bu süreçlere zarar verir. Biz toplumsal bütünlüğümüzü önemsiyoruz. Manavgat Belediyesi, tüm Manavgat halkına hizmet etmek için kurgulanan bir yapıdır. Sahiplenilmesi gereken bir kurumdur. Burası kötülenmesi gereken, halkla karşıya karşıya getirilmesi gereken bir yer değildir. Halkın evidir” dedi.

IMG_0259

ARITMA TESİSİ AÇILIŞINDA

HALK YANLIŞ BİLGİLENDİRİLDİ

Başkan Şükrü Sözen geçtiğimiz günlerde katıldığı arıtma tesisinin açılış töreninde de yanlış ifadeler ve rakamlar kullanılarak Manavgat Belediyesi’nin küçük görüldüğünü anlattı. Sözen, “Bugüne kadar Manavgat’a hizmet eden herkese teşekkür ettik. Bu anlayışımızla kısa zaman önce açılan atıksu arıtma tesisinin açılışına iştirak ettik. Manavgat’ın ihtiyacıydı. Emeklerinden dolayı teşekkür ettiğimi ifade ettim. Sizlerin huzurunuzda bu yatırım için teşekkür ediyorum. Gönül istiyor ki her süreçte uyumlu çalışabilelim. Gönlümüz diliyor ki kurumlar müşterek hareket edebilsin. Temel amacımız insana hizmet etmek olsun. Ve bu doğrultuda da birbirimizin eksiklerini tamamlamak yönünde kutsal bir yarış olsun istiyorum. Bu da ilkeli duruş, toplum sevgisi, ülke sevgisi ve bayrak sevgisi ile olur. Geçici olarak bu görevleri kendi siyasi bekası için işgal edenler bu tarz çalışma anlayışını idrak edemezler ve bunun sıkıntısını da vatandaş çeker. Önce arıtma tesisi açılışında Büyükşehir Belediye Başkanımız halkı açık ve net olarak yanlış bilgilendirdi. Manavgat Belediyesi kimsenin öteleyeceği, kimsenin cezalandıracağı bir kurum değil. Bu kurumu cezalandırdığınız takdirde bunun hesabını bir gün ödersiniz. Bu halk bugün olmasa yarın ilahla ki sorar. Orada Manavgat Belediye Başkanı halkı ve kurumu adına geliyor. Böylesi bir açılışta orada olma ihtiyacı hissediyor. Meclis kadrom ve başkan yardımcılarımla birlikte oraya gittik. Bizim gözümüzün içine baka baka Büyükşehir Belediye Yasası farklı yorumlanıyor. Manavgat Belediyesinden aldığımız rakam bu, Manavgat’a yaptığımız yatırım bu diyerek halkı yanlış bilgilendirme hakkını kimse kendinde göremez. Orada verilen bilgilere bakıyorsunuz. Yanlış. Manavgat Belediyesinin kısa dilimde elinden alınan gelir 14 milyon TL. 30 Marttan bu yana 75 milyon TL beldeler adına borç ödemişiz. Bunu ifade ederken bunu da söyleyin. Yasanın Manavgat Belediyesinin sırtına bindirdiği bütün yükü de şeffaflıkla ifade et. Yasanın bizi mecbur kıldığı borçları da dile getirin orada. Biz de deriz ki, Bu kadar büyük gelirlere sahip olan Antalya Büyükşehir Belediyesi sadece devletin bakanlıkların yatırımını kendi yaptığı yatırımlar gibi göstermemeli. Kendiniz yapıyorsanız bunları ortaya koyun ve gündeme getirdiğiniz düşünülen projeleri de yapılmış gibi yatırım bütcelerinde teslim alınmış gibi ifade etmeyin. Yaptıktan sonra bunu da ifade edin bizde gelip elinizi sıkalım teşekkür edelim. Bunlardan bir tanesi de yağmur suyu drenaj hatları ihalesi.

HAYAL ETTİĞİMİZ BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞMA ANLAYIŞI YOK

Her zaman ifade ediyorum. Bizim hayal ettiğimiz Büyükşehir çalışma anlayışı asla yok, Büyükşehir Yasası kendinden olmayan belediyeleri bunaltmaya yönelik kurgulanan ve yürürlüğe konan ve şu anda da Antalya’da işleyen yasadır. Bu yasadan da en büyük sıkıntıya düşürülen özellikle kurgulanan Manavgat Belediyesidir. Bütün strateji Manavgat Belediyesini çalıştırmamak ve günü geldiğinde de başarısız oldular diyebilmek adına Manavgat Belediyesini tıkamak bütün imkanlarını şartlarını elinden almak yasasıdır. Bizim gönlümüzden geçen Büyükşehirin Büyük olmanın gereğini yapmasıdır. Büyük olmak Herkese adil davranmaktır. Eşit davranmaktır. Toplumun sana verdiği yetkileri toplumu cezalandırmak adına kullanmamaktır. Bu yapılıyor mu hayır. Çıkıp yanlış bilgilerle Manavgat Belediyesinden aldığımız kaynağın totali bu diyeceksiniz. Ve hayal edilen projeleri de yatırım yapılmış gibi Seçim öncesi yanlış bilgiler vereceksiniz. Bunlar doğru değil.

BU ANLAYIŞ Ve DAVRANIŞLA 5-0 MAĞLUP BAŞLADI

Koordinatörlük sistemini asla tanımadığımı, tanımayacağımı, bu sistemin yasal olmadığını, halka hakaret olduğunu size bir kez daha ifade ediyorum. Manavgat’ta koordinatör bir arkadaşımız vardı. Neticede Sayın Büyükşehir Yetkililerinin tasarrufu ile değiştirildi ve yeni bir arkadaşımız geldi. Ne kadar da bu makamı tanımıyoruz desek de saygılı, bilinçli, sorumluluk gerektiren bir çalışma anlayışı ile bu süreyi de devam eder, geçmişteki olumsuzlukları unutturur ve bundan da Manavgat kazanır diye bir hayalimiz vardı. Ama maalesef maça 5-0 mağlup başladı bu arkadaşımız. Şimdi ben soruyorum değerli dostum. Hangi belediyecilik birikiminiz ve donanımınızla, altyapınızla Manavgat’ın sorunlarına talip oluyorsunuz. Koskoca Büyükşehir adına burada hareket etme gücünü kendinizde buluyorsunuz. Her şeyden önce idarecilikte nezaket, samimiyet ve dürüstlük vardır. Siyasi anlık adımlarla artı getireceğini kurgularsan bu sürede yanlış yaparsın ve sana da sorarlar yarın.

IMG_0194

EKİBİMİ KİMSE İHANET ETMEKLE SUÇLAYAMAZ

Bakın gazetelerde çıkan haberlerde ne diyor. “Manavgat’a ihanet”. Burada benden de eski müdür arkadaşlarım ve başkan yardımcılarım var. Bunu zikreden insanlar uyurken onlar sabahlara kadar çalışarak kendilerini ispatlayan arkadaşlarımdır. Geçmiş yağışta da 4 gün boyunca benimle arazide olan arkadaşlarımdır. Ve bu son yağışta da gece 3 itibarıyla bu kadronun hepsi sokaktaydı ve hepsi nasıl sorumluluğumuzda olmayan tamamen ASAT’ın ve Büyükşehir’in sorumluluğunda olan alt yapıyla ilgili sorumluluk noktasında olan ekiplere yardım edebilmek adına sokaktaydı. Benim gurur duyduğum bir ekibi Manavgat’a benimle birlikte ihanet etmekle suçlayacaksın. Haddinizi bileceksiniz, ölçünüzü bileceksiniz. Böyle bir saygısızlık terbiyesizlik ve amacını aşan bir ifade tarzı ne siyasette vardır ne çalışma anlayışında vardır. Kimler akıl veriyorsa bir an önce bu çalışma anlayışından dönsün.

YAĞMUR SUYU HATTI TEMİZLİK

İHALESİNİ BİLE YAPMADINIZ

Bizler her zaman elimizi uzatıyoruz. Her zaman toplumun önünde müşterek çalışmadan yana olduğumuzu bizden destek istendiğinde kendi sorumluluğumuzda olmamasına rağmen elimizden gelen her şeyi yapacağımızı ifade ediyoruz. Ama sen burayı kaybedilmiş bir mevzi olarak görüp ve bu mantıkla hizmet etmek anlayışını kurgularsan halka zarar verirsin. Manavgat’ta rögarlar asfalt ile kapatılmış, bu rögarların kapatılmasından sonra manavgat’ı sel götürmüş, bu Manavgat’a ihanet etmek demektir denmiş. O arkadaşa sorarım. Manavgat’ta 7973 tane rögarın olduğunu acaba biliyor mu?. Manavgat Belediyesi’nin alt yapı hizmetleri Büyükşehir’e teslim edilinceye kadar belediyenin kaç km yağmur suyu hattı döşediğini biliyor mu. Benim ve ekibimin bildiği ana merkezleri, transfer istasyonlarını, hatların nerelerden geçtiğini acaba biliyor mu. Bunları sormak isterim. Bir de 6360 sayılı yasa ile tamamen alt yapı Büyükşehirin sorumluluğudur. Bütün Manavgat’ta gibi gösterdiği Bahsettiği sokak 9521 Sokakta 2 adet rögar kapalı. Yağıştan bir gün önce orada yine asatın yaptığı bozduğu yerleri kapatıp telafi edebilmek adına asfalt çalışması yapılmış. Asfalt çalışmasında 2 adet rögarın yerleri içlerine hafriyat kaçmasın diyerek doldurulmuş ve sonradan rahatlıkla bulunup açılsın diyerek kırmızı yazıyla işaret edilmiş. Ama yağışa denk gelmiş. Siz 8000 rögar kapalıymış da bu yüzden Manavgat’ı sel basmış gibi gösteremezsiniz. Kendi zafiyetinizi, eksikliğinizi, iş bilmezliğini Manavgat belediyesine mal edeceksiniz. Yok öyle, vatandaşa da yedirmeyiz, kendimiz de yemeyiz. Yıllardır Manavgat Belediyesinin rutin yaptığı rögar temizliklerini bir kez dahi yaptınız mı? 09.11.2015 tarihinde açık ihale usulu ile ihale edilen Manavgat ve Alanya ilçelerinde yağmur suyu hatları temizlik ihalesi. Daha ihalesini bile yapmamışsın. Daha ilanda. Dolayısı ile sen kış girerken, rutin yapman gereken hizmeti vermemişsin. Daha bir adet rögar bile temizlememişsin. Hasbelkader Manavgat Belediyesi zafiyete düştü böyle rögarları kapadı. Sen bunları gezip tespit etmemişsin. İhale yasasında ihale yapılır. Kurumun değerlendirme süreci 15-20 gündür. Sonra sözleşmeye çağırılır. İşi teslim edersiniz. Hasbelkader itiraz olmadığı takdirde ihalenin teslimi 1.5 aydır. Bu tarihe 1.5 ay eklersen kışın ortasına gelir. Bu mu senin Büyükşehir çalışma mantığın, profesyonelliğin. Sen hiçbir şekilde kendine düşeni yapma kalk Manavgat Belediyesini suçla.

BÜYÜKŞEHİR PLANSIZ PROGRAMSIZ ÇALIŞIYOR

Geçen yılki selden sonra 1 yıl geçti. Çıktı Büyükşehir Başkanı en kısa sürede alt yapıyı yapacağız dedi. 1 yıl geçti. Hiçbir şey yok. Son günlerde yağmur suyu çalışmaları göstermelik programsız bir şekilde yapılıyor. Bizim bıraktığımız AB’den temin ettiğimiz 10.5 milyon Euroluk yatırımı şu anda yapıyorlar. Ancak çok programsız ve karmaşık bir çalışma yapıyorlar. Manavgat bunu hak etmiyor. Her yer delik deşik, Manavgat çamur deryasında. Bir caddede çalışma yapıyorsanız öbür caddeye geçmeden temizliğini yapın öbür caddeye öyle geçin diye defalarca söyledik. 40 yeri kazarak halkı cezalandırmayın dedik. Yangından mal kaçırır gibi Seçimden önce halka bir şeyler gösterme gayretidir. Ama bu halka zarar veriyor. Halkı sıkıyor.

ÖNCE ANTALYA’YI SORGULAYIN

Manavgat’ta sorumlu aramaya çalışan yapılar, Antalya’yı bir sorgulasın. Antalya Venedik gibiydi. Dünya turizminin gözde kenti Antalya Venedik gibiydi. Yasal Sorumluluğunuz varsa oturacaksınız üstleneceksiniz yapamadığınızı da halka ifade edeceksiniz. Bizler Büyükşehirin yapması gerektiği işleri yapmaya gayret ediyoruz. Kazılan yerler aylarca kalıyor. Patlaklar tamir edilmiyor, halk hizmet alamıyor, biz gidiyor yapıyoruz halk mağdur olmasın diyedir bu. Aydınevler, Bahçelievler. Aşağıhisar, Eskihisar, Milli Egemenlik,Antalya Caddesi, Demokrasi Bulvarı, D-400 Karayolunun Side Hatıplar Kavşağı Durkadın Deresi, AKM ve Kütüphane önü yağmurda zarar gördü. Ve döneceksin 2 adet rögarın kapalılığını yalan bilgi vererek çirkince elinde dedektörlerle çirkince pozlar vererek halka aktaracaksın ve Antalya gazetelerinde çarşaf çarşaf kurgulayacaksın. Büyüklerinden öğrendiysen bu şekilde siyaseti onlar da yanlış yapıyor.

HALKI CEZALANDIRANLAR

CEZASINI HALK ELİYLE ÇEKER

Halkı cezalandırma haddini kendinde görenler, mutlaka cezasını yine halk eliyle çeker. Bu güne kadar Büyükşehir Belediye Başkanına defalarca gittik, bırakın buna cevap bulmayı, ne hikmetse buradaki sorumluları da aynı çalışma mantığında. Size bu görevi verenlere, bizim olan iki barajı nasıl verdin diye sordunuz mu. Bugün Akseki Beledye Başkanı geliyor, Oymapınardaki bizim belediye çalışanlarımıza hesap soruyor. Git önce bunun kavgasını, manavgattan alınan değerlerin hesabını, kavgasını ver. Side limanı manavgatın elinden alınırken ne yapabiliriz onu sorgula. Önce biraz iş yapmayı, sorumluluğu öğren ondan sonra bu tarz polemiklere gir. Manavgat’ta Büyükşehirin sorumluluğunda olan duraklar, kaldırımlar perişanlık içinde. Kırılmış, dökülmüş, esnaf işgaliyesi mevcut. 32 kilometrelik Manavgat’tan alınan caddelerde Antalya Büyükşehir Belediyesinin 7 adet zabıtası görev yapıyor. Önce bunu sorgulayın. Gidin Kaştan Gazipaşa’ya kadar yüzlerce değil, binlerce “iyi gelecek” levhaları. Benim köylerime ne yaptınız. Köyü milletin efendisi yapmak vardı, Köyü kentleştirmek vardı. Köyü şehirleştirmek adına ne yaptın. Ben sana söyleyim ne yaptığın. Yasa hem Manavgat Belediyesine hem Büyükşehire köylere hizmet edin diyor. Ama yasanın önüne geçebilmek adına meclis çoğunluğunu kullanarak bizim de red verdiğimiz meclis kararıyla köyün içine ilçe belediyeleri, köy yollarına büyükşehir hizmet götürecek diye karar alındı. Benim kapanan mahallelerimde 78 muhtarım var. Hepsi hizmet bekliyor. Asıl yatırımı gerektiren köyün içidir. Köylü hizmet bekliyor. Meydanı kapatılsın istiyor. Köy konağı istiyor, park istiyor, köyün içinde muhtarlık istiyor. Yollarda birkaç yama yaparak köylerden kendini kurtarıyorsun. Köylü vatandaşlarımız bunları yutmayacaktır”

Başkan Sözen, 1 Kasım Pazar günü yapılacak seçimlerin de hayırlı geçmesini temenni ettiğini söyledi. Sözen, “Bu Pazar günü yapılacak seçimlerinden halkımıza hayırlar getirmesini diliyorum. Kazasız belasız, sağlıklı sıhhatli geçer inşallah. Hepimizin kaygısızca yaşayabildiği, gençlerimizin basınımızın yaşadıklarını özgürce ifade edildiği, eksikleri rahatlıkla telaffuz edilebildiği, demokrasinin özümsendiği, cumhuriyet ve Atatürk değerlerinin asla tartışılmadığı bir Türkiye’yi seçimden sonra görmeyi diliyoruz” dedi.