MODERN YAYA KÖPRÜSÜ 15 EYLÜL’DE AÇILIYOR

YAYA K+ûPR+£S+£ A+çILI+Ş B¦-LBOARDI

MODERN YAYA KÖPRÜSÜ 15 EYLÜL’DE AÇILIYOR

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, kent halkını her gün yeni bir hizmet ve yatırımla buluşturmaya devam ediyor. Manavgat’ta Pazartesi Pazarı Kompleksi’nden sonra 15 Eylül’de de Türkiye’de bir ilk olan modern yaya köprüsünün açılışının yapılacağı açıklandı

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, kentin gelecek 20 yılına yön verecek büyük proje, hizmet ve yatırımlarını bir bir hayata geçirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde Manavgat’ın ticaret hayatına artı değer katacak olan Turistik Pazartesi Pazarı Kompleksi’nin açılışını, Manavgat halkıyla birlikte yapan Başkan Sözen, şimdi de Türkiye’nin ışık, ses ve su gösterisi yapma özelliğine sahip ilk ve tek modern yaya köprüsünün açılışını, 15 Eylül 2017 Cuma günü yapacak. Saat 20.30’da Yukarıpazarcı Irmak Kıyısı’nda yapılacak olan açılış töreninde ünlü sanatçı Ferhat Göçer de konser verecek.

DSC_0045

IŞIK, SES ve SUYUN DANSI

Manavgat’ın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, kentin bir yakasından diğer yakasına kolay geçişi sağlamak amacıyla hayata geçirilen yaya köprüsünün temeli, uzun ve zahmetli proje çalışmaları sonrasında 19 Ağustos 2016’da atıldı. Türkiye’de bir benzeri olmayan mimari özellikleri ve modern mühendislik hizmetleri kullanılarak inşa edilen köprünün, gerek görsel, gerek işlevsel olarak kente artı değer katması öncelikli fikir olarak benimsendi. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in önderliğindeki teknik ekip, turizmin gözbebeği Manavgat’ta, görsel anlamda farklı bir ambiansın yaratılması amacıyla ışık, ses ve suyun dansını bir araya getirildiği köprüyü inşa etmeye başladı.

DSC_0040

DSC_0043

KENTE ARTI DEĞER KATTI

Yukarı Pazarcı Mahallesi ile Yukarı Hisar Mahallesi’ni birbirine bağlayan yaya köprüsü, ulaşımı rahatlatırken, görsel olarak da bölgeye artı değer kattı. Türkiye’de gövdesi, tek parça halinde montajı yapılan en uzun açıklığa sahip olan köprü, toplam 106 metre uzunluğunda ve 5 metre eninde olarak inşa edildi.

DSC_1554

Manavgat Irmağı ile kamusal kullanım alanını bütünleştirici şekilde tasarlanan köprünün imalatı sırasında 200 ton çelik, 32 adet 950 metre uzunluğunda Uzakdoğuda imal edilen sarmal halat kullanıldı. Köprünün inşa aşamasında yine Uzakdoğulu mühendisler ve belediye teknik ve proje çalışanları, büyük emek koydu.

YAYA K+ûPR+£S+£ (3)

MANAVGAT HALKINDAN TAM NOT ALDI

4 adet betonarme temel üzerine oturtulan yaya köprüsü, 122 adet 100 cm çapındaki kazıklar yerleştirilerek sağlamlaştırıldı. Tüm doğal ve çevresel değerler korunarak inşa edilen köprüye, vatandaşların ve turistlerin geçerken dinlenebilecekleri ve ırmağı seyredebilecekleri alanlar yerleştirildi. Akşamları görsel şov amacıyla köprü üzerinde 10 farklı ışık animasyonu, müzikle uyumlu şekilde suya yansıtıldı. 21 dakikalık ışık, ses ve su gösterisi seansında toplam 448 ton su kullanıldığı açıklandı. Özellikle akşamları Manavgat’ı bambaşka ışık oyunlarıyla renklendiren köprü, izleyenlerden vatandaşlardan tam not aldı.

YAYA K+ûPR+£S+£ (9)

BAŞKAN SÖZEN AÇILIŞA DAVET ETTİ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, modern yaya köprüsünün açılışına tüm Manavgat halkını davet etti. Sözen, “Yaya köprümüzün yapımı sorunsuz bir şekilde tamamlandı. İki yakayı birbirine bağlayan köprümüz ulaşımı rahatlatırken görsel olarak da bölgeyi güzelleştirdi. Köprümüz yapılırken tüm doğal değerlerimiz korunmuş, tek bir ağaç bile kesilmemiştir. Köprümüzün Manavgat halkımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 15 Eylül 2017 Cuma günü Yaya Köprümüzün açılışına tüm halkımızı davet ediyorum. Gelin Manavgat’ımızın gelişip güzelleşmesinin gurur ve heyecanını hep birlikte yaşayalım” dedi.

YAYA K+ûPR+£S+£ (4)

YAYA K+ûPR+£S+£ (11)