MANAVGAT ULUALAN’A SAHİP ÇIKIYOR

Untitled-1

MANAVGAT ULUALAN’A SAHİP ÇIKIYOR MANAVGAT’TA HALKIN AYAK SESLERİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Manavgat Ulualan Bölgesi’nin golf alanlarına tahsis edilmesinin planlanması, Manavgat halkını ayağa kaldırdı. Belediye Başkanı Şükrü Sözen önderliğinde acil olarak toplanan Manavgat STK temsilcileri, MANAVGAT ULUALAN’I KORUMA PLATFORMU’nu oluşturdu.

Önümüzdeki hafta içinde eylem ve farkındalık çalışmalarına STK’ların ve halkın katılımıyla geniş katılımlı toplantılar yapılmasıyla başlanacağı açıklandı

1

BAŞKAN SÖZEN STK’LARI TOPLADI

Turizm Bakanlığı’nca Ulualan Bölgesinde Manavgat’ın geleceğinin yattığı 3 bin dönümlük alanda Yat Limanı ve Çekek Yeri yapımının iptal edilerek, golf alanlarına tahsis edilmesi, Manavgat’ı ayağa kaldırdı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, acil olarak kentteki sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı bir ön toplantı düzenledi. Başkan Sözen’in başkanlık ettiği Side Ek Hizmet Binası’ndaki toplantıya TBMM’de grubu bulanan partilerden CHP Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar, İYİ Parti Manavgat İlçe Başkanı Hatice Avcı, MATSO Başkanı Ahmet BOZTAŞ, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Özcan, Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Şoförler Odası ve Manavgat ve Çevresi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kef. Koop. Başkanı Muammer ÜNAL, Sabit ve Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun DOĞAN, Servis Aracı İşletme Esnaf Odası Başkanı Mustafa AYDIN, Serbest Muhasebe ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Nezih ÖZGENÇ, İnşaat Mühendisleri Odası Temsilci Yard. Volkan Şevik, Mimarlar Odası Başkanı Ahmet ATÇI, Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Meryem ÖZKAYMAK, Makine Mühendisleri Odası ve Manavgat Turizm ve Alt Yapı Birliği Başkanı Erşan ÖZDEN, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Osman Zafer KEÇER, Süt ve Süt Üreticileri Birliği Başk Yrd. Abdurrahman Erdoğan, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB Başkanı Mehmet USLU, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Salim AKSOY, 236 No’lu Öğrenci Servis Hizmetleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Emin ERSOY, S.S 37 No’lu Şehiriçi Özel Halk Otob. Motorlu Taşıyıcılar Koop. Bşk Ali ÇENESİZ, Manavgat Merkez Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı ve Bakkal, Büfeler ve Bayiler Odası Başkanı Abdullah AKÇA, BARO Temsilcisi Av. Saip Umut SERTÇELİK, Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Temsilcisi Sabri Kaya, Ziraat Odası Meclis Başkanı Ömer Şahin ve Tersane İşletmecisi Ramazan Taş, belediye başkan yardımcıları ve belediye teknik heyeti katıldı.

101683901_1059182748242166_7548163349205221376_n

SİVİL PLATFORM OLUŞTURULDU

Toplantıda “Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu” kurularak 10 kişiden oluşan bir de yürütme kurulu belirlendi. Platform, önümüzdeki hafta içinde STK’lar ve Manavgat halkının katılacağı geniş katılımlı toplantımad düzenleyerek çalışmalarına başlayacak.

BAKANLIK 4 PARSELE GOLF ALANI PLANLADI

Başkan Sözen, konuşmasına STK temsilcilerini, alanla ilgili hatırlatma ve bilgilendirme yaparak başladı. 2019 yılı Mayıs ayında da STK’larla ve halkla bu konuda büyük toplantılar yaparak paylaşımlarda bulunduğunu hatırlatan Sözen, Ulualan bölgesi sahil bandının, bütününde henüz yapılaşmamış önemli büyüklükte bir alanı kapsadığını, Akdeniz, Manavgat Irmağı ve orman alanları ile bütünlenen doğal yapısı ile Manavgat kenti ve bölge halkı için çok büyük önem arz eden ender nitelikteki boş alanlardan birisi olduğunu söyledi. Sözen, Ulusal ve Uluslararası projelere konu edilebilecek potansiyelleri olan alanın, herkesin kullanımına açık olarak kurgulanacak sosyal alanları, kentin ve bölgenin ekonomik ve ticari hayatına katkı sağlayacak yat limanı, turizm ve ticaret kullanımları, tekne imal ve çekek yeri gibi yatırım alanları ile bölgesel tüm ihtiyaçlar ve talepler dikkate alınarak ortak bir akılla bütüncül olarak projelendirilmesi ve planlanması gerektiğini dile getirdi. Başkan Sözen, böylesine önemli bir alanın Turizm Bakanlığı’nca 30.11.2018’de onaylanan planda, söz konusu bölgeye 3 tanesi konaklamalı 75’er hektar, 1 tanesi konaklamasız 55 hektar olmak üzere 4 ayrı parça halinde yaklaşık 280 hektarlık alan sadece "Golf Alanı" kullanımlarına tahsis edilecek şekilde planlandığını söyledi. Alanda yer alan yaklaşık 2 km'lik sahil şeridinin tamamının, bu golf alanlarına cepheli olacak şekilde düzenlendiğini, planlama alanı ve çevresinde yer alan kullanım alanlarının ve bölge halkının kullanımından izole edildiğini dile getirdi.

4

SÖZEN; “HALKA RAĞMEN HİÇBİRŞEY YAPILAMAZ”

Sözen halka rağmen hiçbir şey yapılamayacağını dile getirdiği konuşmasına şu sözlere yer verdi. “Hepinize böylesine önemli bir toplantıya katıldığınız için teşekkür ederim. Manavgat hepimiz için son derece önemli. Kentimize katkı yaptığımız zaman ülkenin geleceğine katkı yapmış oluyoruz. Manavgat’ta görev yapmak benim için her zaman gurur kaynağı oldu. Bizler ne kadar doğru işlere imza atabilirsek çocuklarımızın geleceğine o kadar çok yatırım yapmış oluruz. Manavgat’la ilgili doğru, sağlıklı adımların atılması gerekiyor. Sağlıklı adımlar atılmazsa kentlere ne kadar zarar vereceğini bilen insanlarız. Belli şeyler kaybedilmeden müşterek hareket etmemiz, bu kentin yarınları için ortak konuşabilmemiz, yanlış gördüğümüz şeyleri siyaset ötesinde düşünerek söyleyebilmemiz çok önemli. Hepiniz bu toplantıda ev sahibi olabilirdiniz, ama Manavgat Belediyesi bu toplantıya ev sahipliği yaptı.

m (3)

Daha önce de bu konuyla ilgili olarak toplantılar yapıp, bu işin yanlışlığına beraberce düşünce koymuştuk. Birkaç gündür sosyal medyada izliyorsunuz, insanlar evde oturduğu süreçte bazı konulara daha çok vakıf olabiliyor. Belediye olarak bizler de sosyal medyayı izledik, ama bilgi karışıklığı olduğunu gördük. Vatandaş hassasiyetle tepkisini koyuyor ama niye tepki koyduğunu tam anlamıyla bilmiyorlar. Siyasetçiler halkın temsilcisidir. Sizi son gelişmelerle ilgili bilgilendirelim, daha sonra da halkımızı bilgilendirelim diye böylesine bir başlangıç yaptık. Ulualan Mevkimiz 5 bin dönümlük bir alan. 3 bin dönümü Milli Emlak’ın, 1800 dönüm civarı belediyenin, arkasında özel mülkiyetlerin olduğu can bir değerimiz. Ortak düşüncemiz, bu kentin geleceğinin herkesin düşüncesi alınarak kurgulanması. Bilgimiz yetmiyorsa, uluslararası ofislerden de bilgi alarak ortak akılla kurgulanması. Bu konularda her zaman sizlerle hemfikir olduk. Ticari alanlar, konaklamalar, sportif tesisler, sosyal donatı alanları ile orayı tam anlamıyla bir cazibe merkezine dönüştürelim ki, Manavgat’a artı değer katsın. Bunu acele etmeden siyasi kaygı olmadan sağlıklı bir şekilde kurgulayalım demiştik. Bu işin ilk başlangıcında Turizm Bakanlığı toplantıya çağırmıştı bizi. 750 şer dönümlük ve 500 dönümlük alanları 4 parçada ihaleye çıkarıp satacağız demesiyle başlamıştı konu. ‘Biz de asıl plan konusunda sorumlu Manavgat Belediyesi’dir’ demiştik. Biz düşüncelerimizi Manavgat halkı adına orada da ifade etmiştik. Bakanlığın bu konuda ne kadar ısrarcı olduğunu da gelip sizinle de paylaştık. AKM de sizlerle de toplantı yaptık. Buradan çıkan sonucu bakanlıkla paylaştık. Kent dinamikleri ve hassasiyetine asla kayıtsız kalmazlar diye umutla düşüncelerimizi orada ifade ettik. Hatta AKM’deki toplantıyı canlı olarak yayınlattım. “Toplantıyı canlı veriyorum” dinleyin dedim. HALKA RAĞMEN HİÇ BİR ŞEY YAPILMAZ dedim. Kayıtsız kalmazlar demiştik. Ama öyle bir noktaya geldik ki, bakanlığın kafasında hiçbir şeyin değişmediğini gördük.” dedi.

2

KAYBEDİLMİŞ BİR ŞEY YOK, HERKES DAVA AÇSIN

Sözen, bu alanla ilgili olarak herkesin dava açması çağrısında da bulundu. Sözen,Önemli olan haklı gördüğümüz noktada itirazlarımızı koymamız. Kaybedilmiş bir şey görmüyorum. Siyaseti bir kenara bırakarak, kime gidilmesi gerekiyorsa gidelim. Bunun vebalini hiç birimiz ödeyemeyiz. Bu nedenle tek yürek olma mecburiyetimiz var. Golfe de karşı değiliz ama Oymapınar Bölgesinde buna yer verilebilir. Anlamını kaybettikten sonra bu koltukların hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Bununla ilgili radikal adımları atmamız lazım. Kendimizi yok saydırmayacağız. Yarın ‘of’ dememek adına, mutlaka planın durdurulması noktasında hepimizin dava açmasını diliyorum. Bu kimseyi zan altında bırakacak bir şey değil. Bölgemizin geleceği adına böyle bir konuda dava açamayacaksam ne için açacağız” diye konuştu.

m (13)

KENTİN GELECEĞİ 4 KİŞİYE VERİLEMEZ

Başkan Sözen, kentin geleceğinin 4 kişiye verilemeyeceğini de vurgulayarak, “3 bin dönümlük alanla ilgili bu kenti dinlemiyorum deme hakları yok. Böyle bir yer planlanarak halkı düşünmek zorundasın, denize inişleri bağlamak zorundasın. İnsanlar 2.5 km’de denizi hiç göremeyecekler. Belek örneğini hatırlayın, gerideki mülkiyetler kapanacak. Burası insanların ticaretini, çocukların geleceğini düşünerek tasarlanmalı. Benim kentimin geleceğini 4 kişiye vermemelisiniz. Bakanlığa da bildirdim bu düşünceleri. Böylesine yanlış bir süreç götürülüyor. Burada Marina da olmak zorundadır. Bu bölgeye değer katacak dediğimde, bakanlık yetkilileri, “Marinadan golf misafiri rahatsız olur” diye cevap verdi. Manavgat’ın geleceğini en az benim kadar düşünüyorsunuz. Temsil noktasında olduğumuz, için yarın çocuklarımıza hesap veremeyiz. Hangi siyasi partide olursa olsun, bu işe sahip çıkmadığı sürece, biz Manavgat’ın evladıyız, demediğimiz takdirde bu yer Manavgat’ın önünü kapatır biz de yutkunur dururuz. Sessiz kaldık diye hepimiz vicdan azabından ölürüz. Son derece kilit noktadayız, hassas noktadayız” dedi.

m (2)

SÖZEN; BURAYA ONAY VERMEDİĞİMİZ İÇİN İŞLERİMİZ ASKIYA ALINIYOR

Başkan Sözen, belediye yatırım ve hizmetlerinin de buraya onay verilmemesi yüzünden askıya alındığını, adeta cezalandırıldığını ilk defa bu toplantıda açıkladı. Sözen, Kazan bölgesinde hayata geçirilecek olan Nehir Yat Marina projesine onay alınamadığını, bölgedeki yangın pistinin kaldırıldığını, su sporlarının MUÇEV adındaki bir dernek kanalıyla başka firmalara verilmeye çalışıldığını, Sorgun’daki 254 dönümlük alanın yer tesliminin yapılmadığını ayrıca da belediye bünyesinde kurulan KUDEP’e ‘olur’ verilmediğini STK temsilcileriyle paylaştı. Sözen, “Bizim belli ölçüde işlerimizin askıya alındığını, ötelendiğini gördük. Şikayet anlamında söylemiyorum ama Manavgat Belediyesi’nin dik duruşunda nelerle cezalandırıldığını bilmemiz gerek. Kazan bölgesinde Marina projemiz var. Bütün olurları aldık, Açık deniz marinası değil bölgeye canlılık katacak bir çalışmaydı. Bütün olurları aldık; Ulaştırma bakanlığı da olumlu görüşünü beyan verdi. Ama ne hikmetse o projemiz askıya alındı. Orman Bakanlığının orada yangınlarda kullandığı bir pisti kaldıracaklarmış. Bu tehlike demektir. Ayrıca su sporlarının MUÇEV’e verilmesiyle ilgili de Çevre Müdürlüğüne yazılarımızı yazdık. ÖÇK bölgelerinden bahsediyoruz. MUÇEV diye bir dernek eliyle su sporlarının özel teşebbüslere satışı gerçekleştiriliyor. Oradaki dengeler kentte kalsın diyoruz biz. Manavgat Belediyesi’nin elinde kalsın. Oysa biz daha önce ÖÇK’dan burayı talep etmemize rağmen bunu yapıyorlar. Bakanlık yapılan bütün itirazları reddetti. Biz burada kararlıyız diye bir yazıyı gönderdi. Bölgenin hassasiyetlerini gündeme bile almıyor. Biz halka söz verdik burayı koruyalım diye dişimizi sıkıyoruz. Su sporları bölgemizde kalmalıdır. Sorgundaki mesire Alanının batısındaki 254 dönümlük alanın kesin tahsisini aldık. Halkın kullanımına açalım, birileri kapmadan diye aldık. Fakat maalesef ki oranın yer teslimini bize yapmıyorlar, askıda duruyoruz. Bunun dışında Sorgun’da halk plajımız var. Burayı modernleştirdik; revize ettik. Halkımız kullanıyor. Burayı da askıda tutuyorlar, bize vermiyorlar. Demirciler’de kurguladığımız Hayvan Pazarı’mız da askıda bekletiliyor. Bölgesel planlarımız var, hepsi askıda. Plan sürecimiz donmuş durumda, sırf burayla alakalı. ‘Manavgat belediyesinin her şeyini askıya alın talimatı var galiba. Belediyemiz bünyesinde kurulacak olan Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’nun herşeyi hazır. Ancak bunun oluru bize gelmiyor. Büfelerin kiralanması konusunda biz buna talibiz ihaleye girelim dememize rağmen dikkate alınmadık” dedi.

ULU ÖNDER ATATÜRK LİMAN YAPIMINI İSTEMİŞ

Sözen, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in bölgeye liman istediğini belirten kendi imzasıyla resmi belgesi olduğunu dile getirdi. Sözen, “En önemlisi de Marina konusunda, Ulaştırma Bakanlığı’na yazı yazdık. Bu marina ile ilgili sözler verdiniz, plana koydunuz. Atatürk’ümüzün buraya limanın yapılması gerektiğini kendi imzasıyla bir belgesini de bize çıkarıp verdiniz. Bu sürece kadar geldiğimizde neden kaldırılmasına onay verdiniz dedik. Ulu Önderimizin istediği fakat bugüne kadar yapılamayan limanımız var. Bu değerlerin hepsi çiğnendi” dedi.

Toplantıda tüm STK temsilcileri de görüş ve düşüncelerini dile getirdi. Son olarak konunun tüm kamuoyuyla paylaşılması için MANAVGAT ULUALANI KORUMA PLATFORMU oluşturulması kararlaştırılırken çalışmaları organize edecek 10 kişilik bir Yürütme Kurulu da belirlendi. Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu Yürütme Kurulu ise şu kişilerden oluştu.

MANAVGAT ULUALANI KORUMA PLATFORMU YÜRÜTME KURULU

1- Ahmet BOZTAŞ-Manavgat Ticaret Odası Başkanı

2- Umut SERTÇELİK- Manavgat Baro Başkanı

3- Nezih ÖZGENÇ- Manavgat Mali Müşavirler Odası Başkanı

4-Sami Dursun DOĞAN- Manavgat Pazarcılar Odası Başkanı

5- Muammer ÜNAL- Manavgat Şoförler Odası Başkanı

6-Ahmet ATCI- Manavgat Mimarlar Odası Başkanı

7- Meryem ÖZKAYMAK- Manavgat Peyzaj Mimarları Odası Başkanı

8- Hasan ÖZCAN- Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı

9- Rasim METİN- Manavgat Ziraat Odası Başkanı

10- Mustafa AYDIN- Manavgat Servisçiler Odası Başkanı