MANAVGAT BELEDİYESİ TARİHE SAHİP ÇIKIYOR

SAM_1050

MANAVGAT BELEDİYESİ TARİHE SAHİP ÇIKIYOR

Manavgat Belediyesi kentte bulunan önemli kültür mirası tarihi değerleri korumak, tanıtmak ve gelecek nesillere bozulmadan aktarılmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yapıyor.

TARİHİ ZİNDAN KALESİ TEMİZLENİYOR

Manavgat Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, Roma dönemine ait, I. ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olan tarihi Zindan Kalesi'nde çevre temizliği yapıyor. Manavgat Belediyesi tarafından Irmak Kıyıları Düzenleme Projesi kapsamında bir süre önce yürüyüş yolu ve aydınlatmaları yapılarak güzelleştirilen Zindan Kalesi, sık sık temizlenerek kente yakışır hale getiriliyor. Belediye bünyesinde oluşturulan 7 kişilik ekip, yürüyüş güzergâhlarını kaplayarak tarihi dokuya zarar veren, çirkin görüntü ve yangın tehlikesine sebep olabilecek bitki, ot ve çöpleri temizliyor.

SAM_1053

DAHA NET GÖRÜNECEK

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “ Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan kentimizin tarihi eserlerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak bizim öncelikli görevimizdir. Tarihi değerlerimizin korunmasıyla ilgili olarak tüm birimlerimize talimat verdik. Bu anlamda gerekli tüm çalışmalar yapılmaktadır. Zindan Kalesi’nin de bu kentte yaşayan her yaştaki insanın hayatında oldukça önemli bir yeri vardır. Temizlik çalışmalarımız sonrasında Zindan Kalesi daha net görünür hale geleceğini düşünüyoruz” dedi.

SAM_1056

ZİNDAN KALESİ’NİN TARİHÇESİ

Zindan Kalesi'nin günümüzde hala var olan kalıntılarının Erken Roma Devrine (MS I. yy) ait olduğu düşünülmektedir. Manavgat'ın merkezinden geçen ve antik dönemdeki adı “Melas” olan Manavgat çayının Eski Hisar Mahallesi batı kıyısında bulunan kalıntıları, kule, sur duvarları ve mezarlıktan oluşmaktadır. Zindan kalesi, zamanında nehirde yapılan her türlü taşımacılığın emniyetini sağlamak, ticari veya askeri faaliyetleri kontrol altında tutmak amacı ile yapılmıştır. Yaklaşık 10 metre yüksekliğinde olan kulenin batı duvarı da tamamen yıkıktır.

SAM_1061