Manavgat Belediyesi Kültür Merkezi Açıldı

DSC_9445

MANAVGAT BELEDİYESİ

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI

Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi, sergiler ve konserlerle Manavgat halkına “Merhaba” dedi. Başkan Sözen, “Rüzgara karşı durarak hayallerimizi gerçekleştiriyoruz” dedi.

DSC_9986

YOĞUN KATILIM

Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi, kültür ve sanat etkinlikleriyle birlikte düzenlenen muhteşem bir törenle açıldı. Resim ve fotoğraf sergileri, Antalya Oda Orkestrası Konseri ve sanatçı Kubat’ın verdiği konserle açılan Kültür Merkezi’nin açılışına katılım da büyük oldu. Açılış törenine CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın yanı sıra CHP Antalya Milletvekilleri Yıldıray Sapan, Osman Kaptan, Arif Bulut, Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, Kaymakam Emir Osman Bulgurlu, Garnizon Komutanı, Jandarma Komutanı, CHP İl Başkanı Cavit Arı, İlçe Başkanı Ahmet Öztürk, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, belediye meclis üyeleri, oda başkanları, muhtarlar ve sivil toplum örgütlerinin başkanları ve vatandaşlar katıldı. Açılış töreni öncesinde Atatürk Kültür Merkezi içerisinde fotoğraf sanatçısı Tevfik Köymen’in fotoğraf, Nermin Alat’ın Resim Sergileri ile Manavgat’ın tarihi fotoğraflarının yer aldığı “Bir zamanlar Manavgat” fotoğraf sergisi sanatseverlerle buluştu.

DSC_9979

ANTALYA ODA ORKESTRASI’NA AYAKTA ALKIŞ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise açılış öncesi düzenlenen kokteylde tüm gelen konukları büyük bir nezaketle kapıda karşıladı. Sergilerin gezilip, sohbetlerin edildiği kokteylde Başkan Sözen konuklarla tek tek ilgilenip sohbet etti. Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışı hava muhalefeti nedeniyle tiyatro salonu önünde yapıldı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Kültür Merkezi’nin açılış kurdelesini Deniz Baykal, milletvekilleri ve Kaymakam Emir Osman Bulgurlu’nun yanı sıra tüm protokol üyeleri ve vatandaşlarla birlikte yaptı. Daha sonra hep birlikte tiyatro salonunda düzenlenen Antalya Oda Orkestrası konserine geçildi. Kültür Merkezi’ndeki ilk sanatsal etkinlik, Manavgat halkının büyük ilgisini çekti. Antalya Oda Orkestrası’nın verdiği muhteşem konser, dinleyiciler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı

DSC_9796 DSC_9638

BAŞKAN SÖZEN ve BAYKAL’DAN

ANLAMLI KONUŞMALAR

Ardından Atatürk Kültür Merkezi önünde kurulan sahneye hep birlikte geçildi. Kubat konseri öncesi Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ile CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal Manavgatlılara birer konuşma yaptı. Başkan Sözen, yaşanan zorluklara rağmen Manavgat’ta bir Kültür Merkezi yapma hayalini gerçekleştirdiği için çok mutlu olduğunu belirterek, kendisine destek veren belediye ekibine, görev yapanlara ve Manavgat halkına teşekkür etti. Deniz Baykal ise Manavgat’ın bu yatırımla birlikte 5 yıldızlı bir kent haline geldiğini belirterek emekleri için Başkan Sözen’e ve Manavgat halkına teşekkür etti. Başkan Şükrü Sözen konuşmasında su sözlere yer verdi.

DSC_9916 DSC_0103 DSC_0100

SÖZEN; “RÜZGARA KARŞI DURDUK

HAYALLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Görev yaparken zorluklarla karşılaştıklarını ancak yılmadıklarını belirten Başkan Sözen, “Manavgat’ta yaşayan tüm insanlarımıza hizmet etmek için göreve geldik. İnsanın hayallerini gerçekleştirmiş olması, yapmak istediklerini neticeye götürmesi kadar güzel bir şey olamaz. Bir düşünür “Yılma, pes etme yoksa bütün hayallerin düş olarak kalır” demiş. Biz de öyle yaptık. Manavgat’la ilgili hayallerimizi neticeye götürmek için yola çıktık. Bunun için hayallerinizi projeye dönüştürmeniz gerekiyordu. Manavgat’ın ihtiyaçlarını planlayarak hepsini projeye dönüştürdük. Ve geçen süreçte bir bir gerçekleştirdik. Sizin dualarınızın gücüyle bu noktaya geldik. Her zaman her şey tozpembe gitmiyor. Uçurtmalar rüzgar sayesinde değil, rüzgara karşı durdukları için uçarlar. Bizler de bunu düşünerek rüzgara karşı mücadele etmeyi de bu kısa dönemimizde öğrendik. Süreçte yılabileceğiniz belli sıkıntılarla karşılaşıyorsunuz. Günümüzde hayallerinizi tam anlamıyla engellerle karşılaşmadan neticeye götürebilmeniz gerçek anlamda zor. Ama biz yılmadan her türlü zorluğa rağmen bu gün bu noktadayız. Bu gün bu eser sizlerin dualarıyla neticeye çıktı” dedi.

DSC_0096 DSC_9925 DSC_9887

KÜLTÜR VE SANATIN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ

İçindeki güç ve inançla pek çok projeyi neticeye götürdüğünü dile getiren Başkan Sözen, Kültür Merkezi ve Gençlik Merkezi projelerini ise gençlerin kültür ve sanatın birleştirici gücü ve Atatürk değerleriyle yetişmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirdiklerini anlattı. Sözen, “Gelişen hızla çağdaşlaşma yolunda hızla emin adımlarla ilerleyen Manavgat’ımızda önemli projelerimiz neticeye gitti. Her zaman sanatla kültürün alt yapısını oluşturmaya gayret ettik. İnsanlarımıza bunun sözünü vermiştik. Bugün Manavgat’ta İbrahim Sözen Gençlik Merkezi ve bu gün açılışını yaptığımız Atatürk Kültür Merkezi’ni kentimize kazandırdık. Buralarda gençlerimiz tiyatrolar, operalar, konserler dinlesin istedik. Gençlerimiz kültür ve sanatın birleştiriciliği ışığında yetişsin ve kültür ve sanatın desteğiyle ülkelerine Atatürk devrimlerine sahip çıkmayı öğrensinler istedik. Bu inanç ve gayretle Kültür Merkezimiz de teknik ekibimin, inanan insanların ve sizlerin desteğiyle ortaya çıktı.

DSC_9323

ATATÜRK” İSMİ ONUR VERDİ

Başkan Sözen konuşmasında Kültür Merkezi’ni kendisine inananlarla birlikte zorluklara rağmen hayata geçirmesinin ve adına Atatürk isminin verilmesinin son derece önemli olduğunu ifade etti. Sözen, “Bu eser çok önem arz ediyor. Birincisi her türlü sıkıntıya rağmen rüzgara karşı mücadele ederek bu eseri hayata geçirmemizdir. Manavgat halkının gerçekten gereksinimi olduğuna inanmamız bu projeyi son derece özel kıldı. Merkezimiz 11 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Yine özel kılan nedenlerden diğeri ise Atatürk adını vermiş olmamızdır. Bugün her zamandan fazla birlik, bütünlük ve milli değerlerimizi unutmamamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Birbirimizi sevmemiz hoşgörüyle yaklaşmamız, etnik fark gözetmeksizin tek yürek bir bayrağın altında kardeşçe yaşamamız gereken özel dönemler. Bu ülkeyi çok büyük zorluklarla silah arkadaşlarıyla dünya tarihine iz bırakacak şekilde koruyan, kanlarıyla bedel ödeyerek, bizlere bugünleri hediye eden, bayrağımızı, Misak-ı Milli sınırlarımızı, devrimlerimizi bize emanet eden ve bu gün bu noktadaysak her şeyimizi borçlu olduğumuz Ulu Önder Atatürk’ün adını vermiş olmamız çok daha büyük gurur vericidir” dedi.

DSC_9744

BAŞKAN SÖZEN’DEN MESAJ

Manavgat Belediye Başkanı Sözen, kentteki tüm temsil noktasındaki kişilere seslenerek önceliklerinin bölge çıkarları adına çalışma çağırısında bulundu. Sözen “Bizim için en önemli değer görev aldığımız Manavgat’ımıza koşulsuz hizmet edebilmek. Sizler bize teveccüh gösterdiğiniz göreve getirdiniz. Tek isteğimiz Manavgat’ı çağdaş bir kent seviyesine taşıyabilmek. Bunun için hepimize görevler düşüyor. Öncelikle görev alan arkadaşlarıma, siyasi partilerdeki temsil noktasındaki arkadaşlarıma, belediye meclisindeki görev alan arkadaşlarıma, sivil toplum örgütlerindeki arkadaşlarıma ve muhtarlarımıza buradan bir kez daha seslenmek istiyorum. Bizim önceliğimiz Manavgat halkının mutluluğudur. Bizim önceliğimiz Manavgat’ta yaşayan insanların hak ettiklerini el birliğiyle Manavgat menfaatlerini ön plana çıkararak halkımıza verebilmektir. Kısır döngüyle siyaset yapmak Manavgat’ın önünü kapatır. Bölge çıkarları adına beraber hareket etme zaruretimiz vardır. Biz bu anlayışımızı koparmadan devam ettirmek istiyoruz. Görev sürecimiz bitince hepimiz mutlaka sokaklarda gezeceğiz. Gönlüm diliyor ki ben de dahil temsil noktasındakiler gururla başı dik halkın içinde gezebilsinler. Bunu başardığımız zaman görevimizi yapmışız demektir” dedi.

DSC_9362

MANAVGAT’IN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKALIM

Başkan Sözen konuşmasında herkese seslenerek Manavgat’ın değerlerine de sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak “Kısır döngüyle katı siyaseti ilke edindiğimiz ve birbirimizi çalıştırmayacak şekilde müfrit hareket ettiğimiz zaman yarın bunun zararını görmüş olan halk hesap soracaktır. Gönlüm diliyor ki hepimiz gururla huzurlu bir şekilde halkın içinde olabilelim. Bütün siyasetçilere ben de dahil olmak üzere belediye meclisinde çalışan arkadaşlarım da dahil olmak üzere herkese sesleniyorum. Yarın Manavgat halkımız, sahillerimiz elimizden giderken, köylerimize ait olan mera vasfındaki arazilerimiz elimizden giderken, sahillerin tek gelir kaynağı olan su sporları elimizden giderken, Manavgat’ın karakterini temsil eden caddeler elimizden, giderken, Manavgat ve Oymapınar Barajları Akseki’ye verilirken neredeydiniz diye soracaklar.

Dilerim ki görev alan bütün arkadaşlarım ben bununla ilgili mücadele ettim gayret ettim diyebilme vicdani rahatlığı içerisinde olsunlar. Yine Manavgat Belediyesinin 5 yıldır almak için mücadele ettiği, proje ürettiği ve kesin tahsisi yapıldıktan sonra verilmekten vazgeçilen Türkbeleni’ni kaybettiğimiz zaman ne yapacağız. Halk bize sorduğu zaman ne cevap vereceğiz hep beraber düşünelim isterseniz. Sorumlu olan herkese seslenmek istiyorum buradan” dedi.

DSC_9657

BELEDİYE TEKNİK EKİBİNE TEŞEKKÜR

Başkan Sözen, birlikte çalıştığı belediye teknik ekibini tek tek isimleriyle çağırarak teşekkür etti. Sözen, “Böyle projeleri neticeye götürmek kolay değil. Ekip ruhu gerekiyor. Bizim inandığımız ve bize inanan kadrolar gerekiyor. Ben bu konuda şanslıyım geçen dönem destek veren iyi bir kadrom vardı. Ve bu dönem de yine aynı şekilde beraber yola devam etmekten her zaman gurur duyduğum devasa bir Manavgat belediyesi ailesi var. Meclisiyle çalışanlarıyla, idare ve teknik kadromla bir bütünüz. Büyük emekleri olduğunu bildiğim teknik arkadaşlarıma hepsine yürekten teşekkür ediyorum” dedi, Başkan Sözen yüklenici firma yetkililerine de plaket vererek teşekkür etti.

BAYKAL’DAN BAŞKAN SÖZEN’E ÖVGÜ

Başkan Şükrü Sözen’in ardından sahneye konuşma yapması için davet edilen CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ise turizmde dünyada yıldız olan Manavgat'ın yeni yapı ile birlikte kültür ve sanat etkinliklerinde de 5 yıldızlı olacağını gösterdiğini söyledi. Böylesi devasa geniş kapsamlı bir kültür kompleksini kısa sürede Manavgat halkının hizmetine sunduğu için Başkan Sözen'i tebrik ettiğini ifade eden Baykal, "Gerçekten muhteşem bir kültür merkezini hizmete açmanın sevincini yaşıyoruz. Şükrü başkan, birilerinin yaptığı gibi 36 bin metrekare alana alışveriş merkezi yapma, para kazanma adına ticaret merkezi yerine sosyal belediyecilik adına bir kültür merkezi yaptığı için bir defa daha tebrik ediyorum. Bu kültür merkezini gördükten sonra Manavgat'ın sadece turizmde değil, kültür ve sanatta da beş yıldızlı bir şehir olduğunu gösterdi. Başkanınızın nasıl inançla heyecanla çalıştığını ve Manavgat halkının ona nasıl sahip çıktığını gördük. Bugün kültür merkezini açıyoruz. Kısa bir süre önce sel baskını yaşayan Manavgat’ta gecenin saat 1’inde ayağına çizme çekerek ekibiyle birlikte dışarıdan özel anlaşmalarla iş makinesi kiralayarak sel baskınına maruz kalmış her dükkana her eve koşmaya çalışan bir başkandan şimdi gençlerin beyinlerine yüreklerine kültür ve sanat taşımak isteyen bir başkanlık noktasına rahatça geçilebileceğini gördük. Selden dolayı da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi. Baykal'ın konuşmasından sonra Türk Halk Müziği sanatçısı Kubat sahne aldı. Halkalı Şeker türküsüyle Manavgatlıları coşturan Kubat, Aşık Veysel, Muharrem Ertaş, Neşat Ertaş ve Aşık Mahsun-i Şerif'ten türküler seslendirdi. Başkan Şükrü Sözen, sanatçı Kubat’a gecenin anısına bir plaket hediye etti.