MANAVGAT BELEDİYESİ ARŞİVİ ÇAĞDAŞ GÖRÜNÜME KAVUŞTU

DNZ_1973

MANAVGAT BELEDİYESİ ARŞİVİ ÇAĞDAŞ GÖRÜNÜME KAVUŞTU RAYLI, KİLİTLİ, DAYANIKLI ARŞİV DOLAPLARI

Gelişen ve her geçen gün büyüyen Manavgat’ta, halka daha kaliteli ve süratli hizmet verebilmek için çalışan Manavgat Belediyesi’nde arşiv sistemi ve arşiv odaları da modernleşip çağdaş görünümüne kavuştu.

Manavgat Belediyesi’nde raylı, kilitli sistemle açılabilen, su baskınlarına, yangına, depreme karşı korumalı, kemirgen hayvanların ve haşerelerin giremediği özel demir Volanlı Arşiv Dolabı sistemine geçildi. Yeni raylı kilitli dolapların yerleştirilmesinden sonra Manavgat Belediyesi’nin hemen hemen tüm birimlerinin evrak arşivleri Devlet Arşivi Mevzuatı ve Standart Dosya Planı’na ve kronolojik sıraya göre yerleştirilmesi işlemlerine başlandı.

DNZ_1982

KAPANAN BELDELERİN EVRAKLARI

Büyükşehir Yasası ile tüzel kişilikleri kapanarak mahalleye dönüşen Çolaklı, Evrenseki, Sarılar, Oymapınar, Kızılot, Taşağıl, Ilıca, Side ve Gündoğdu belde belediyelerinden de çuvallarla gelen evraklar “Ayıklama ve imha” işlemleriyle bu düzenli sisteme kayıt edildiği belirtildi. Manavgat Belediyesi ve Side Ek Hizmet Binası’na kurulan arşiv sisteminde çalışmalar kapsamında Yazıişleri Müdürlüğü, Mali Hizmetler Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, İmar Müdürlüğü, Elmam Müdürlüğü, Ruhsat Müdürlüğü, Kültür Müdürlüğü gibi birimlerin bütün evrakları kronolojik sıraya göre arşivlendi. Şu anda Akdeniz Bölgesinde tek olan uygulamanın bir sonraki aşamasında ise dijital arşiv sistemine geçileceği vurgulandı.

KURUMSALLAŞMA ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, bir süredir açık ofis uygulaması, bazı birimlerin ek hizmet binasına taşınması, numaratajlı sisteme geçilmesi, teknolojik hizmetlerin artırılması gibi kurumsallaşma çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Başkan Sözen, “Modern raylı kilitli dolap sistemli arşiv sistemini hayata geçirdik. Artık vatandaşlarımız ve tüm birimlerimiz aradıkları evraka anında ulaşabilecek. Yangına dayanıklı ve su geçirmez dolabın yerleştirildiği arşiv odalarımızda böylelikle hem hizmetin sunulması hızlanacak hem de belgeler güvenli bir şekilde koruma altına alınmış olacak. Ayrıca yapılan arşivleme çalışmayla kapanan beldelerimizden gelen evraklar da düzenli bir şekilde kayıt altına almış olacak. Manavgat Belediyemizin kurumsallaşma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Amacımız halkımıza ve daha kaliteli hizmeti sunabilmek” diye konuştu.

DNZ_2019