ENGELLİLERİ ANLAMAK İÇİN EMPATİ YAPTILAR

engelsiz

ENGELLİLERİ ANLAMAK İÇİN EMPATİ YAPTILAR

Manavgat Belediyesi’nin Çocuk Kültür Merkezi öğrencileri, 3 Aralık Dünya Engelliler Haftasında çok anlamlı bir farkındalık etkinliğine imza attı. Merkezdeki çocuklar, Engelsiz Yaşam Merkezi’ne giderek, düzenlenen empati çalışmasına katıldı.

. Öğrencilerden kimi gözlerini bağlayarak görmeyen bir kişinin yerine kendini koyarken, diğer bir çocuk da yürüme engelli veya işitme engelli birinin duygularını yaşamaya çalıştı. Manavgat Belediyesi Side Çocuk Kültür Merkezi’nde eğitim gören 180 öğrenci, “Hepimiz Farklı ve Özeliz” projesi kapsamında Ilıca Meliha Ercan Engelsiz Yaşam Merkezi’nde engelli bireyler ile bir araya geldi. Önce düzenlenen semineri dikkatle dinleyen öğrenciler, proje kapsamında engellilerle iletişim ve yaşam biçimlerini konu edinen drama etkinliklerini de hep birlikte sergiledi.

MNVG0084

DRAMA ÇALIŞMASINDA ENGELLİ OLDULAR

Programa engelli bireyler ve öğrenciler, engellilik ile ilgili olarak yaşadıkları olumlu ya da olumsuz örnekleri anlattı. Projede kimi öğrenciler, işaret diliyle konuşmaya çalışırken, kimi tekerlekli sandalyeye binerek engellerden aşmaya çalıştı. Bazı öğrenciler de görmeyen bir vatandaşın yaşadığı duyguları hissetmek amacıyla gözlerini bağlayarak yürümek için çabaladı.

MNVG0092

Verimli ve farkındalıklı bir gün geçiren öğrenciler, kendilerine bu imkanı sağlayan Manavgat Belediyesi’ne ve öğretmenlerine teşekkür etti. Öğrenciler, “Bu çalışmadan çok şey öğrendik. Görmeyen, yürüyemeyen veya duyamayan birisinin duygularını yaşamak çok farklı bir his. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bir gün bu durumları yaşayabiliriz” dedi. Her sağlıklı bireyin birer engelli adayı olduğunu ve insanların hayatın her alanında birbirine empati ile yaklaşması gerektiğini belirten Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat Belediyesi’ndeki tüm eğitim kurumlarında öğrencilere bu bilinci aşılamaya çalıştıklarını söyledi.

MNVG0086

MNVG0109