Gaziler Vakfı Çanakkale 1915 100.Yıl Etkinlikleri Gezici Müz

_DSC1225

GAZİLER VAKFI ÇANAKKALE 1915 100.YIL ETKİNLİKLERİ GEZİCİ MÜZESİ

MANAVGAT BELEDİYESİ’NİN KATKILARIYLA 2. KEZ MANAVGAT’TA

Manavgat Belediyesi, Türkiye’nin ve Dünya’nın tek gezici müzesi olan “Gaziler Vakfı Çanakkale 1915 100.Yıl Etkinlikleri Gezici Müzesi ” ni 2’kez Manavgat’a getirerek 16-22 Şubat tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde ziyarete açacak.

2 yıl önce de yine de Manavgat Belediyesi’nin organizasyonu ile kente getirilen ve binlerce öğrencinin beğeniyle gezdiği Çanakkale Müzesi’nin yeniden Manavgat halkının izlemesine açılacak olması heyecan yarattı. Gelibolu Yarımadası ve Çanakkale bölgesinin en çok ziyaret edilen “GAZİLER VAKFI ÇANAKKALE 1915 100.YIL ETKİNLİKLERİ GEZİCİ MÜZESİ” Çanakkale’den Anadolu’ya adlı proje kapsamında, Çanakkale’ye giderek oraları göremeyen vatandaşlara ulaşmak amacıyla oluşturulduğu belirtildi. Müzede Çanakkale savaşlarına ait görsel ve yazılar, 1915 çekimi 30 dakikalık özel belgesel film, savaş ve hatıralarını anlatan resim ve tablolar, temsili mezar ve şehitlikler, Çanakkale Savaşını canlandıran hastane çadırı, gerçek ebat ve kıyafetleriyle askerlerden oluşan 4 bin parça eser yer alıyor.

DSC_6178

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, kültür hizmetleri kapsamında 1 hafta boyunca öğrencilerin ve Manavgat halkının ücretsiz olarak müzeyi gezebileceklerini söyledi. Sözen, “Belediyelerin bir görevi de milli duygularımızı gelecek nesillere onların bu alandaki eğitimlerine katkıda bulunarak aktarmaktır. Çanakkale müzesini öğrencilerimizin ve çocuklarımızın görmesi manevi anlamda büyük değer taşıyor. Çocuklarımız bu vatan topraklarının ne kadar zorluklarla kazanıldığını bir kere daha böylece kavramış olacak. Tüm Manavgat halkımızı ve öğrencilerimizi GAZİLER VAKFI ÇANAKKALE 1915 100.YIL ETKİNLİKLERİ GEZİCİ MÜZESİ’ni gezmesini öneriyorum” dedi.

_DSC1214