BAŞKAN SÖZEN BASIN TOPLANTISI YAPTI

Untitled-1

BAŞKAN SÖZEN BASIN TOPLANTISI YAPTI

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat gündemine ilişkin önemli konularla ilgili basın toplantısı düzenledi. Sözen, Ulualan için toplanan imzalar, Manavgat’a yapılması vaad edilen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen 500 yataklı devlet hastanesi, Canlı Hayvan Pazarı yeri gibi konulara açıklık getirirken kendisine yönelik yapılan eleştirilere de cevap verdi.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, gündemdeki önemli konulara ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Manavgat Belediyesi Side Ek Hizmet Binası’nda düzenlenen basın toplantısında Belediye Başkan Yardımcıları Halis Akkaya, Semra Öztürk, Mustafa Ceylan, İsmail Hakkı Ödevoğlu, Levent Ardıç, İmar Müdürü Zafer Keçer ve Plan ve Proje Müdürü Özgür Karasoy da Başkan Şükrü Sözen’in yanında yer aldı. Başkan Sözen, tüm Manavgat halkının ve basın mensuplarının geçmiş kurban bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında, üzüntüsünü de ifade etti. Sözen, “Manavgat’ta, Antalya’mızda ve ülke genelinde bizi izleyen bütün dostlara saygılarımı, sevgilerimi iletiyorum. Sizler çok önemli bir görev ifa eden arkadaşlarımızsınız. Bu kentin ülkenin geleceği için her zaman sorumluluk alan, insanlarsınız. Saygıdeğer bir mesleği icra ediyorsunuz. Kentimize koyduğunuz katkılardan dolayı da yürekten teşekkür etmeyi görev kabul ediyorum. Bunu söylerken sadece basın mensubu arkadaşlarım değil her noktada görevini hak ettiği gibi yapanlara teşekkür ediyoruz, ama hangi mesleğini ezen, ezdiren, mesleği itibarıyla hangi meslek olursa olsun birilerinin cebine giren insanları da onaylamadığımızı, tasvip etmediğimizi, anlık çıkarlara göre hareket eden yapıları hiçbir şekilde onaylamadığımızı da ifade etmek istiyorum. Herkes mesleğine saygı duymak mecburiyetindedir. Değerli dostlarım kurban bayramını eda ettik. Ağır mübarek bayramımızdı. İnsanların ruhani duygularının ön plana çıktığı, sevginin hoşgörünün ön plana çıktığı, birbirimizi sevmemiz, kabullenmemize zemin oluşturan ağır mübarek bir bayramdı. Ben Geçmiş bayramınız da kutluyorum. İnşallah ki bu korona derdinden kurtulmuş çok daha sağlıklı çok daha sıhhatli hak ettiğimiz koşulları elde ettiğimiz yeni bayramlarda İnşallah kavuşuruz”

_NVG2301

BAYRAM ÖNCESİ AÇIKLAMA YAKIŞIKSIZDI

Sözen, Ak Parti İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu’nun bayram öncesinde talihsiz bir açıklama yapmasının zamanlamasının yanlış olduğunu söyledi. Sözen, “Bir taraftan boyutlu duygularımızı ifade ederken Bir taraftan da üzüntüyle bu duygulardan yoksun, bu duyguların ne anlama geldiğini bilmeyen bir bayram arifesini çatışma sürecine dahil etmeye çalışan anlayışlar da illaki olabiliyor. Siyaset her zaman yapılacak şeyler değildir. Siyaseti yapacağınız zaman vardır. Arifeden bir gün önce az önce ifade ettiğim o güzel duyguların içinde olmamız gereken bir dönemde Ak parti İlçe Başkanının talihsiz bir açıklaması oldu. Son derece üzüldüm. Bir kere zamanlamasını son derece yanlış bulduğumu ifade etmek isterim. Bizler hiç kimseye düşman değiliz. Bu toplumun geleceğine katkı yapmak için görevlerde olan insanlarız ve bu toplumun huzurunu herkesten önce düşünmesi gereken temsil noktalarındayız. Bayramların ne anlama geldiğini, toplumu ne ölçekte birleştirmesi gereken unsurlar olduğunu unutmaması gerektiğini ifade ediyorum”

_NVG2319

TEK BAŞINA, GÜLEREK, LAKAYIT AÇIKLAMA

Başkan Sözen, Ak Parti İlçe Başkanının açıklamasını eleştirerek, “Tabii ki ilçe başkanları siyasi parti temsilcileri açıklamalar yapabilirler gayet doğaldır gündemi takip edebilirler doğru, yanlış gördükleri şeyleri halka ifade edebilirler. Ama bunu ciddiyetle yapmak zorundalar. Lakayıt bir üslupla, gülerek, ciddiyetsiz bir şekilde, söylediklerini tekrar eden, zamanlaması yanlış bir açıklamayı talihsiz ve yakışıksız buluyorum. İktidar partisi bugün tek başına, Türkiye’yi uzun yıllardır yöneten bir güçtür. Öncelikle temsil ettiği makamın ağırlığını hissetmesi, bir hissettirmesini isterim. Manavgat Belediye Başkanı olarak ben, iktidar Partisi’nin ilçe başkanlığı makamına saygı duymayı hayal ediyorum arkadaşlar. O makam kıymetlidir. Manavgat’taki iktidar partisinin temsilcisinin gülerek, alaycı bir tonla etrafında meclis üyeleri, yönetim kurulu üyeleri, yardımcıları olmadan, tek başına çıkıp basiretsiz, lakayıt bir açıklama yapmasına gönlüm razı olmadı” diye devam etti.

_NVG2320

MANAVGAT BELEDİYESİ AK PARTİ’NİN İLÇE KONGRE SÜRECİNE ALET EDİLEMEZ

Manavgat Belediyesi’ne yapılan ithamlar yüzünden acı hissettiğini dile getiren Sözen, Ak parti ilçe başkanının Manavgat Belediyesi’ni ilçe kongre sürecine alet ettiğini söyledi. Sözen, “En çok acı hissettiğim konulardan bir tanesi de Manavgat belediyesine yapılan ithamlardır. Manavgat Belediyesi halkın evidir. Burada çalışan insanlar bu topluma hizmet eden insanlar, meclis kadrosundan, çalışanlarından, Başkan yardımcılarından, müdürlerinden, şeflerinden, alanında kazma kürek süpürgesi ile çalışan kardeşlerimin her biri benim için kutsaldır, değerlidir. Tek hedefleri Manavgat halkına hizmet etmektir. Korunası insanlardır. Bu konumu temsil eden halkın teveccühü ile bu makamı geçici olarak temsil eden insanlar da halkı seven halka saygı duyan halka hizmet için burada olan ve siyasi kimliğini geride bırakan insanlardır. Bu makamı siyasi bir makam olarak göstermeye çalışmak siyasi bir makam olarak Hedef koymak ve bu bağlamda basit dillerle insanların ağzına almasına üzülüyorum. Çalışan arkadaşlarım adına üzülüyorum. Manavgat Belediyesi ve Manavgat Belediye Başkanlığı makamı bir kongre sürecine, ilçe kongre sürecini alet edilecek bir makam asla değil. Herkes ölçüsünü bilsin. Herkes haddini bilsin. İlçe Kongresi’ne çalışmak ne demektir kendini anlatmaktır.

_NVG2384

Kendi tabanına kendini ifade etmektir, yaptıklarını, yapacaklarını anlatmaktır, hayallerini ortaya koymaktır. Bu toplumun teveccüh ettiği Manavgat Belediyesi’ni garip dillerle suçlayarak belediyeyi karşınıza almanıza asla müsaade etmedim. Geçmişte olduğu gibi şimdiden sonra da etmeyeceğim. Burası bizim için kutsal. Bu makam bizim namusumuz şerefimiz basit dillerle gündemde sakız edilecek emekler asla değil. Ben bu arkadaşıma sizin vesilenizle kendisini yanlış yönlendirilmesine izin vermemesini buradan bir kez daha tavsiye ediyorum. Kendine bile yetmeyen insanların akıl verdiği yönlendirdiği hadi bunları oku diye önüne koyduğu bir makam olmamalı orası arkadaşlar. Manavgat iktidar ilçe başkanının kendine has düşünceleri olmalı kendine has fikirleri olmalı kendine has kırmızı çizgileri olmalı, saygı uyandırmalı basit dillerle gün geçirilecek makam değildir. Çünkü orada kaybedilen her gün Manavgat’tan gidiyor. Bunu kimse göz ardı etmesin. Gidin kavganızı halefinizle selefinizle verin. Manavgat Belediyesi Halef Selef kavgasına malzeme edilecek yer değil. Sizi getirenlerle bugün ters düştüğünüz yapılarla kavga edin.

_NVG2397

ULUALAN’DA PLANLARIN ÖRTÜŞTÜĞÜNÜ SÖYLEMEK VİCDANSIZLIK

Ulualan çok basite alınacak, güncel yorumlarla geçiştirilecek bir yer değil. Hepimizin onlarca yıldır, dört gözle beklediği umutla beklediği bu kentin geleceği olarak hayal ettiğimiz bir yer orası. Doğru planlandığı takdirde üst ölçekte doğru projeler oturtulduğu takdirde bu kentin geleceği olacak bir yer. Bir kentin eksiklerine telafi edeceğiniz bir yer orası. Bu gün “4 tane işletmeciye 3000 dönüm tahsis vererek Manavgat’a istihdam sağlayacağız” yorumlarını asla inanmıyorum, kabul etmiyorum. Antalya’nın Dünya’da konuşulan cazibe merkezi haline getirilebilir. Bu daha başlangıç, neden bu acele, bekleyelim, halkın oluruyla bu planlamayı yapalım. Yanlış bilgilerle Manavgat Belediyesini suçlayarak bir yere gelinmez. Bunu denediniz daha önce belediye seçimlerinde. Yanlış bilgiler vererek son seçimde toplumu yönlendirmeye çalıştınız ama pazara varmadı varmaz. O toplum duyarlıdır, izler ve en son noktada kimseye ihtiyaç bırakmadan değerlendirmesini sağduyu ile yapar. Hiç kimse bu toplumu yanlış bilgilendirmelerle zaman kazanmaya çalışmasın. Manavgat Belediyesi hiçbir zaman oranın kötülüğünü, oranın tıkanmasını, kitlenmesini asla istemez. Sayın ilçe başkanı belki orayı tam anlamıyla bilmez. Ulualan’ı ancak gündeme geldiğinde belki gezmiştir. Ama biz yıllardır çalışıyoruz burayla ilgili. Uzmanlar getirerek buranın planlanması üzerinde çalışmışızdır. İki planın aynı olduğunu söylemek vicdansızlığın en büyüğü”

_NVG2284

HALİMOĞLU ÖNCE BİZİMLEYDİ

Sayın bakanlarımız Manavgat’ın serzenişlerine istinaden kalktılar lütfettiler, geldiler. Nezaketlerinden, sorumluluk anlayışlarından dolayı teşekkür ediyorum. Bizler de kendimizi ifade etme fırsatı bulduk. Bütün platform temsilcileri, hepimiz ortak bir dille bu plana onay vermediğimizi, gönlümüzün razı olmadığını ifade ettik. Bir platform oluşturduk hatırlayın platformda bütün siyasi parti temsilcileri de var. Bütün STK’lar ve katılımcı partiler aynı noktada olduklarını belirterek toplantılara katıldı. AK Parti İlçe Başkanı sonradan hiçbir toplantıya katılmadı, ortak bildirilere imza atmadı. Bu vesileyle aynı noktada düşünmediğini ortaya koymuş oldu. Bizler bakanlık temsilcilerine sayın bakanlarımıza kendimizi arz ettikten sonra beklenti içine girdik. Mutlaka bu kent bu kadar kararlı bu noktada, kent ile birlikte konuşulacak düşünülecek sağlaması yapılacak diye beklerken, platformun ziyaret ettiği siyasi parti temsilcilerinin her biri aynı noktada devam etti. Fakat ne hikmetse AK Parti ilçe başkanı konuyu farklı yönde kaşımaya başladı. Burada ben bir şeyi tekrar dikkat çekmeye çalışıyorum iki sebebi olabilir bunun. Aynı konuda iki kere arka arkaya basın açıklaması yaptı. İlk basın açıklamasında ben cevap vermedim, CHP ilçe başkanı cevap verdi. Arkasından arefe öncesinde açıklama yapılınca cevap verme ihtiyacı hissettim. Bunun iki sebebi olabilir, geçmişte de denendi. Bizim devlet erkanıyla, bakanlarla, büyükşehir belediye başkanıyla aramızı bozmaya çalışanlar, bunu siyaset zannedenler, söyleyecek şeyi olmayanlar, dirayeti, kendine has fikri zikri olmayanlar bu tarz polemiklerden beslendiği için, bizi konuşturup ağzımızdan bir şey çıkar da nemalanırız düşüncesindeler. Akıl hocaları Şükrü Sözen’e ve Manavgat Belediyesi ne biraz dokun, kendini güçlü hissettir, toplumda böyle bir algı oluştur ve kongrende sana faydası olur. Bunlar yanlış yöntemler. Akıl hocaların kimlerse değiştir. Biz geçmişteki kardeşimize de bunu aynı şekilde ifade etmiştik. İyi niyetle akıl hocalarını değiştir dedik. Bizim haklı olduğumuz bugün ortaya çıktı. Sende haklı çıkmak istemiyoruz. Çünkü neden sizlerin yaptığı her hata bu topluma mal oluyor. Akıllı olmak nezaketli olmak bürokratik hareket etmek mecburiyetindeyiz.

_NVG2289

ORTAK AKILLA HAREKET ETMESİ GEREKİR

Temsil noktasında olan insanlar tek başına karar vermemeli. Ortak akılla hareket etmek zorundadır. Çok akıl her zaman hatayı bertaraf eder. Sen çıkıyorsun oraya tek başına Manavgat’ın geleceği için, Marina için, çekek için, Sorgun Çamlığı için fetva veriyorsun. Ben de sana soruyorum buradan götürüp o meclis üyelerini toplantıya çağırdın mı, ben çağırdım. Ak Parti meclis üyeleri eksiksiz tamamı bu masada o plana razı olmadığını söyledi. O arkadaşlarını dikkate aldın mı? Senden çok daha tecrübeli eski ilçe başkanlarını son iki ilçe başkanını dikkate almıyorum. Ondan önceki ilçe başkanları her biri hayat görüşü olan tecrübesi olan insanlardır, makamlarını dolduran İnsanlardır. O insanlara bu konu ile ilgili fikir sordun mu düşünceniz nedir dedin mi? Her biri makamlarını yıllarca temsil eden belediye başkanların var. Onları bir toplantıya aldın mı? Manavgat’ta ilgili ne düşünüyorsunuz deme nezaketini gösterdin mi? Hiç kimseye danışmadan ULualan’la ilgili fetva veriyorsun. Bu konu gündeme gelince Manavgat’ın bütün STK’larını, siyasi partilerini, sendikalarını, kadromuzu, muhtarlarımızı, mülkiyet sahiplerini topladım. Bilgiler verdim, aldım, düşünceniz nedir dedim bir idarecinin yapması gereken budur. Dün Ağa dediğine bugün Bey diyorsun sen sevgili arkadaşım. Bu topluma geçici düşünenler anlık düşünenler bir gün gelir hesap verir. Koltuk sevdasında olanlar bir gün gelir hesap verir. Taşın altına elimizi sokarız demekle olmuyor. Yok öyle bir şey lafla olmuyor .Memur tayini kovalamaktan başka ne yaptınız. Bu toplum yarın bir gün size soracak. Bu toplum size “Kulağı çekilenlerden misin” diye soracak. Otur oturduğun yerde konuşma denenlerden misin, yoksa doğru bildiğini ifade edenlerden misin? Diye soracak. Ne yaptın bu kent için nerede doğru bildiğin kavgasını verdin, nerede savunuculuğunu yaptın nerede mücadele verdin.

GOLF ALANLARI BAKANLIĞIN 2007 PLANINDA VARDI BİZ PLAN NOTLARIYLA İTİRAZ ETTİK

Başkan Sözen, Manavgat Belediyesi’nin planında 3 golf alanı var söylemlerini yanlış olduğunu belirterek gerçekleri anlattı. Sözen, “Onların dediği gibi golf alanlarını Manavgat Belediyesi önermemiştir. 2007’nin bakanlık planında var ve biz plan notlarıyla hayır demişiz buna. 2007’de Ulualan planı üst ölçekte onaylanmış. Biz belediye başkanı değiliz. Sayın bakanlarımıza da ifade ettim toplantılarda. 2012 tarih Manavgat Belediyesi burada atıl kalmamalıdır, planlanmalıdır ama doğru planlanmalıdır diye müracaat etmiş. Burada marina olmalı, çekek olmalı, eğlence merkezleri, alışveriş merkezleri, konaklama, sportif aktiviteler, kentin yapacağı büyük aktivite alanları olmak zorunda. Günübirlik alanları, rekreasyon alanları kıyı kullanımları olmak zorunda diye plana müdahil olmuş. Ama yanlış yönlendirmenin en büyüğü nedir biliyor musunuz? Plan zaten yapılmış, Planı yapma asıl yetki onay mercii bakanlıktır. Biz öneri noktasında oradayız. Yapılan hataları revize ettirme noktasında oradayız. Daha sonra 2007 deki bakanlığın sunduğu planda aynı ölçekte golf alanları var. Manavgat Belediyesi plan notlarında demiş ki, 2012 itibarıyla bu golf alanları doğru değil, aktivite alanlarına dönüştürülmesi gerek her birini plan notuna öneri olarak işlemiştir. Onların dediği gibi golf alanlarını Manavgat Belediyesi önermemiştir. 2007’nin planında var ve biz plan notlarıyla hayır demişiz buna. O gün bizim müşterek çalıştığımız bakanlık anlayışı ile sonradan gelen bakanlık anlayışı değişmiş. Kentin çıkarlarını tam anlamıyla ifade edememişiz. Biz itiraz etmişiz. O 1900 dönümün içinde 500 dönüm özel mülkiyet var. Tamamı golf alanı değil, Sayın bakana da söyledim. O 1900 dönüm bizim önerimizle konmuş değil. Biz buraya inişler, etkinlik alanları koymak zorundasınız demişiz. Tutup da insafsızca planlar aynı demek haksızlık. 2.5 km de halkın denize inişi yok. 3000 dönümden iniş yok. Bizim planda 100 metre kıyı bandı halkın kullanım alanı. Biz her noktadan marinaya iniş koymuşuz. Sorgun, Kızılağaç’ı birleştiren sahil yolunu, çekek yerini, marinayı önermişiz. Sahilin 100 metresi halka ait demişiz. Nasıl plan benziyor diyebilirsiniz. Siz, basın eşliğinde geldiğimizde “biz de elimizi taşın altına koyacağız” diyen siz değil miydiniz. Ne değişti, biz aynı yerdeyiz. Ama biz bu kentin doğruları adına aynı noktadayız. Biz birileri gibi kulağa çekilenlerden değiliz, kulağı çekilip de sus artık denenlerden değiliz. Bizi karıştırmayın. Biz kendi kavgamızı verebilecek yasal boyutta insanlarız. Siz bu kadar teknik bilgiye defalarca anlatılan bilgilere belgelere rağmen hala “Manavgat Belediyesi 1900 dönüm Golf alanı önermiş” derseniz bu toplumun aklıyla alay edersiniz. 2007’de dayatılan bir plan da hiçbir da dahlimiz yok. Bakanlığın kayıtlarından da bu plan notları çıkartabilir. Bugün devasa bir sektör olan tekne, çekeği yok farz ettiriyorsun. Sen hangi teknik bilgi ile liman burada çalışmaz deme hakkını kendinde buluyorsun. Sen hangi teknik bilgi ile buradan Marina olmaz deme gafletinde bulunuyorsun. Marina bu kentte ekonomik destek getirecek istihdam getirecek Turizme artı getirecek, işkolu doğuracak. Manavgat’ın tanınırlığını artı değer katacak. Hangi Kent bilgisi ile şehir plancısı bilgisi ile Marina burada çalışmaz diyorsun. Dün farklıydın Bugün farklı Böyle bir şey olabilir mi? Dün senin beraber çalıştığın İlçe Başkanı’na üst geçitler için telefon açmıştım. Üstgeçitlerin Manavgat’a zarar vereceğini söyledim. O ilçe başkanı bana dönüp, plan güzel dedi. O gün ona da söylemiştim. Hangi teknik bilgiyle söylediniz demiştim. Bugün aynı şey aynı zihniyetin devamı . Halef selefler ya, böyle şey olmaz. Gafletten başka bir şey değil. Ulualan son derece önemli. Bu kent için önemli bir yol ayrımı. Biz Manavgat olarak yol haritamızı belirlemek zorundayız. Mutlaka ortak hareket etmemiz gereken bir dönem, sizlerden istirham ediyorum. Siyasi düşünceleri nolur bir tarafa bırakalım. Bu kent bize hesap sorar. Basın mensuplarına da soracak, herkese soracak. Bu kentle ilgili doğru bildiğiniz ne varsa mücadele verin. Herkesin aklı fikri var. Birilerine tabi olmak zorunda değiliz. Ben yanlış söylüyorsam uyarın, beni yerden yere vurun. Manavgat Belediyesinin öngördüğü planda golf alanı yok arkadaşlar. Bu bakanlığın yapmış olduğu plandadır golf alanları. 2-3 tane tetikçiye orada Şükrü Sözen’in yeri varmış dedirtiyorlar. Yok böyle bir şey. Bugün ben herkesin önünde kavga vermeye çalışıyorum bura elden gitmesin diye. Arkadaşlar bu bir samimi duruştur. Manavgat Belediyesi her aşamada dava açma yetkisine haizdir açacaktır da. Ben şimdi konuşmayacaksam ne zaman konuşacağım.

_NVG2308

AK PARTİ İLÇE BAŞKANI TÜM STK’LARDAN ÖZÜR DİLEMELİ

Başkan Sözen, Ulualan’da toplanan imzalarla ilgili olarak yapılan yoruma da tepkili cevap verdi. “Toplanan imzalar konusu. Yine basiretsiz bir açıklama. Ayıp diyorum kınıyorum. Seçilmemiş, birilerinin lütfuyla oraya oturtulan bir insan bu kadar seçilen, seçimlerle gelen kendi tabanına kendi üyesine kendini ifade ederek mücadele veren, Manavgat için duruş koyan STK başkanlarını, dernek, belediye, temsilcilerini, siyasi parti temsilcilerini, toplumu yanlış yönlendirmek, insanları gaza getirmekle suçluyorsun. Bu toplum her zaman sağduyulu doğru bildiğini her zaman kararını verebilen aklı başında bir toplumdur. Sen bu toplumu bu gözle görüyorsun. Sen bu topluma hakaret ediyorsun. Halk adına bu uslubü ayıplıyorum. Bu imzalarda diyorsun, kimlik bilgileri dolandırıcılığa alet ediliyor diyorsun. Bu ne yakışıksız bir tanım. Bu insanlar topluma kendini her biri kanıtlamış İnsanlar. Halkın kimlik bilgilerini kullanacak insanlar değildir demesine rağmen “Bu kimlik bilgileri satılabiliyor dolandırıcılığı alet edilebiliyor” diyorsun. Sen nasıl bir yöneticisin. Bu toplum önünde 80 -90 bin imzayı toplayan duruş koyan bu kent için cesaret ve kararlılıkla senin gösteremediğin şekilde duruş gösteren STK temsilcilerine dolandırıcılığa alet olmakla suçluyorsun. Toplumu gaza getirmekle suçluyorsun. Ne kadar ayıp. Ben sana sormak isterim itham ettiğin insanların içinde Hadi bizi yoksay artık hadi STK başkanlarını yok farz et, hadi dernek temsilcilerini yok farzet senin ittifak Ortağın MHP’nin ilçe başkanı sayın Numan Enhoş bütün yüreğimle minnet duyuyorum teşekkür ediyorum yegan yegan. Ekibiyle birlikte günlerce imza çadırında çalıştı. Sen onun onurlu duruşunu da yok farz ediyorsun. Bu nasıl bir cesaret. Akıl hocalarını bir değiştir, bak seni gaza Getiriyorlar yanlış yönlendiriyorlar. Kongre böyle kazanılmaz. Mühendisim diyorsun. Bu konuşmalarından sonra böyle ben mühendis olarak belediyeye almam, belediyede çalıştırmam. Sevgili kardeşim bu belediyede çalıştırmam seni . Başta Noman Enhoş başkandan olmak üzere Manavgat Belediyesi kadrosundan ve bütün STK onuruyla bu süreçte buluş koyan STK temsilcilerinden bu imza konusundaki basiretsiz cümlelerden dolayı özür dilemeni bekliyorum. Bu da bir erdemdir

SORGUN ÇAMLIĞI’NI TUBA VEKİLDEN SORABİLİR

Başkan Sözen, Sorgun Çamlığı ile ilgili olarak, “Daha önce de hatırlarsınız, Sorgun planı da 2007 planıdır. Günübirlik alan olarak 3 tane yer satılmıştı. Ogün ben de tepkimi koymuştum. Burada ağaç kesimleri var böyle olmamalı demiştim. Duruş koymuştum. 2007’deki planda orası yüzde 50 emsalli ticari alan yapılaşmasıdır. Bizim mücadelemizle bakanlıkla yaptığımız müşterek çalışmalarda, yanlış bilmeyin. Manavgat belediyesine alt ölçekte plyan çalışması yetkisi vermesi, bakanlığın önünde belediyenin plan yapabilir anlamına gelmiyor. Öneri noktasında plan müellifidir. Nihayi kararı verecek bakanlıktır. O günün koşullarında Manavgat belediyesi ticari alandan günübirlik alana düşürdü, önerdi. Ve 2007deki ticari alan günübirliğe bizim kavgamızla dönüştü. Orayı ben planlamadım, askıya ben çıkarmadım, satışa ben çıkarmadım, ihaleyi ben yapmadım, bedellerini ben almadım. Sorumluluk tamamen bakanlığındır. Bunu kabullenemeyen O gün polemikler yapan yapının devamı bugün de aynı şeyi yapıyor. Sorgun çamlığını koruyan toplumumuz ve Manavgat belediyesidir. İyi ki toplum var, iyi ki Manavgat belediyesinin net duruşu var. Bize itibar etmiyorsa Tuba vekile sorsun. O gün bakanlığı sorumlu tutan, eleştiren, satışı yapan, ihaleyi yapan, geri adım atın diyen sayın vekilimizdi. Uyarsın kardeşimi, “bunu dile getirme altında kalırız” diye uyarsın. Gitsin vekilimden bilgi alsın”

Bu toplum önünde kavga vermek için biraz kimlik gerekiyor, il başkanından öteye gidemeyen yapıların bu kentte idarecilik yapması, tabi ki yetki seçmendedir ama benim kişi olarak gönlü razı olmuyor. Ak Parti ilçe başkanına saygı duymak, beraber çalışmak istiyorum. Kapısını çalmak istiyorum, önümü iliklemeye ihtiyaç hissediyorum. Ben siyasi parti temsilcilerine saygı duyarım. O makam önemlidir ama temsilde ağırlık gerekir. Bilmiyorsa, halef selefi hariç daha öncesi büyüklerine danışsın. Arasıra kulağı burkulacaklarla bizi asla karıştırmasın. Biz doğru adres değiliz. Biz onun boğazında kalırız.

HAYVAN PAZARI’NDA EVRAKLARIMIZ TAMDIR

Başkan Sözen, Canlı Hayvan Pazarı ile ilgili konuya da açıklık getirdi. “Manavgat halkına Hayvan Pazarı ve balıkçı barınağı ile ilgili söz verdim. Ben Ocak’taki basın kahvaltısında size, “Bu projeleri gerçekleştiremezsem günü gelince şikayet ederim” demiştim. Bu konuda da evrakları eksik diyor. Hayır evrak eksik değil. Siz sorunca telaşlandı. Orada o tatlı yalanı söylemek zorunda kaldı. Hiçbir evrakımız eksik değil. Çalışmamızı yaptık, bakanlığa sunduk, cins değişikliği için otlak bedelini 188 bin tl otlak bedeli yasal boyutta ödedik. Cins değişikliği yapılıp tarım vasfından çıkarıldı. Hiçbir gerekçesiz 13 aydır yalvarıyorum. Bu toplum Modern kesimhanesiyle ibadethanesiyle, cafeteryasıyla modern bir yer olacaktı. Bu kadar dev projeleri neticeye götüren koskoca Manavgat Belediyesi bir hayvan pazarını yapamayacak mı? O kadar aciz mi?. Yalan söylüyorsun toplumun önünde. Randevu alamıyorum. Gerekçesiz bekletiliyor. Milli emlak Türkiye’de bir çok özel sektöre bedelli bedelsiz tahsis yaparken, Manavgat belediyesi 1.5 yıldır ücra biyerdeki tahsisi alamıyor. Taşın altına elimi sokarım diyor. Nerede soktun, hadi sok, al tahsisimizi de görelim. Bir iş yap.

SİNEK İLACI DA DAĞITIRIM CİBİNLİK DE

Sözen, sivrisinek eleştirilerine de yanıt verdi. “Daha önce bu yasanın hatalı olduğunu zamanında söyleyen bendim. Yerel yönetimin güçlendirilmesi gerek. Güç tepeden değil, bölgelerde toplanmalı. Devir hakkı kapalı yasayla. Bu gün iktidar partisinin belediye başkanları da bu yasanın yanlış olduğunu söylüyor. Ne işi var Büyükşehir Belediyesinin sinek ilaçlamasıyla. Ben Manavgat Belediyesi olarak ilaç alamıyorum. İlaç alabilsem, stihdam edebilsem, envanter ve makine ekipmanı tutabilsem. Ama yasa öngörmüyor. Bu gün en az ilaç ihalesi 2-3 milyon TL. Ayrıca o dönemdeki kadar sinek sıkıntısı güçlü değil. Şu anda Büyükşehir’e destek verdim, hızlı bir çalışma yapılıyor. Larvada gerçek mücadele yapılır. Hiç merak etmesinler, aşılamadığı takdirde sinek ilacı da dağıtırım halka, başkan kim olursa olsun cibindirik de dağıtırım. Ama herkesin bir krediye ihtiyacı vardır ve zafiyet derecesini izleyerek o krediyi tanımak lazım. Ama merak etmesin sayın başkan, sinek bile kimi ısıracağını bilir. Onu ısırmaz. Rahat uyusun”

MEVLÜT BEYE İSTİNADEN SÖZÜM YOKTUR

Deniyor ki, “Sayın Bakan Mevlüt Bey geçecek diye üst geçit yapıyorlar” demişim. Benim basında böyle bir tek beyanatım varsa, yarın istifa edeceğim. Benim basında sizin elinizde bir tek beyanatım varsa istifa edeceğim, kullanmadıysam o cümleyi kendi istifa etsin. Ben “Alanya’daki sevgili dostlarımızın Antalya’ya transit geçmesi için yapılan bir yatırımdır” dedim. Sayın Bakanın adını bir tek kez bile anmadım. Hodri meydan. Bundan nemalanıyorlar. “Sayın Bakanım, sayın başkanım size şunu, bunu dedi” diye. Sırf Manavgat Belediyesi ile bir üst ölçekteki kurumları karşı karşıya getirip, bizi başarısız kılıp, bundan nemalanmaya çalışan bir kasaba politikasının adıdır bu. Ama bundan toplumun zarar gördüğünü bilemeyecek kadar düşünemiyorlar. Öldüğümüzde mi doğruyu söyleyeceğiz. Üst geçit yatırımlarından memnun değilim. Ekspo’yu söyledim, kapısında inekler otluyor. Gidin bakın. Türkbeleni’ni, cezaevini söyledim. Yanlış yatırım bunlar dedim. Bunları söylemek hata mı? Bunların neresindeydiniz siz.

SORGUN’DAKİ TEKNE ÇEKEK MARİNA YERİ

Kazan Bölgesinde belediyemizin bir projesi var. Manavgatı bir cazibe merkezi haline getirecek. 100 teknelik bir balıkçı barınağı. Bu kötü mü. Arkadaşlar orayı da bekliyorum. Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı ile DSİ arasında gidip geliyor. DSİ’nin verdiği kotlarda çalışma yaptım, DSİ onay verdi. Ama bekliyor. Manavgat Belediyesinin bunları yaptıracak gücü var. Turizm Bakanlığı dev marina yapacakken, verin bize biz yapalım balıkçı barınağı yapalım diyorlar. Gidin siz liman yapın. Bunun kavgasını verin.

İŞSİZLİK, ESNAF SORULARINI ÇÖZÜN

Toplumda had safhada işsizlik var. Onbinlerce turizm çalışanı işsiz. Esnaflar dükkanını açamıyor. Buna çözüm bulalım. Otelci, yatırımcı korku içinde. Açın diyerek 25-30 otel açtırdık, şimdi kapanacak. inşallah kapanmaz. Bunlarla ilgili birşeyler yapın. Gidin bakanlıklarla görüşmeler yapın. İşsiz turizmciye nasıl destek oluruz diye bunun görüşmesini yapın. Toplumun derdine inip, ey turizmci, ey üretici, ey esnaf nedir derdiniz diye sordun mu? Bir tekinin konusunu bakanlıklara götürdün mü. Bu toplumun ekonomisini nasıl düzelteceksiniz bunun kavgasını verin. Burada bir sürü esnaf, yatırımcı, Manavgat belediyesi var. Bütün bunlar dururken, Muğladaki MUÇEV’e benim sahillerimi, su sporlarımı nasıl verirsin. Bunu sorguladın mı. Muğladaki bir yapıya benim sahillerimi vermeyin, benim belediyem var, yatırımcılarım var dedin mi?. Memur tayini takip etmekle ilçe başkanlığı yapılamaz. Oda başkanlarına seçilmiş insanlara dönüyorsun, toplumu yanlış yönlendirmekle suçluyorsun, çirken ithamlar.

MANAVGAT BELEDİYESİ’NİN HİZMETLERİNİ YOK FARZ EDEMEZSİNİZ

3 dönemdir Manavgat Belediyesinin verdiği mücadeleyi yok farz edecek kadar birikim kazanın, seçim alın; mücadelenin ne demek olduğunu öğrenin. Seçimdeki ağabeyine de söyledim. Dev projeleri Gelin gezdireyim dedim. İki projeden bahsediyorsun. Hayır Manavgat Belediyesi dev projeler yaptı. Kültür Merkezi gençlik merkezi, havuz yaptı, köprü, Pazar yeri yaptı, meydanlar, parklar, ırmak kenarları, kreşler,huzurevi, engelli merkezleri, eğitim merkezleri yaptı. Hangi birikimle emekle bunları yok farz edersin. İller bankası desteğiyle yapıldı diyor. Siz iller bankasının ne demek olduğunu biliyor musunuz. İller Bankası, bir banka. Türkiye’deki bütün bankalar BDDK’ya bakanlığa bağlıdır. İller bankası hibe para vermez. Manavgat Belediyesi de her bankadan olduğu gibi yasal boyutta iller bankasından faiziyle para alır. Manavgat Belediyesi iller bankasının iyi bir müşterisidir. Hangi bankanın faizi uygunsa kredi alırız. İller Bankası da bu bankalardan bir tanesidir.

HASTANE’DE BAKANLIK CİNS DEĞİŞİKLİĞİ YAPMALI

Hastane konusunda Manavgat Belediyesi çalışmasına devam ediyor. 580 bin TL’lik otlak bedeli bakanlığa yatırıldı. Mera vasfından çıkarılması gerekir. Yanlış bilgi veriyor. Mera vasfından çıkarılıp, cins değişikliği yapılmadığı halde, Belediye 18 uygulaması yapamaz. Mera vasfından çıkarsa, belediye olarak 18 uygulaması yapılacak. Ya bilmiyor, ya yanlış yönlendiriliyor. Nerede benim hastanem sayın yetkililer diyecek güç yok. 18 uygulamasında kitlenmemizin sebebi bakanlığın cins değişikliğini yapmamasıdır.

BELEDİYE SİYASİ BİR YER DEĞİLDİR

Başkan Sözen sözlerini şöyle bitirdi. “Belediyeyi siyasi bir yer olarak zikrediyor. Belediye siyasi bir yer değildir. Siyaset geride kalır. Burası halka hizmet eden halkın evidir. Siyasi yapısı ne olursa olsun bu kente hizmet hayatımın en büyük onuru. Hiç kimseye ait olmadım, tabi olmadım, olmayacağım da. Onurumla bu görev sürecimi bitireceğim. Arkamdan kimseye küfrettirmemek adına bir gayretim var. Burayı da siyasileştirmedim. Benimle çalışan yüzde 60-70 sağ tandanslıdır. Siyaset katı olmamalı, üzüntü duyuyorum. Bütün dinamiklerin ortak fikir beyan ettiği yerde, sen aykırı davranmak zorunda mısın. Sen de bir duruş göster. Senin meclis üyelerin herkes bu planın yanlış olduğunu söylüyor. Yanımızda ol. Yanlış bilgilerle toplumu yanlış yönlendirme. Sizlere teşekkür ediyorum. Bu toplumun birlikteliğe ihtiyaç var. Hele ki özel geleceğini ilgilendiren büyük projelerde müşterek hareket etmeye ihtiyacı var. Bize yaklaşan, yaklaşmasa bile herkese gitmeye hazırım. Seçimden sonra, demokrasi tecelli ettikten sonra bizlere bir kere bile hayırlı olsuna gelemeyenlere, o düşüncemdendir ki kalktık gittik, başarılar diledik. Kimseye öfkemiz yok. Bu kurumun emeğini de kimseye rencide ettirmek. Bu kente hizmet için herkesin kapısına da gitmeye hazırım”