BAŞKAN SÖZEN; “BÖYLESİNE HASSAS DÖNEMDE SİYASETİ BIRAK

Untitled-1

BAŞKAN SÖZEN; “BÖYLESİNE HASSAS DÖNEMDE SİYASETİ BIRAKIN, HIZIMIZI KESMEYİN”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Perşembe Pazarı’nı ziyaret ederek pazar yerindeki hijyen, mesafe uygulamaları ve vatandaşlara yapılan maske dağıtımlarını yerinde denetleyerek, son günlerde kamuoyunda Manavgat Belediyesi’nin çalışmalarıyla ilgili olarak yapılan karalamalara yanıt verdi.

Basın açıklaması sırasında oldukça duygulanıp gözleri dolan Başkan Şükrü Sözen, “Bırakın siyasetinizi ne zaman yapacaksanız yapın. Bizim hızımızı kesmeyin. Böylesine hassas bir dönemde Manavgat Belediyesi üzerinden oyunlar oynanıyor. Sosyal medyayı takip ettikçe içim acıyor, kendim için değil, emekçi belediye çalışanı arkadaşlarım adına üzülüyorum. İki günlük de olsa maske bulma noktasında küçücük de olsa sıkıntı yaşadığımız süreci kullanmak, ‘Belediye maske dağıtamıyor’ diye bu kadar emeği yok farz etmek, gıda paketlerini yandaşlara dağıtıyorlar demek çok ayıp, ayıplıyorum, Kınıyorum” dedi.Manavgat’ın en çok ziyaret edilen pazarlarından olan Perşembe Pazarı’nı gezen Başkan Şükrü Sözen, esnafları tek tek ziyaret etti. Esnaf ve vatandaşlarla sohbet eden Sözen, sosyal mesafe kurallarına uyulması, maskesiz girilmemesi konusunda uyarılarda bulundu. Başkan Sözen, daha sonra son günlerde kamuoyunda yapılan olumsuz yorumlara yaptığı basın açıklaması ile yanıt verdi.Sözen, konuşmalarına bu zorlu süreçleri el birliğiyle tek yürek olarak aşacaklarına inancının tam olduğunu belirterek başladı.

_NVG5395

ZOR GÜNLERİ KURALLARA UYARAK AŞACAĞIZ

Başkan Şükrü Sözen açıklamasında şu sözlere yer verdi.“Zor günlerden geçiyoruz. Ülkemiz bir sınav veriyor. Türk toplumu tarihinde pek çok mücadeleler görmüş, olumsuzlukların üstesinden gelmiş, büyük zaferlere imza atmış bir millet. Ülke olarak el birliğiyle hareket ettiğimiz takdirde bu olumsuz süreçlerin üstesinden geleceğime inancım tamdır. Manavgat’ta toplumsal bir birliktelik sergilenmekte. Antalya nezdinde Sayın Valimizin ve kentimizde de Manavgat Kaymakamlığımızın koordinasyon kurul başkanlığı nezdinde bizler de Manavgat Belediyesi olarak böylesine bir dönemde halkımızın yanında olmak adına yapmaya gayret ediyoruz. Ben öncelikle hiç kimsenin karamsarlığa kapılmamasını istiyorum. Kurallara ve sisteme uyduğumuz takdirde bu sorunları aşacağımız, normal sürece döneceğimiz günler gelecektir. Manavgat Belediyemiz kriz masasını oluşturup, günlük stratejileri takip ederek hizmet etmeye çalışıyor. Birimler nezdinde çalışma programımızı oluşturduk. Hızlı bir hijyen çalışması sürecine girdik. Pazar yerlerimiz, kamu kurumları, parklar, duraklar, mahalleler nezdinde dezenfekte çalışmalarımızı yapıyoruz. İnsanların evde olduğu gece saatlerinde caddelerimizi sokaklarımızı yıkamaya özen gösteriyoruz.

_NVG5382

GÜNLÜK 4 BİN 500 MASKE ÜRETİYORUZ

Genelgelerle hareket ediyoruz. Onlar doğrultusunda Kaymakamlığımızın vefa grubuna dahil olduk. Bugüne kadar çok iyi gitti. Süreç geliştikçe belli gereksinimler ortaya çıktı. 60 kişilik bir atölye kurduk. Sağlıklı mesafeleri korunarak maske üretimine girdik. Bugün itibarıyla günlük 4 bin 500 maske üretir hale geldik. Bunları resmi kurumlarımız, pazarlarımıza dağıtıyoruz. Tabi ki maske ihtiyacı çok fazla. Vatandaşa yok dememek adına üretim yapan firmalara ulaşarak satın alıyoruz.

_NVG5387

BU SÜREÇTE EMEĞİ GEÇENLER TEŞEKKÜR EDİYORUM

Manavgat belediyesi çalışanlarına teşekkür ediyorum. Hepsi fedakar bir sürecin içindeler. Zabıta ekiplerim, pazarlar, sokaklar dahil profesyonelce çalışıyor. Temizlik ekipleri günlük alanda çalışmalarını yapıyor. Bunun yanısıra risk alarak fedoakarca çalışan hijyen ekiplerimiz var. Virüsle mücadele ediyorlar. Bu süreç bir kurgu süreci. Sadece bir yapının çalışması yetmiyor. Bizler bir aile tesanüdü çerçevesinde çalıştığımız takdirde başarılı oluruz diye sorumluluğumuzu bilerek çalışıyoruz. Sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere, emniyet, jandarma ve sosyal hizmetler nezdinde çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Manavgat Belediyesinin Sosyal Hizmetler birimi de vatandaşa ulaşmak adına ellerinden geleni yapıyor. Evde Bakım hizmetlerimiz yaşlı vatandaşlarımızın evlerini temizliyor teşekkür ediyorum. Biz devletin bir parçasıyız. Manavgat halkına eksiksiz hizmet etmek için görevdeyiz. Böylesine dönemlerde sen ben ayrımı olmaz. Manavgat’ta haftanın 7 günü 19 pazarımız var. Pazarlarımızı bariyerlerle çevirerek hijyen kurallarına uygun hizmet etmeye gayret ediyoruz. Pazarcılar Odamızla beraber, pazarları kapatmadan sağlıklı bir süreç yürütüyoruz. Kolay kurgulanan süreçler değil. Yüzlerce belediye çalışanı arkadaşımız emek veriyor. Bu süreçten halkın hak ettiği ölçekte çıkmak, halkın istediğini vermek, halkı korumak bizim görevimiz. Bu görevimizde eksik kalmadan çalışmaya devam ediyoruz. Manavgat’taki bütün kurumlara, ayırt etmeksizin özveriyle emeği geçen herkese minnetlerimi ifade ediyorum.

_NVG5406

MANAVGAT BELEDİYESİ ÜZERİNDEN OYUNLAR OYNANIYOR

Bir şeye dikkat çekmek istiyorum. Böylesine krizler birlikte olursak, tek yürek olursak, içimizdeki kırgınlıkları öfkeleri birbirimize yansıtmazsak kolay atlatılır. Birkaç gündür sosyal medyayı izleyip hakikaten üzüntü duyuyorum. Bu dönemler birbirimizi kırma, çatışma dönemleri değil. Birbirimizi rencide etme, birbirimizi başarısız kılma dönemleri değil, birbirimizi sahiplenme dönemleri. Çalışan insanların emeklerini yok farz etme değil, onlara minnetlerimizi ifade etme, teşekkür etme dönemi. Manavgat Belediyesi üzerinden böylesine hassas bir dönemde oyunlar oynanmaya çalışıyor. Sosyal medyada içim acıyor, kendim için değil, emekçi belediye çalışanı arkadaşlarım adına üzülüyorum. O insanların emeklerini yok farz etmeye kimsenin hakkı yok. Arkadaşlar bu kriz çıktığından itibaren 10 bin gıda paketi dağılmış, yüzlerce eve girmiş destek olmuşuz. 50 binin üzerinde maske dağılmış, pazarlarda insanların tehlikeye girmemesi adına her bir Pazar girişinde günlük 5 bin maske dağıtıyoruz. Bunu tedarik etmek kolay değil. İki günlük de olsa maske bulma noktasında küçücük de olsa sıkıntı yaşadığımız süreci kullanmak, “Belediye maske dağıtamıyor” diye bu kadar emeği yok farz etmek, alanda çalışan arkadaşlarımı rencide etmek çok ayıp, ayıplıyorum, Kınıyorum. Bu devasa kurumun emeğini yok farz etmek doğru değil. Sizler evinizde kendinizi koruma altına alırken, sokakta çalışan hijyen ekibimin emeği için üzülüyorum. Pazarda alışveriş yapan vatandaşların güvenliğini korumak için çalışan zabıta ekibim adına üzülüyorum. Herkes uyurken sokaklarda temizlik yapan ekibim adına üzülüyorum. Hoş şeyler değil bunlar. Bırakın siyasetini ne zaman yapacaksanız yapın. Eleştiriyi biliyoruz, cevap veririz. Ama acımasızlık da kimsenin haddi değil, hakkı değil.

_NVG5410

YANDAŞLARA DAĞILIYOR DENMESİ AHLAKSIZLIKTIR

Valilikle kaymakamlıkla resmi kurumlarla aramızı bozmaya kimsenin hakkı yok. Türkiye’de vakanın en az olduğu yer Manavgat. Bu kadar turistin ağırlandığı bir kentte vaka sayısı bu kadar azsa bu koordinasyonu sorumlulukla yapan insanların verdiği emeğin getirisidir. Belediye baştan beri, evlere, odalara, kurumlara, sağlıkçılarımıza, emniyete, jandarmamıza tek tek maske dağıtan kurumdur. Genelgelerle maskeye ulaşmamız zorlaştı, kendi üretimimiz ve satın alımlarımızla maskeleri ulaştırmaya çalışıyoruz. Bunu kullanmanın gereği yok. Böylesine hassas bir dönemde siyaseten dağıtıyor olmak namussuzluğun en büyüğüdür. Bizler insan evladıyız. Sorumluluk noktasında çalışan vicdanlı insanlarız. Böylesine hassas bir dönemde gıda paketlerinin siyaseten yandaşlara dağıtılıyor denmesi ahlaksızlığın, hainliğin en büyüğüdür. Vebali hisseden insanlarız. Böylesine bir dönemde kurumu rencide etmeye kimsenin hakkı yok. Kim talep ediyorsa, gücümüz nispetinde onlara, ne siyaseti ne dünya görüşü bizi ilgilendirmiyor. Biz onlara ulaşıyoruz. Ulaşmaya da devam edeceğiz. Bırakın siyaseti, bizim hızımızı kesmeyin.

_NVG5438

GÖKÇEN ENÇ’İN TWİTTER KIYASLAMASINA CEVAP

İnsanların ağırlığı olmak zorunda, git hesabının altlığını başka yerde oluştur. Twitterinde bizimle ilgili yorum yapan eski bir siyasetçiden bahsediyorum. (Gökçen ENÇ), İki gün maske dağıtamadık, Tabela koyduk. Maske dağıtamayacağımızı, insanların önlem almalarını istedik. Bunu siyaset konusu yaparak eski bir vekilin, Kepez Belediyesi, Manavgat Belediyesi diye böyle bir dönemde kıyas yapması çirkin siyasettir. Kabullenmem mümkün değil. Kepez belediye başkanı benim arkadaşımdır. Çalışma sürecini beğendiğim bir kardeşimdir. Güzel yapılan işleri biz her zaman takdir ediyoruz. Bir kepez belediyesi ile bizi karşı karşıya getirmek teraziye koymak kimin ne haddine, git siyasetini başka yerde yap. Başkasının üzerinden prim toplamaya çalışın hanımefendi. Toplum olarak birlikte olmak, Valimizin, Kaymakamlığımızın yönetiminde vefa grubu ile çalışmaya gayret ediyoruz. Bizim şevkimizi kırmayın. Manavgat Belediyesi toplumun desteği ile görev yapan, 3 dönemdir hizmet eden bir belediyedir. Belediyeciliği sizden öğrenecek değil. Oturup evinizde klavyenin başında, klavye silahşörlüğü adına, yalan yanlış bilgilerle, kurumun çalışanlarını rencide etmeyin. Bu bir hak gaspıdır.

_NVG5450

MASKELER HIFSISSIHA KONTROLÜNDEN GEÇİYOR

Günlük belediye çalışanlarımızın 1300 maske ihtiyacı var. 19 pazarımız var. Günlük 3-4 bin insanın girdiği pazarlarımız var. Yeni bir genelge geldi. Maskelerin bakanlık ve valilikler kontrolünde geçmesi, Hıfsıssıha kontrolünden geçmesi gerektiği için maskelerimiz orada kalıyor. Hijyen kontrolünden sonra bize geliyor. Basında maskelere el koymak diye bir şey yok. Sadece prosedür itibarıyla 2 gün dağıtımda eksiklik yaşadık. Hiç kimse bunu akıl etmezken, biz pazarlarda on binlerce maske dağıttık. Devletin iki kurumunu, iki belediyesini siyaset yapacağım adına teraziye koyarsan bu vicdansızlıktır. Siyasetin erdemlilik, ahlak işi olduğunu bilen insanlar, böylesine hassas bir dönemde böyle davranmaz.

_NVG5488

_NVG5496

_NVG5516

_NVG5519