MANAVGAT BELEDİYESİ'NDEN CARETTA CARETTA SEFERBERLİĞİ

Untitled-1

MANAVGAT BELEDİYESİ'NDEN CARETTA CARETTA SEFERBERLİĞİ

Manavgat Belediyesi ekipleri Kızılağaç mahallesinde bulunan gölette mahsur kalan caretta caretta kaplumbağalarını kurtarmak için çalışma başlattı.

Manavgat'ın Kızılağaç mahallesinde bir gölette iki caretta caretta kaplumbağasının mahsur kaldığı haberini alan Manavgat Belediyesi ekipleri,kaplumbağaları kurtarmak için seferber oldu. Gelen ihbar üzerine deniz kenarına yakın bir bölgede bulunan gölete giden ekipler, nesli tükenmekte olduğu için koruma altına alınan caretta caretta kaplumbağalarını çıkarmak için suyun içerinde aramaya başladı. Kaplumbağaların yanlışlıkla gölete girdiklerini ve orada yaşamaya başladıklarını belirten yetkililer, caretta carettaların yeniden denize salınmadıkları taktirde hastalık ve tehlikelere karşı korunmasız olacaklarını söylediler.

10.43.15

GÜÇLÜKLE KONTROL ALTINA ALINDI

Caretta caretta kaplumbağaları suda yaşasalar da birkaç saatte bir nefes almak için su yüzeyine çıkıyor. Kaplumbağaları su yüzeyine çıktığında kontrol altına almak için adeta seferberlik ilan eden ekipler üç gün süren çalışmaların ardından kaplumbağalardan birini güçlükle kontrol altına almayı başardı. Manavgat Belediyesi veterineri tarafından yapılan kontrollerin ve temizlik işlemlerinin ardından özgür ortamı olan denize salınan caretta caretta suyun derinliklerinde gözden kayboldu. Diğer kaplumbağayı da özgür ortamına bırakma için çalışmalar halen devam ediyor.

1

2

4

5