MANAVGAT BELEDİYESİ ANTİK SİDE KENTSEL TASARIM PROJESİ ÇA

586A3107

MANAVGAT BELEDİYESİ ANTİK SİDE KENTSEL TASARIM PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI BAŞKAN SÖZEN’İN KONTROLÜNDE

Manavgat Belediyesi, 1 yıldır süren çalışmaları neticesinde hazırladığı “Antik Side Kentsel Tasarım Projesi”nin ilk çalışmaları Liman Meydanı Turgutreis Caddesi’nden başladı.

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile ortaklaşa hazırlanan ve“4 Meydan 4 Odak” adı verilen düzenleme çalışmalarında ilk kazma, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in kontrolünde vuruldu. Başkan Şükrü Sözen’in yanında Fen İşleri ve proje ekibi hazır bulundu. Köklü tarihi ve doğal güzellikleriyle dünya turizminin gözbebeği olan Side’de uygulanacak proje geçtiğimiz günlerde esnaf ve vatandaşlara tanıtılmıştı.

586A3110

SİDE DAHA DA GÜZELLEŞECEK

Antik Side Kentsel Tasarım projesinin ilk etabı olan meydan düzenlemelerini kapsayan çalışmalarda, tarihi ve kültürel mirasımızı koruyarak gelecek nesillere olduğu gibi aktarmak, her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Side’yi daha güzelleştirip yerli ve yabancı turistlerce daha kolay izlenebilir hale getirmek, bölgede alışveriş canlılığını artırarak esnaflara can suyu olabilmek amacını taşıyor. 150 günde tamamlanması planlanan projede, 25 bin metrekarelik düzenlemenin 18 bin metrekaresinde doğal traverten döşemesi yer alacak.

586A3114

Koruma Kurulu’nun onayladığı kriterlerde hazırlanan projede aydınlatmalar da yenilenecek. Projenin ilk etabının 5 milyon 270 bin TL’ye mal olacak.

TARİHİ DOKUYA ASLA ZARAR VERİLMEYECEK

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Side esnafına zarar vermemek adına çalışmanın başlaması için sezon sonunu beklediklerini ve projenin etaplara bölündüğünü, ilk etap çalışmaların başladığını söyledi. Başkan Şükrü Sözen, “Turizm sezonu başlayıncaya kadar yetiştirmeyi planladığımız düzenleme çalışmalarımız başladı. Çalışmalarımızda tarihi dokuya asla zarar verilmeyecek. Her zaman belediyemizin yanında olan esnaflarımızın çalışmalarımıza destek olacağını bilmek bizleri mutlu ediyor. Projenin uygulanmasında mutlaka sıkıntılar olacaktır. Ama bu süreci el birliğiyle çalışarak, esnaf ve vatandaşlarımızla paylaşımda bulunarak geçireceğimize inanıyorum. Belediyemizin proje ve kontrol ekibi de sürekli bölgede bulunarak çalışmaları denetleyecek. Bizlere çalışmalarımızda destek olan tüm esnaf ve vatandaşlarımıza teşekkür ederim” dedi.

586A3116

586A3119

586A3105