MANAVGAT BELEDİYE BAŞKANI SN. ŞÜKRÜ SÖZEN'İN GAZETECİLER

Untitled-1 MANAVGAT BELEDİYE BAŞKANI SN. ŞÜKRÜ SÖZEN'İN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Gücünü kamuoyundan alan, halkımızın haber alma hakkını kullanmasını sağlayan ve toplumdan gelen istekleri yansıtma görevini üstlenen ÖZGÜR BASIN, aynı zamanda demokrasinin olmazsa olmazlarındandır.

Ulu Önder Atatürk, “Türkiye basını, milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan Cumhuriyet’in etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir fikir kalesi, düşünce kalesi… Basın çalışanlarından bunu istemek, Cumhuriyet’in hakkıdır. Bugün, milletin samimî olarak birlik ve dayanışma içinde bulunması zarurîdir. Bu gerçeği milletin kulağına, milletin vicdanına gereği gibi eriştirmede basının vazifesi çok ve çok mühimdir” diyerek basın çalışanlarının Cumhuriyet’in korunması konusundaki önemini o yıllarda üstüne basa basa vurgulamıştır.

Bu gün basınımızın gelişimini sürdürebilmesi, evrensel ölçütlerde çalışabilmesi ve kamuoyunun sesi olma görevini başarıyla yerine getirebilmesi, basın çalışanlarının çalışma şartları ile yakından ilgilidir.

Gazetecilerin sosyal şartlarını iyileştiren yasanın yürürlüğe girmesinin 47. yılında gelinen nokta düşündürücüdür.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, yapılan hizmetlerin halka yansıtılması ve sorunların çözülmesinde hayati önem taşıyan basın mensuplarımızın, sosyal ve özlük haklarının daha çok hak ettikleri düzeye ulaştırılması, daha özgür şartlarda çalışmaları gerektiğine inanıyoruz.

Bugün Türkiye’de cezaevlerinde tutuklu gazetecilerin sayısının oldukça fazla olması ise basın özgürlüğüne vurulan başka bir darbedir.

Antalya ve ilçemiz Manavgat’taki basınımızın tüm sıkıntılara ve çeşitli imkansızlıklara rağmen, başarıyla ayakta durabilme gücünü göstererek büyük bir özveriyle yerine getirdikleri kamu hizmeti ise takdire şayandır.

Geçmişteki ve gelecekteki tüm çalışmalarımızda başarılarımıza, sevincimize, üzüntümüze ortak olan, belediyecilik hizmetlerimiz sırasında da gerektiğinde olumlu ya da olumsuz eleştirileriyle bizlere yol gösteren gerçekten kamuoyunu doğru bilgilendirdiğine inandığımız, basınımızla bundan sonra da omuz omuza, kardeşçe, hepimizin kamu görevi yaptığı bilinç ve anlayışı ile çalışmak en büyük isteğimizdir.

Halkımızın doğru bilgilendirilmesi, haber alma hakkının kullanılması ve kamu hizmetlerinin duyurulmasında gösterdikleri duyarlılık nedeniyle tüm basın-yayın kuruluşlarımızdaki görevli arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, çok zor şartlarda haber peşinde koşan değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. Ayrıca tutuklu gazetecilerimizin bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum.

Şükrü SÖZEN

Manavgat Belediye Başkanı