BAŞKAN SÖZEN’DEN SEVİNDİREN PROTOKOL

771

BAŞKAN SÖZEN’DEN SEVİNDİREN PROTOKOL

MANAVGAT Belediyesi’nin yaptırdığı Cem Kültür Merkezi’nin kullanımı, yapılan protokolle Alevi Kültür Dernekleri Manavgat Şubesi’ne devredildi.

Manavgat Belediyesi tarafından Gültepe Mahallesi’nde yaptırılan Cem Kültür Merkezi’nin kullanım hakkı, yapılan protokol ile 10 yıllığına Alevi Kültür Dernekleri Manavgat Şubesi’ne devredildi. 5393 Sayılı belediye Kanunu ile ilgili mevzuata dayanılarak yapılan protokol, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve Alevi Kültür Dernekleri Manavgat Şube Başkanı Rahmi Arslan arasında imzalandı. Protokol ile Cem Kültür Merkezi’nin hem Alevi Kültür Dernekleri tarafından hem de ihtiyaç halinde Manavgat Belediyesi tarafından kullanılmasına imkan sağlanmış oldu.

7K4A5635

BELEDİYE-ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ İŞBİRLİĞİ

Yapılan protokolde belediye ve dernek arasındaki işbirliğinin amacı olarak, “Manavgat’ta yaşayan Hacı Bektaş Veli’yi ve onun felsefesini benimseyen vatandaşların, inançlarından doğan vecibelerini yerine getirmeleri ile Anadolu düşünürlerinin tasavvuf ve düşüncelerinin felsefesini, kültürlerini yerleştirdikleri ve geliştirdikleri öğretilerini öğretmek, yaşamak, yaşatmak, yaymak ve geliştirmek, bu doğrultuda araştırmalar, incelemeler, sosyal ve kültürel çalışmalar yapmak ve sonraki nesillere aktarılmasının yanı sıra ilçede yaşayan bireylerin çağdaş demokrasi, laiklik, hukuk devleti ve insan hakları gibi değerlere sahip olmalarını anayasaya ve yasalara uygun şekilde sağlamaya yönelik olarak ortak hizmet projelerinin yapılması olarak” belirlendi.

7K4A5591

KISA SÜREDE YAPIMI TAMAMLANDI

Başkan Sözen’in talimatıyla temeli atıldıktan sonra, çok kısa bir sürede yapımı tamamlanan Cem Kültür Merkezi’nde muhabbet meydanı, cem meydanı, lokma evi, sergi salonu ve etkinlik amfisi vatandaşların kullanım ve ibadetine açılmış olacak. Protokol imza töreninde konuşan Alevi Kültür Dernekleri Manavgat Şubesi Başkanı Rahmi Arslan, kentteki büyük bir eksikliğin giderilmiş olmasına çok sevindiklerini belirterek Başkan Sözen’e duyarlılığından dolayı teşekkür etti. Arslan, “Tüm alevi canlarımıza ve Manavgat’ımızda yaşayan herkese hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bir Cemevine kavuşmak en büyük hayalimizdi. Bunun gerçekleşmiş olması bizleri çok mutlu etti. Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. İyi ki Manavgat’ımızda böylesine anlayışlı ve güzel bir insan var” dedi.

7K4A8736

SÖZEN; “TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLSUN”

Başkan Şükrü Sözen ise duygularını şu şekilde aktardı. “Böylesine güzel bir ülkede ve Manavgat’ımızda eğitim, ibadet gibi temel gereksinimlerin, üst ölçekte yaşanması gerektiğine inandığımızı, bu noktada da üstümüze düşeni yapmamız gerektiğini her zaman söyledik. Herkesin ibadetlerini özgürce yapabildiği bu ülkede, Alevi kardeşlerimizin de kendi örf, adet ve geleneklerini rahatlıkla yapabilmelerinin en doğal hakları olduğuna inandık. Manavgat Belediyesi olarak, Manavgat’ımıza yakışır, Alevi kardeşlerimize, canlarımıza yakışır bir Cem Evini hayata geçirmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Şu anda da teslimini kendilerine yapıyoruz. Benim için bu proje, 9 yıldır yaptığımız projelerin en önemlilerinden bir tanesi diyebilirim. Çünkü direk insana dokunan, insanların yaşamına etki yapan bir projeydi. Manavgat’ta ve ülke genelinde eksikliğini hissettiğimiz bir çalışmayı gerçekleştirmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu oluşumda Alevi kardeşlerimin, yönetimdeki kardeşlerimin büyük katkısı var. Onlar da bu sürece yürekten inandılar. Yerin tahsisinde, inşaat aşamasında, el birliğiyle yan yana durduk. Onlara da süreye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Kentimize kazandırdığımız Cem Kültür Merkezimiz Manavgat’ımıza ve ülkemize hayırlı olur inşallah. Ve bu projenin tüm ülkeye örnek teşkil etmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

7K4A8728