DEMİRCİLER MAHALLESİ

Mahalle halkı Manav Türklerdendir.Mahalleye yerleşen birkaç Yörük Türkmenleri ailesi de vardır. Manav Türkmenleri ; taban arazide yerleşime geçen Anadoluya ilk gelen Tarımla uğraşan Türkmenlerdir.Mahallenin adının bir rivayete göre, medrese eğitimi de olan Nizam Yusuf ismindeki ilk yerleşik ahaliden olan kişi demir işleme işi ile uğraşmasından dolayı kendi ahalisinin değil sanatının ismini koymak isteyişinden geldiği rivayet edilir.

Antalya iline 82 km, Manavgat ilçesine 5 km uzaklıktadır.Denize 4 km dir.Manavgat bölgesinin en eski yerleşim yerlerindendir.Mahallenin iklimi,Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Kavun ve karpuz cinslerinin ilk yetiştirilmesine toprağının pamuk ekimine elverişli olmasından pamuğun ilk üretime başlanmasına önçülük etmiştir.Yüzölçümü olarak en geniş araziye sahiptir sınırları (baraj göllerine bakan tepeden ile denize dökülen boğaz arasıdır) Ulualan ismi ile geçen ovanın bir kısmı da mahallenin sınırları içersindedir.Bereketli topraklar açısından da bu bölgenin en verimli mahallelerinden biridir.