ÇAVUŞKÖY MAHALLESİ

Mahallenin OSMANLI döneminde kurulduğu söylenenler arasındadır.Mahallenin kuruluşu eski olduğundan dolayı çevrede gösterdiği öncülükler neticesinde sorumlu,etkili,yetkli anlamı olan Çavuş ismini almıştır.

Yörük Oğuz Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanılmaktadır.

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri genelde sebze yemekleri, et yemekleri ağırlıklıdır. Yapılan yemekler arasında karnı yarık, dolmalar, kızartmalar, kavurma, hamur tatlıları ve sütlü tatlıları sayabiliriz.Mahallede Türk kültürünü her alanda görmek mümkündür.

Mahallede Akdeniz iklimi görülmektedir. Buna bağlı olarak yazları kurak ve sıcak, Kışları ılık ve yağmurlu geçmektedir. Antalya iline 95 km, Manavgat ilçesine 18 km uzaklıktadır.

Mahallenin ekonomisi son yıllara kadar büyük oranda Tarım ve Hayvancılığa dayanmaktaydı. Fakat son yıllarda Tarım Sektöründeki olumsuz gelişmeler Çavuşköy mahalleside etkilemiş ve mahalle halkı gün geçtikçe diğer sektörlere yönelmiş dolayısı ile mahalle ekonomisinde Tarım ve Hayvancılığın önemi gün geçtikçe azalmıştır. Yönelilen sektörler içersinde şüpesiz en önemli olanı Turizm'dir. Turizm sektörüne olan bu yönelme neticesinde de Tarım Sektöründe çalışacak işçi sıkıntısı ortaya çıkmış ve buna bağlı olarak Tarım ve Hayvancılık sektörü yaşanan işçi sıkıntısından dolayı aile işgücüne bağlı hale gelmiştir. Bunun yanında çeşitli ticari girişimcilerde mahallenin ekonomisinin dinamikleri arasında yer almaktadır.