DEĞİRMENLİ MAHALLESİ

Değirmenli (Karavca) mahallesinin ilk yerleşimi 18. yüzyılın sonlarına rastgelir.Torosların yüksek civarlarında yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan atalarımız Torosların zorlu kış koşullarından kurtulmak için yer ararlar. Yazları inanılmaz güzellikleri ve havası Torosların yüksek yaylalarında kışın yerini soğuk rüzgarlı ve acımasız bir yapıya büründürür. Sahil bölgeleri ise kışın ılıman yazları ise bunaltıcı sıcaklara sahiptir. Bu şartlar altında kışı sahilde yazı da toroslarda geçirmek en iyi yoldur. İklim ve hayvanların mera bulma sorunları otomatik olarak en aza inmiş olacaktır.

Bugün hala hayatta olan yaşlılarımızın Eski Köy Yeri dedikleri, bugünkü Saraçlı mahallesi ile Değirmenli arasındaki yere gelip yerleşirler.10-15 yıl kadar alışık oldukları göçebe hayata devam ederler.Eski Mahalle Yeri Torosların güneye bakan eteğinde Manavgat Çayına 3 km uzaklıkta verimli bir ovanın kenarındadır. Kışları geçirdikleri bu yerde her yıl 5 ay kadar kalırlar.Bu zaman zarfında atalarımız zamanla toprakla haşır neşir olmaya başlarlar.

Zaman içinde hayvancılıktan yavaş yavaş ormancılık ve tarıma geçişler yaşanır.Bu arada yazlar da sahilde yani torosların eteklerinde geçmeye başlamıştır.Ekili arazilerin çoğu artık Eski Yerinin Kenarındaki dere yanından derenin aktığı Manavgat Çayının kenarlarına doğru kaymıştır.

Kısa mesafesine rağmen beslendiği derelerle dünyanın en büyük üçüncü debisine sahip Manavgat Çayı kışları taştığından mahalle 500 metre kadar çayın uzağından başlar.

Mahallenin Selimli, İhtiyarlı, Akışlar ve Narfaz isimleride mahalleleri vardır ki buralarda yaşayan insanların geçmişi mahallenin kuruluş öyküsü ile paralellik arz eder.

Antalya iline 87 km, Manavgat ilçesine 18 km uzaklıktadır.Mahalleye üç tane ulasım yolu vardır.

1.Yol=Manavgat,çeltikci,Işıklar,Kürcüler,Değirmenli=>18 km

2.Yol=Manavgat,Ulukapı,Selimli,Değirmenli=>20 km

3.Yol=Manavgat,Oymapınar,Güzelyalı,Değirmenli=>36 km

Mahallenin iklimi,Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Mahallenin ekonomisi tarım,hayvancılık ve turizme dayalıdır.Mahallede Jeep Safari yapılıp eşek turları düzenlenmektedir.