BEYDİĞİN MAHALLESİ

Beydiğin adı Oğuzların Beydili boyundan gelmektedir.Mahallenin ilk tarihi 16. yüzyıl kadar uzanır.Serdar(komutan demektir) adında bir kişiye eynif ovası tımar olarak verilmiş, görevi ise Konya-Antalya arasındaki yol güvenliğini sağlama, aynı zamanda devlete asker yetiştirmektir bu tımar sistemi serdar'ın oğlu Hüsemettin ve onun oğlu Emrillah zamanına kadar devam etmiş. Osmanlı'da sonradan tımar sisteminin bozulması ve mali durumlar mahalleden birçok göçü beraberinde getirmiş,Beydili obasından ayrılanların bir kısmı Isparta Sütçüler ilçesine bağlı yerde Beydili mahallesi kurmuşlardır.Serdaroğlu adına ve onun torunu Emrilah ve diğer mahallelilere verilen tımar senedi halen Beydiğin köyü mutarlığında muhafıza edilmektedir. Beydililer zamanla güneye güç ederek 1850 yılında bügünkü köy merkezinin yakınlarına mahelleciklere yerleşmişler mahallenin bügün alanı Serdar Beyin Torunu olan Emrilah'ın torunları Ali Kıya ve kardeşi Osman Kocaya aittir.Mahallede ilkokul 1940 yıllarında açılmıştır.

1965 yılında mahalleleri bir meydanlıkta toplama kararı almışlar, yer olarak düz ve en geniş alan tespit edilmiş,mahallede askerliğini öğretmen olarak yapan bir mimar mahalle planını çizmiş.Bu plana geniş ölçüde sadık kalınarak bugünkü mahalleyi oluşturmuşlardır. Beydiğin mahallesi 93 harbi ve birinci dünya savaşında çok şehit vermiştir. Bir ihtiyar nine çocukluğunda 30 kişinin yayladan törenle askere gönderildiğini hiç birinin geri gelmediğni söylüyordu.

Antalya iline 73 km, Manavgat ilçesine 34 km uzaklıktadır. Eski ipek yolunun geçtiği bölgedir. Köyün iklimi, köyün sınırları içerisinde ve kuzey tarafında toroslara en yakın dağ Akdağ'dır. Köyde 2 yayla bulunmakta bunlar cimrii ve toka yaylasıdır ayrıca eynif ovası'na sahiptir. Köy halkı yazın yaylalarda ve eynif ovasında yaşamaktadır.

Köyün kuzey tarafı Konya-İç Anadolu iklim yapısına sahiptir her kış köyün Konya tarafında bulunan cimrii yaylasına 3 metreden fazla kar yağışı olur ve kışları sıcaklık (-) eksi derecelere düşmektedir. Güney tarafı Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde arıcılıkta yapılmaktadır.