MANAVGAT BELEDİYESİ’NDEN MEYDAN ALTINA MUHTEŞEM PROJE

1

MANAVGAT BELEDİYESİ’NDEN MEYDAN ALTINA MUHTEŞEM PROJE

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat Cumhuriyet Meydanı altında daha önce sergi ve satış alanı olarak kullanılan 2 bin 100 metrekarelik alan için muhteşem bir proje hazırladı. Irmak koridorundaki alan yeni projeyle daha işlevsel ve insanların keyif alacağı hale getiriliyor.

YENİDEN DÜZENLENİYOR

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, her yıl 5 milyon turistin ağırlandığı Manavgat’ın kent merkezini hayata geçirdiği projelerle güzelleştirmeye devam ediyor. Başkan Sözen, 2012 yılında resmi bayramların yapıldığı, etkinliklerin düzenlediği, toplanma alanı olarak kullanılan mevcut Cumhuriyet Meydanı’nı, yer altı otoparkı ve altındaki sergi alanı ile birlikte düzenleyerek halkın kullanımına açmıştı. 2 bin 100 metrekarelik ırmak koridorundaki sergi alanında ise, kadınlara yönelik el emeği göz nuru çarşısı dükkanları bulunmaktaydı. Zaman içerisinde gerçekten üreten kadınların bu ahşap dükkanları tercih etmemesi, işgal eden kişilerin ticari amaç gütmesi, bu alanla ilgili yeniden proje üretme zorunluluğunu ortaya çıkardı. Sergi alanındaki mevcut dükkanlar yıkılarak proje uygulama safhasına geçilmiş oldu.

m3

SEYİR TERASLARI, KAYDIRAKLAR ve SERGİ ALANI

Yeni projede alanın, halkın daha fazla vakit geçireceği, çok işlevli, turizme hitap eden, festivallere katkı sağlayabilecek, engelli vatandaşların kullanımına uygun bir şekilde tasarlandığı belirtildi. Projede 180 metrekarelik üstü pergoleli sergi alanı, kot farklılığını ortadan kaldıracak seyir terasları, süs havuzları, bitki duvarları, çocukların oynayabileceği tırmanma alanı, kaydıraklar ve geniş oturma alanlarının yer alacağı açıklandı. Yeni projede ırmak kenarı yürüyüş yolunun ise kent meydanı ile bütünleştirildiği vurgulandı. Engelli vatandaşların da rahatlıkla rampayla ulaşım sağlayacağı alandaki mevcut ağaçların hepsinin korunduğu belirtildi. Aydınlatmaları, oturma alanları, görsel güzelliği ile kente yakışacak projenin çok yakında hayata geçirileceği duyuruldu.

m2

SÖZEN; “KİŞİLERE DEĞİL HALKA HİZMET”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, projeyle kente farklı bir canlılık, görsel güzellik getirileceğini ve alanın çok amaçlı kullanımının sağlanacağını söyledi. Başkan Sözen, “Kentimizin can damarı, Cumhuriyet Meydanı altındaki sergi alanımızı yeniden düzenlemek ihtiyacı duyuyoruz. Geçtiğimiz yıllarda üzerinde Ulu Önderimiz Atatürk’ümüzün bulunduğu Cumhuriyet Meydanımızı yeniledik. Karşısında yeni Kent Meydanımızı açtık. Her iki meydanımızın altına trafik yükünü azaltacak otoparklar yaptık. Şimdi meydan altındaki sergi alanımızı da bu konseptte yeniden tasarlayarak halkımıza ve turizme yakışır hale getirmek istiyoruz. Zamanında üreten kadınlarımızı düşünerek oluşturduğumuz el emeği göz nuru dükkanlarını da süreç içinde giderek kullanım amacı dışına çıkıldığı için kaldırmak zorunda kaldık. Meydan altı sergi alanımız için hazırladığımız güzel projemizi çok yakında hayata geçireceğiz. Manavgat Belediyemizin gerçek amacının kişilere değil, halkımızın geneline hizmet etmek olduğunun asla unutulmaması gerektiğini de belirtmek isterim. Bu düsturumuzdan vazgeçmeden meydanımızı tüm halkımızı kucaklayacak şekilde yeniden tasarladık. Projemizde bizlere destek veren tüm halkımıza şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

m6

m9

m11

m12

m13

20200309_155142

_NVG5472