MANAVGAT GÜREŞLERİNDE BAŞPEHLİVAN ORHAN OKULU OLDU

586A6077

MANAVGAT GÜREŞLERİNDE BAŞPEHLİVAN ORHAN OKULU OLDU

Güreşseverlerin büyük ilgi gösterdiği Manavgat Belediyesi 5. Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde Şaban Yılmaz’ı yenen Orhan Okulu, Başpehlivanlık kupasının sahibi oldu.

Manavgat Belediyesi 5. Yağlı Pehlivan Güreşleri Kum Mevki Atatürk Stadyumu’nda yapıldı. 10 bini aşkın güreşseverin izlediği güreşlerde Şaban Yılmaz’ı yenen Orhan Okulu, başpehlivanlık kupasının sahibi oldu. Güreşlere 60’ı başpehlivan 471 güreşçi katıldı. Manavgat ‘ta bu yıl 7’den 70’e Atasporu sloganı ile düzenlenen güreşlere Manavgat halkı ve güreşseverler adeta akın etti. Manavgat Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşlerinde bayan izleyicilerle, turistlerin yoğunlukta olması atasporumuz güreşlere ilginin büyük olduğunun kanıtı oldu.

586A6313

586A6599

Güreşseverler sabah saatlerinden itibaren Atatürk Stadı’nı doldurmaya başlarken, protokolün de bu yılki Manavgat güreşlerine ilgisi büyük oldu. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, büyük bir nezaketle gelen misafirleri kapı girişinde davul zurna eşliğinde 4 yıldır Manavgat Güreş Ağası olan Hasan Özden’le birlikte karşıladı. Manavgat Belediyesi güreşlerine Milletvekilleri Çetin Osman Budak, Niyazi Nefi Kara, Prof. Mustafa Akaydın, 25. Dönem milletvekili Tarkan Akıllı, Manavgat Kaymakam Vekili Abdullah Yüksel, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe, Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Rio Olimpiyatlarında Altın Madalya ile Türkiye’yi onurlandıran milli güreşçi Taha Akgül, 9 kez Kırkpınar Başpehlivanı olan efsane güreşçi Ahmet Taşçı, CHP İl Başkanı Semih Esen, MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy, DP İl Başkanı Hasbi Ünal, CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar, MHP İlçe Başkanı İsmail Hakkı Karadağ ile partilerin il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, belediye meclis üyeleri, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, MESO Başkanı Hasan Çelik, sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar izledi. Güreşlerde ağalık seçimini ise, 5. Kez 200 bin TL ile Hasan Özden aldı. Hasan Özden ağalık kupasını Başkan Sözen’in elinden aldı. Güreşlerde her boyda güreşçiler, kıran kırana yarıştı. Yarı finalde Şaban Yılmaz, Güngör Ekin ile Orhan Okulu ise Serkan Serttürk eşleşti. Finalde ise Orhan Okulu, Şaban Yılmaz ’ı yenerek başpehlivan oldu.

586A6347

586A6385

Pehlivanlara madalya ve kupaları Başkan Sözen, Güreş Ağası Hasan Özden ve CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar tarafından verildi. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, er meydanında halka hitaben yaptığı konuşmada Manavgat güreşlerinde yaşanan birlik ve beraberlik ruhunun tüm Türkiye’ye örnek olmasını istedi. Başkan Sözen, değerlerimize sahip çıkmanın önemine değindi. Başkan Sözen, örf ve adetlerine, geleneklerine sahip çıkan milletlerin her zaman yükseleceğini söyledi. Sözen, “Birlik, bütünlük, kardeşlik ve hoşgörüye ihtiyaç hissettiğimiz özel dönemlerden geçiyoruz. Biz de bu ruhu geliştirmek gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmak için kentimizde etkinlikler düzenliyoruz. Sporun birleştirici gücüne de inanıyoruz. Atasporumuz güreş vesilesiyle Manavgatta sergilediğimiz bu sinerji, birliktelik bütün Türkiye’ye örnek teşkil eder. Tüm sporcularımıza ve 7’den 70’e güreşlerimizi izlemeye gelen halkımıza teşekkür ediyoruz. Manavgat güreşlerini en üst noktaya taşıyan güreşçilerimize, hakemlerimize ve bütün emek koyanlara teşekkürler” dedi.

586A6438

586A6522

586A6533

586A6626