MANAVGAT DOĞALGAZA KAVUŞACAK

Untitled-1

MANAVGAT DOĞALGAZA KAVUŞACAK

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat’a doğalgaz getirilmesi konusundaki girişimleri başlattı. EPDK Lisanslı Enerya Gaz Dağıtım A.Ş’nin dağıtım bölgesine Manavgat Belediyesi’nin de dahil edilmesi konusu, hem Manavgat Belediyesi hem de Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı Belediye Meclis’lerinde gündeme getirilerek onaylandı.Manavgat Belediye Meclis üyesi Hilmi Uslu, bunun Manavgat halkına verilecek bir müjde olduğunu söyledi.

DOĞALGAZA START VERİLDİ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, seçim döneminde Manavgat halkına verdiği Doğalgaz sözünü tutuyor. Başkan Sözen, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından dağıtım lisansı verilen Enerya Gaz Dağıtım A.Ş’nin dağıtım bölgesine Manavgat Belediyesi’nin de eklenmesi için girişimler başlattı. Manavgat İlçesinin lisans kapsamına alınması, hem Manavgat Belediye Meclisi’nce, hem de Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme getirilerek onaylandı.

doğalgaz

MANAVGAT BELEDİYE MECLİSİ’NDE GÖRÜŞÜLDÜ

EPDK tarafından dağıtım lisansı verilen ENERYA GAZ DAĞITIM A.Ş.’nin dağıtım bölgesine Manavgat Belediyesinin de dahil edilmesi konusu, Manavgat Belediye meclisinin Eylül ayı oturumunda 11. Gündem maddesi olarak görüşüldü. Konuyla ilgili olarak meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Şükrü Sözen, bir süredir Manavgat’ın lisans kapsamına alınması için ENERYA firması yetkilileriyle toplantılar yapıldığını ve detayları görüşmek amacıyla konuyu Manavgat Belediyesi’nin Eylül Ayı Belediye Meclisi’ne getirdiklerini söyledi. Başkan Şükrü Sözen, konuyla ilgili olarak belediye meclis üyelerine şu bilgileri verdi.

_NVG3969

MECLİS ÜYELERİ BİLGİLENDİRİLDİ

“Değerli dostlarım. Yerel seçim sürecinde doğalgazın Manavgat’ımıza gelmesi gerektiğini dile getirmiştik. Doğalgazın Manavgat’ımıza kazandırılması noktasında de her türlü çalışmanın içerisinde olacağımızı belirtmiştik. Manavgat Belediyesi olarak bu konu üzerinde uzun süredir çalışıyoruz. Buradaki yetki, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na aittir. EPDK, yetkiyi tamamen ENERYA Antalya Gaz Dağıtım A.Ş’ne vermiş. Biz bu şirketle bir araya gelerek toplantılar yaptık. Teknik detayları konuşup, paftalar üzerinde çalışmalarımızı yaptık. Genel bilgi verecek olursak. Öncelikle Döşemealtı’ndan Gazipaşa’ya kadar bir ana hat geçirecekler. Hangi belediye doğalgaza dahil olup bu yatırımı yapmak istiyorsa belirlenecek. Belediyeler ‘Biz bu yatırımı şu koşullarda istiyoruz’ diyerek meclis kararı almak mecburiyetinde. Konuyla ilgili olarak doğalgazı talep eden belediyelerle de iletişim kurup görüş alışverişinde bulunduk. Dolayısıyla uzun bir çalışmanın arkasından, yeniden ENERYA şirketiyle dialoglar kurarak, toplantılar yaparak Manavgat’ımız için de bir yol haritası belirledik”

_NVG3978

“BOZULACAK YOLLARI FİRMA ONARSIN KARARI

Sözen, doğalgaz döşenmesi sırasında bozulacak olan yollarla ilgili olarak karar alınması gerektiğini de belirtti. Sözen, “Bu işe başlandığı anda, Manavgat’ın bütün sokaklarına bu yatırım gelirken, yollarımız bozulacak. Türkiye genelinde incelediğimizde birçok belediye bozulan yerlerin tamirini kabul etmemiş. İşleyişe göre, yatırımı yapan kurum bozduğu yeri kendisi düzler. Diğer kurumların işleyişinde de böyledir. Bir çok belediye bu yönde meclis kararı alıyor. Dolayısıyla burada en büyük Alanya ve Manavgat. Alanya’da da bu yönde karar alınmış. “Biz bu yatırımın yapılmasına razıyız buna meclis kararı alıyoruz ama yapılan bütün tahribatlar yüklenici firma tarafından onarılacaktır” diye not düşülmüş. Biz de bu doğrultuda hazırlığımızı yaptık. Meclis kararlarımız tamamlanınca öncelikle Döşemealtı’ndan gelen ana hattı Gazipaşa’ya kadar götürmeyi düşünüyorlar. O hat tamamlandıktan sonra ikinci etaba ilk bizden başlayacaklar. Hattın önünde ilk biz varız. İlk etapta bizi dahil ediyorlar. Ellerindeki çalışmalar da o doğrultuda. Kent içindeki pafta üzerindeki detayları çalıştık süre geliştikçe mesafe kat edildikçe de mutlaka meclisimize bilgi veririz”

ENERYA ŞİRKETİ GÖRÜŞMELERİ (2)

MHP’Lİ USLU; “BU BİR MÜJDEDİR”

Meclis toplantısında söz alan MHP’li Belediye Meclis Üyesi Hilmi Uslu da böyle bir hizmetin müjde olarak değerlendirilmesini belirterek Başkan Sözen’e katkılarından dolayı teşekkür etti. Uslu, şunları söyledi. “Başkanım ben ek olarak bunu sizin bir müjde olarak bize verdiğinizi düşünüyorum. Çok mutlu olduk. Artı bozdukları yerleri kendilerinin tamir etmeleri konusundaki mücadeleniz de takdire şayandır. Tebrik ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

SÖZEN; “BAKANLIĞIN KATKILARI ÖNEMLİ”

Uslu’ya yanıt veren Başkan Şükrü Sözen ise, “Teşekkür ediyorum. Bu hepimizin emeğidir arkadaşlar. Bu sadece Manavgat Belediyesi’nin yatırımı değil. Öyle bakmayalım. Bakanlığımızın bu işte hassasiyet göstermesi, bu işe sahip çıkması önemlidir. İşin asıl sahibi bakanlıktır. Biz de yerel ölçekte bu projeye inandığımız için siyasiler olarak bunu kente taahhüt ettiğimiz için bu çalışmanın içindeyiz. Ve bunu doğru ölçekte yapmak istiyoruz. Kente zarar verdirmeden, en az hasarla, ekonomik, hem de kısa sürede olmasını istiyoruz. Bu başlangıç kentimize hayırlı olsun. İyi olacağına inanıyorum. Her biriniz bunun startının verildiğinin müjdesini verebilirsiniz. Ben de katkılarınıza teşekkür ediyorum” dedi.

_NVG3965

MANAVGAT ve BÜYÜKŞEHİR MECLİSLERİ ONAYLADI

Konuşmalar sonrasında Manavgat Belediye Meclis üyeleri, 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanununun 4 üncü maddesinin dördüncü fıkrasının (g) bendi ve Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 70 inci maddesi uyarınca;

1- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından dağıtım lisansı verilen ENERYA GAZ DAĞITIM A.Ş.’nin dağıtım bölgesine Belediyemizin de dahil edilmesine,

2- Dağıtım bölgesinin genişletilmesi prosedürü çerçevesinde gerçekleştirilmesi gereken, aynı Kanunun ilgili maddesinde belirtilen her türlü iş için diğer belediyelerle müşterek hareket edilmesine, (Yapılacak olan kazı çalışmaları ile oluşan tahribat, yüklenici tarafından yapılacak veya tahribat ve tamirat bedeli yüklenici tarafından belediyemize ödenecektir.)

3- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından dağıtım lisansı verilen dağıtım şirketinin;

  • Lisansındaki süre ve iş programına uygun olarak Manavgat Belediyesi sınırları içinde bulunan tüm cadde ve sokaklarda dağıtım şirketince ihtiyaç duyulacak kazı ve şebeke yapım faaliyetlerine gecikmeksizin izin verileceğinin,
  • Manavgat İlçesinde dağıtım şebekesi yapım çalışmaları kapsamında imar ve alt yapı bilgi sistemlerinden dağıtım şirketinin faydalanmasına izin verileceğinin,
  • Dağıtım şebekesinin yapımı ve dağıtım faaliyetlerinde gerekli iş birliğinin yapılacağının,
  • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu nezdinde taahhüt edilmesine, toplantıya katılan tüm üyelerin oybirliği ile karar verildi.

Enerya Antalya Gaz Dağıtım A.Ş.’nin dağıtım bölgesine Manavgat İlçesinin dahil edilmesi, dağıtım şebekesinin yapımında ve dağıtım faaliyetlerinde ilçe belediyesi ile gerekli iş birliğinin sağlanması ile ilgili konu, 7 Eylül 2020 tarihinde yapılan Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündemin 103. Maddesinde görüşüldükten oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderildi. 11 Eylül tarihinde yapılan devam meclisinde ise konu, Plan ve Bütçe Komisyon’undan gelen teklif yazısı okunarak oy birliğiyle onaylandı.