BİNLERCE MANAVGATLI 29 EKİM’DE TEK YÜREK OLDU

Bayram

BİNLERCE MANAVGATLI 29 EKİM’DE TEK YÜREK OLDU

Manavgat halkı, Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 96. Yılını, Manavgat Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerle kutladı. Fener alayında ellerinde meşale ve bayraklarla yürüyen vatandaşlar, havai fişek ve Cumhuriyet Orkestrası Konseri ile coştu

MEŞALELİ, BAYRAKLI FENER ALAYI

Binlerce Manavgatlı Cumhuriyet’in ilanının 96. Yıl dönümünde Manavgat Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerle el ele tek yürek olarak bayramı kutladı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen önderliğinde vatandaşlar fener alayı için Perşembe Pazarı’nda toplandı. Cumhuriyet Yürüyüşüne Başkan Sözen eşi Hatice Sözen ve kızı İrem Sözen ile birlikte katıldı. Manavgatlılar, ellerinde meşaleler ve bayraklarla dev bayrak ve gaziler eşliğinde Perşembe Pazarı, Güllük Caddesi, Demokrasi Bulvarı, Yapay Şelale, Antalya Caddesi, İbrahim Sözen Caddesi boyunca bando eşliğinde sloganlar atarak yürüdü. Halkın yoğun katılımı ve ilgisiyle gerçekleşen muhteşem fener alayı, Atatürk Kültür Merkezi’nde son buldu.

73375585_748043478993236_6171992322180382720_n

AKM’DE TOPLANDILAR

AKM Meydanı’nda toplanan halk, saygı duruşunda bulunduktan sonra İşitme engellilere yönelik oluşturulan “Konuşan Eller” korosu eşliğinde İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan okudu. Gecede Atatürkçü Düşünce Derneği’nden gençler Çağrı Öztürk, “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi”ni okurken, Hamide Tuncer ise “Sonsuza Kadar Cumhuriyet” konulu konuşmayı yaptı. Ardından sahneye davet edilen Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgatlı bir gazi ile birlikte çıktı. Başkan Sözen’in konuşmasından önce Orhan Şair Gökyay’ın “Bu vatan kimin” adlı şiirini okuyan Manavgatlı gazi, yoğun alkış aldı.

DSC_2821

SÖZEN’DEN ANLAMLI KONUŞMA

Ardından Başkan Sözen de anlamlı konuşması ve şiiriyle herkesi duygulandırdı. Başkan Şükrü Sözen, Cumhuriyet’in 96. Yılında Manavgat halkı ile her zaman olduğu gibi ele ele tek yürek olduğunu belirterek, bu birliktelikten son derece onur duyduğunu söyledi. Sözen, Cumhuriyet’i Ulu Önder Atatürk’e ve bu vatan uğruna şehit olanlara borçlu olduklarını belirterek tüm şehitlerimizi andığı konuşmasında Cumhuriyet ve Türk topluma kazandırdığı değerlere tek tek değindi. Sözen, Cumhuriyet’in inanlar için geleceğe dair bir umut olduğunu belirterek, “Cumhuriyet nefessiz kalan bir milletin soluk almasıdır. Bu soluk ebediyete kadar devam edecektir. Cumhuriyet inanmak demektir. Aydınlığa, çağdaşlığa bilime inanmaktır. Cumhuriyet bizim varoluş nedenimizdir. Cumhuriyet barış demektir. Kendi içinde barışamayan, beraber hareket etmeyi sergileyemeyen, yaşatamayan uluslar asla hak ettikleri noktaya gelemezler. Cumhuriyet özgürlük demektir. Özgür olmayan uluslar, bu ülkeyi Ulu Önder Atatürk’ün söylediği gibi gerçek anlamda muassır ülkeler seviyesine taşıyamaz. Cumhuriyet demokrasidir, halkın özgür iradesiyle bu ülkeyi yönetmesidir. Cumhuriyet adalettir. Cumhuriyet konuşmak demektir. Ülke insanı hür iradesi ve fikirleriyle konuşabilmelidir. Cumhuriyet kadın, gençtir, çocuktur. Atatürk, Cihan harbini kadınlarla vermiş, kadınlarımızı özgür kılmış ve haklarını vermiştir. Bir ülke çocuğuna, kadınına, gencine değer vermelidir. Cumhuriyet her zaman yarınlara umutla bakmaktır. Bizler bize bırakılan değerlerin farkına varıp yaşatabilirsek Cumhuriyetimize ve atalarımızın bize bıraktığı onurlu geçmişe layık olabiliriz” dedi. Başkan Sözen, sözlerini müzik eşliğinde okuduğu 29 Ekim şiiriyle tamamladı.

MNVG7862

CUMHURİYET ORKESTRASI SAHNE ALDI

Gecede havai fişek gösterisinin ardından ülkemizin farklı şehirlerinde çalışmalarını sürdüren opera sanatçılarından oluşan “Cumhuriyet Orkestrası” 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel hazırlanmış “Kahramanlık Türküleri” repertuarı ile Manavgat halkı ile buluştu. Ellerinde bayrakla sahneye çıkan sanatçılar, böyle bir geceyi organize ettiği için Başkan Sözen’e teşekkür etti. Sanatçılar, konserde birbirinden güzel eserlerini Manavgat halkı için seslendirdi.

MNVG7963

74670824_871893083205925_7769364232352563200_n

MNVG7794

MNVG7818

MNVG7748

MNVG7938