YEŞİLBAĞ MAHALLESİ

Yeşilbağ Torosların zirvesinde Antalya ili Manavgat ilçesine bağlı Isparta sınırında bulunan Manavgat'ın en uzak mahallesidir. Eski adı Kızılca mahallesi 'dir. Yaklaşık 500 yıl önce bir çoban bir demirci tafından kurulmuştur.

Köyde demircilik ve hayvancılık çok gelişmiştir. Sarp kayalıklar ardından mahalleye ulaşılmaktadır.

Mahallenin ilk yerleşim yeri olan Kızılcaköy'de yaşarlarken, Mahallenin bugünkü yerine gelirken Dutluseki'ye gideceğim diye zikrederlermiş. Yörük Türkmenleri kültür gelenek ve gelenekleri yaşanmaktadır.

Mahallede merkezindeki Belen, Orta Oba, Yokuşbaşı, Tüfekçiler, Öte Oba, Ekizpınar ve Dumanlı olmak üzere yedi mahalleden oluşmaktadır. Ekizpınar mahallesi mahalle merkezine 5 km, Dumanlı mahallesi ise 7 km'dir. Dumanlı mahallesinin ise Çiftlik ve Meyra Mezraları. Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Her yıl 6 ay boyunca yoğun yağış almakta dereler taşmaktadır. Diğer ay ise bunaltıcı sıcaklar yaşanmaktadır. Kışın Aralık Ocak Şubat Mart aylarında 50 cm kadar kar yağmaktadır. Yılın 12 ayı aşırı miktarda nem mevcuttur. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.